Zavrieť

Porady

Odhlásiť sa pri OČR a PN?

Dobrý deň chcem sa opýtať som SZČO platím odvody do ZP a SP a ostanem na OČR, SP mi to zaplatí, Ale tie dní sú vylúčené z poistenie aspoň si myslím. Musím sa odhlásiť - prihlásiť na SP a aj ZP? Dík Sis
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    katarina.j Pozri príspevok
    Ahojte, ako je to, ak zamestnanec je na OČR-ke viac ako 10 dni? prvých 10 dní platí zamestnavatel a od 11 dna je zamestnanec samoplatiteľ-musi sa sam zaevidovat na SP+ZP? prosim o radu....dakujem....
    Do SP dá zamestnávateľ prerušenie poistenia. Zamestnanec sa do SP neprihlasuje.
    Pre ZP počas OČR po 10. dni je zamestnanec naďalej poistencom štátu podľa §11 ods.7 písm. m), čiže ani do ZP sa zamestnanec nehlási ako samoplatiteľ. Zamestnávateľ nahlási len zaícatok OČR (kód 1O Z) a až ukončnenie OČR (1O K). Po uplynutí 10 dní nehlási nič. Čiźe ak OČR trvá 20 dní, 1O K dá až s dátumom 20.-teho dňa.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    v žiadnom prípade sa neodhlasuješ.....
    na odhlásenie z poistenia (povinného) zo SP a ZP musíš mať napr. rozhodnutie o zrušení živnosti (popr. nejakej stavovskej org.)

    tinkas je offline (nepripojený) tinkas

    tinkas
    do SP posielaš Potvrdenie o PN a do ZP posielaš rozhodnutie o priznaní nemocenských dávok a po ukončení je potrebné tiez do ZP zaslat potvrdenie zo SP, že bola PN ukončená....samozrejeme za obdobie PN nie je potrebné platiť odvody....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tinkas Pozri príspevok
    do SP posielaš Potvrdenie o PN a do ZP posielaš rozhodnutie o priznaní nemocenských dávok a po ukončení je potrebné tiez do ZP zaslat potvrdenie zo SP, že bola PN ukončená....samozrejeme za obdobie PN nie je potrebné platiť odvody....
    .. len trošku poopravím .. do ZP netreba rozhodnutie o priznaní ND .. treba potvrdenie o dobe poberania nem. dávky (zo SP - stačí povedať, že pre ZP).

    Silviah1 je offline (nepripojený) Silviah1

    Silviah1
    Takže sa nenahlasuje prerušenie positenia iby sa neplatí, ak som správne porozumela. Známi si neplatil odvody do SP, PN mu uznali, s tým, že nebude mať nič vyplatené, ale nemusí za tie dni platiť odvody do SP. Ale ZP mu to neuznala, že keď nemá nárok na ND tak musí platiť aj keď je na PN. Čo s tým pri RZZP? dík

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Silviah1 Pozri príspevok
    Takže sa nenahlasuje prerušenie positenia iby sa neplatí, ak som správne porozumela. Známi si neplatil odvody do SP, PN mu uznali, s tým, že nebude mať nič vyplatené, ale nemusí za tie dni platiť odvody do SP. Ale ZP mu to neuznala, že keď nemá nárok na ND tak musí platiť aj keď je na PN. Čo s tým pri RZZP? dík
    Silvia, kolko trvala OČR-ka ? Ak viac ako 10 dní - od 11. dňa sa poistenie v soc.poisťovni prerušuje a v zdr.poisťovni sa musí prihlásiť ako samoplatitel.

    RZZP bude robiť zdr.poisťovňa. SP ti doklad o výplate nemocenského nevydá (štát je platitelom poistného za SZČO v čase keď poberajú nemocenské, ošetrovné). Preddavky musí platiť v plnej výške, ak nárok na výplatu nemocenského nevznikne.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Ahojte, ako je to, ak zamestnanec je na OČR-ke viac ako 10 dni? prvých 10 dní platí zamestnavatel a od 11 dna je zamestnanec samoplatiteľ-musi sa sam zaevidovat na SP+ZP? prosim o radu....dakujem....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    katarina.j Pozri príspevok
    Ahojte, ako je to, ak zamestnanec je na OČR-ke viac ako 10 dni? prvých 10 dní platí zamestnavatel a od 11 dna je zamestnanec samoplatiteľ-musi sa sam zaevidovat na SP+ZP? prosim o radu....dakujem....
    Ošetrenie neplatí zamestnáv. ale od prvého dňa SP.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    ano-dakujem Tweety za opravenie....to je tak, ked robim 10 vecí naraz....nevadi, človek je tvor mylný...No podla zákona SP plati prvých 10 dní a čo potom ma robit zamestnanec? od 11dna?

    Odhlásiť sa pri OČR a PN?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.