Zavrieť

Porady

ako je to s podaním DP za rok 2011 - dochodca

Ahojte chcela by som sa opýtať , som začínajúca účtovníčka a potrebovala by som vedieť, že či dochodca musí podávať danové priznanie ak pracoval na dohodu. A ako je to vôbec z dohodármi.Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gabca79 Pozri príspevok
Ahojte chcela by som sa opýtať , som začínajúca účtovníčka a potrebovala by som vedieť, že či dochodca musí podávať danové priznanie ak pracoval na dohodu. A ako je to vôbec z dohodármi.Ďakujem
uveď prosím výšku hrubého príjmu a či bol k 1.1.2011 starobný dôchodca.
0 0
gabca79 gabca79

gabca79 je offline (nepripojený) gabca79

To ešte presne neviem kolko zarobil ale už celý tento rok je dochodca, len si takto privyrába brigádne a ževraj zarábal okolo 400€ mesačne.Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gabca79 Pozri príspevok
To ešte presne neviem kolko zarobil ale už celý tento rok je dochodca, len si takto privyrába brigádne a ževraj zarábal okolo 400€ mesačne.Ďakujem
Keď chceš odpoveď, musíš to presne vedieť, pretože :

- ak jeho príjem presiahol 1/2 NČZD a nepožiada o RZD, musí si sám podať DP.
- ak jeho príjem je do 1/2 NČZD a bol poberatelom SD k 1.1.2011, ak si sám podá DP typu A, DU mu zrazenú daň vráti bez ohladu na výšku dôchodku.

Žiadne - ževraj, ak budeš mať presné údaje, potom sa pýtaj. Radi poradíme.
6 0
gabca79 gabca79

gabca79 je offline (nepripojený) gabca79

Ok dakujem, potom ked budem mať všetky info tak napíšem.a čo je to RZD?ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gabca79 Pozri príspevok
Ok dakujem, potom ked budem mať všetky info tak napíšem.a čo je to RZD?ďakujem
Ročné zúčtovanie dane.
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

Dobrý deň, ja by som sa tiež chcela spýtať k tejto téme - zamestnanec - dôchodca skončil pracovný pomer k 28.2.2011. Od marca až do decembra pracoval na dohodu o vykonaní práce. Príjem z PP 3464,83, poistné 202,17, teda čiastkový základ dane 3262,66. Preddavky 507,18. NČZD 593,20.
Príjem z dohody 6350 €, preddavky 1206,47.
Ja pri týchto dohodároch dôchodcoch nikdy neviem, či keď majú dôchodok a robia u nás na dohodu v podstate celý rok, či im môžem urobiť RZ, ak majú podpísané vyhlásenie, alebo je pre nich výhodnejšie, keď si podajú DP...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

v tomto prípade urob RZD.....a NČZD ak nebol dôchodca k 01 01 2011 mu uplatní celú.t.j. 3559,30, vyjde mu vysoký preplatok na dani....
1 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

Ďakujem za radu, idem na školenie budúci týždeň, ale tí naši dôchodci ma už teraz bombardujú. Mne to bolo aj divné, lebo už minulý rok odo mňa pýtali len potvrdenie o príjmoch a dávali si robiť daňové priznania a ja som stále nechápala, že načo, keď majú len dôchodky a u nás príjmy z dohody...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak má dôchodca príjem do 1/2 NČZD DÚ im vráti celé zaplatené preddavky, to robia pre túto skutočnosť....
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Talabova Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa tiež chcela spýtať k tejto téme - zamestnanec - dôchodca skončil pracovný pomer k 28.2.2011. Od marca až do decembra pracoval na dohodu o vykonaní práce. Príjem z PP 3464,83, poistné 202,17, teda čiastkový základ dane 3262,66. Preddavky 507,18. NČZD 593,20.
Príjem z dohody 6350 €, preddavky 1206,47.
Ja pri týchto dohodároch dôchodcoch nikdy neviem, či keď majú dôchodok a robia u nás na dohodu v podstate celý rok, či im môžem urobiť RZ, ak majú podpísané vyhlásenie, alebo je pre nich výhodnejšie, keď si podajú DP...
V roku 2011 si mu nemala uplatňovať mesačnú NČZD, lebo k 1.1.2011 bol PSD. Môže si uplatniť v RZD rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom.

V roku 2012 mu môžeš dať podpísať vyhlásenie a aj ako dohodárovi uplatňovať mesačnú NČZD (nebol poberatelom PSD k 1.1.2012).

Ak prejde na SD a bude mať nať nárok k 1.1. kal.roka, v tomto kal.roku už nárok na NČZD (mesačnú nemá). Podanie DP je pre neho výhodné, ak jeho celoročný príjem nepresiahne 1/2 NČZD. Vtedy mu DU vráti celú daň, na výšku dôchodku sa neprihliada.

