Zavrieť

Porady

OP k pohľadávkam

minulého roku som tvorila OP k pohľadávkam 25%. Toho roku môžem už 50%. T. z., že toho roku dám do nákladov 50% z pohľadávky a v DPPO minuloročných 25% pripočítam, alebo toho roku dám do nákladov len ďalších 25% a nebudem musieť nič pripočítavať v DPPO?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    minulého roku ste to mali po splatnosti koľko dní?Ak viac ako 360 a menej ako 720, tak opravná položka bola daň.nákladom len do výšky 20%, nie 25 %.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    83gene Pozri príspevok
    minulého roku som tvorila OP k pohľadávkam 25%. Toho roku môžem už 50%. T. z., že toho roku dám do nákladov 50% z pohľadávky a v DPPO minuloročných 25% pripočítam, alebo toho roku dám do nákladov len ďalších 25% a nebudem musieť nič pripočítavať v DPPO?
    vytvoríte OP vo výške 25% - toľko chýba do 50%.
    Horšie to bude vysporiadať v DPPO, nakoľko daňovo uznané sú v r. 2011 vo výške 30%, lebo 20% bolo/malo byť v r.2010
    takže 5% si môžete dať ako odpočitateľnú sumu.
    V minulom roku ste si zrejme daňovo ponechali 25%, mali by ste podať dodatočné DPPO a tých 5% dať ako pripočitateľnú sumu, teda zvýšiť ZD2010.
    všetko píšem za predpokladu, že ste v minulom roku tvorili OP na správne vybrané pohľadávky po splatnosti a že ste si daňovo ponechali celých 25%, ak to´ bolo inak, moja odpoveď neplatí.

    83gene je offline (nepripojený) 83gene

    83gene
    ospravedlňujem sa, v rýchlosti som napísala 25% ale tvorili sme 20%. Čiže v tomto roku budem tvoriť vo výške 30% áno? a nebudem musieť nijako upravovať DPPO?

    Letko je offline (nepripojený) Letko

    ...letom-svetom... Letko
    Ahojte,

    ak máme pohľadávku napr. z roku 2009 a netvorili sme k nej opravnú položku, môžeme v roku 2013 vytvoriť OP 100%?

    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Letko Pozri príspevok
    Ahojte,

    ak máme pohľadávku napr. z roku 2009 a netvorili sme k nej opravnú položku, môžeme v roku 2013 vytvoriť OP 100%?
    Ďakujem
    ak nie je premlčaná tak ǎno

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.