Ak ročný príjem presiahne 1/2 NČZD a požiada zamestnávatela o RZD, musíš mu ho urobiť. Má nárok len na rozdiel ročnej NČZD a sumy vyplateného dôchodku.
Naposledy upravil veronikasad : 02.02.12 at 09:47
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

Ja im potom nerozumiem, načo si podávajú to daňové, keď majú všetci príjem skoro 7000 €...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Talabova Pozri príspevok
Ja im potom nerozumiem, načo si podávajú to daňové, keď majú všetci príjem skoro 7000 €...
veď zo závislej činnosti im nič nevrátia, max. ak by mali odpočet na manželku , popr. DB na dieťa....
záv. činnosťou nie je možné ponižovať žiaden príjem....

alebo majú povinnosť podať DP, napr. prenájom pôdy, bytu, domu, garáže....a pod.

vystav im potvrdenie , zapíš si do vyhlásenia a pre teba je to hotové.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Talabova Pozri príspevok
Ja im potom nerozumiem, načo si podávajú to daňové, keď majú všetci príjem skoro 7000 €...
asi nechcú aby zamestnávatel videl výšku dôchodku
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

Neviem, čo tým sledujú, ale tak som aj rada, mám aspoň o robotu menej. Viem, aké majú dôchodky, lebo mám tie papiere o priznaní dôchodku a tam je to napísané, no čo sa im to o tých pár eur zvyšuje každý rok...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môžu si uplatňovať rozdiel medzi NČZD a vyplateným dôchodkom.....ak vôbec rozdiel majú....
0 0
Talabova Talabova

Talabova je offline (nepripojený) Talabova

No keď má dôchodok okolo 500 € mesačne = 6000, tak nemôže
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Talabova Pozri príspevok
No keď má dôchodok okolo 500 € mesačne = 6000, tak nemôže
jasne.....
0 0
Mirka1986 Mirka1986

Mirka1986 je offline (nepripojený) Mirka1986

Ahojte poraďáci,
vedeli by ste mi poradiť s týmto??? mám zamestnanca na dohodu, je poberateľkou riadneho starobného dôchodku, neuplatňuje si NZD a žiada ma o vypracovanie RZD. pýtala sa ma, či potrebujem aj doklad o tom, koľko poberá starobného dôchodku. ja teraz neviem, či jej môžem vykonať RZD nakoľko je dôchodkyňa. alebo v tom nie je problém? jednoducho jej ho vykonám z príjmu, ktorý u nás zarobila za rok 2011 ( 6500€)?
a ešte jeden prípad, žiada ma o vykonanie RZD naša bývalá zamestnankyňa, ktorá je poberateľkou invalidného dôchodku, môžem jej RZD (5496 € u nás zarobila )vykonať a potrebujem k tomu aj doklad o tom, koľko invalidného dôchodku dostáva??? a celkovo potrebujem od obidvoch doklad o tom, kedy im bol priznaný či už starobný alebo invalidný dôchodok?
Ďakujem za každú pomoc nakoľko s dôchodcovskou otázkou si neviem dať rady.....
0 0
Mirka1986 Mirka1986

Mirka1986 je offline (nepripojený) Mirka1986

Nikto nič?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Mirka1986 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
vedeli by ste mi poradiť s týmto??? mám zamestnanca na dohodu, je poberateľkou riadneho starobného dôchodku, neuplatňuje si NZD a žiada ma o vypracovanie RZD. pýtala sa ma, či potrebujem aj doklad o tom, koľko poberá starobného dôchodku. ja teraz neviem, či jej môžem vykonať RZD nakoľko je dôchodkyňa. alebo v tom nie je problém? jednoducho jej ho vykonám z príjmu, ktorý u nás zarobila za rok 2011 ( 6500€)? RZD možeš vykonať.. ak mala dochodok menší, ako 3559,3, rozdiel sa može uplatniť ako NČZD
a ešte jeden prípad, žiada ma o vykonanie RZD naša bývalá zamestnankyňa, ktorá je poberateľkou invalidného dôchodku, môžem jej RZD (5496 € u nás zarobila )vykonať a potrebujem k tomu aj doklad o tom, koľko invalidného dôchodku dostáva??? netreba.. jej patrí celá NČZD, ale prečítaj si link, ktorý prikladám a celkovo potrebujem od obidvoch doklad o tom, kedy im bol priznaný či už starobný alebo invalidný dôchodok?
Ďakujem za každú pomoc nakoľko s dôchodcovskou otázkou si neviem dať rady.....
http://www.porada.sk/t161858-nezdani...ladu-dane.html
v príspevku 3 je link, pozri si druhú stranu..
1 0
Načítať ďalšie