Zavrieť

Porady

nahrada za DPN vo vyske 80 % - platenie poistneho?

Dobry den,
kontrolovala som vyplatnu pasku po inej uctovnicke a nezda sa mi jedna vec. Zamestnavatel priznal zamestnancovi nahradu za DPN nie vo vyske 55%, ale vo vyske 80%, co v sulade so zakonom o nahrade prijmu pri DPN moze.
Co mi nesedi je, ze ta uctovnicka rozdiel medzi 80 % a 55%, cize ten doplatok PN vo vyske 25% zdanovala a odvadzala z neho odvody na SP a ZP.
Podla zakona o dani z prijmu §5 ods. 7 pism. f) je nahrada prijmu a priplatok k nahrade prijmu pri DPN oslobodeny od dane z prijmu. Kedze zjednodusene povedane to, z coho sa neplati dan, sa neplati ani SP a ZP, mala by byt podla mna cela nahrada za DPN vo vyske 80 % oslobodena.
Volala som dnes na ministerstvo prace a snazila sa od nich ziskat odpoved na tuto otazku, ale po vete, ze predsa z celej nahrady za DPN sa platia odvody na SP, lebo ved je to prijem od zamestnavatela a socialka sa plati z celeho prijmu od zamestnavatela, som sa s pani rozlucila s tym, ze toto nema zmysel.
A tak dufam, ze tu najdem nejaku osobku ochotnu sa na tento problem pozriet.
Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zisťovala som vo firme, kde viem, že takéto benefity zamestnancom dávajú. Sú predmetom odvodov aj dane.
    fuha, dakujem velmi pekne za odpoved. Prekvapilo ma to, skusam hladat na internete, ze na zaklade coho sa to zdanuje, kedze v zakone o dani z prijmu som nasla, ze nahrada za DPN a ani priplatok za DPN sa nezdanuju. Ze by to nebol priplatok za DPN? Dakujem velmi za ochotu

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lucia Červenková Pozri príspevok
    fuha, dakujem velmi pekne za odpoved. Prekvapilo ma to, skusam hladat na internete, ze na zaklade coho sa to zdanuje, kedze v zakone o dani z prijmu som nasla, ze nahrada za DPN a ani priplatok za DPN sa nezdanuju. Ze by to nebol priplatok za DPN? Dakujem velmi za ochotu
    Nepýtala som sa z čoho to platia - možno zo soc.fondu. A zo SF je oslobodený len príspevok na stravovanie.
    Volala som dnes na daňový úrad a potvrdili mi, že celá DPN vo výške 80 % je oslobodená od dane. Iba ak by zamestnávateľ preplácal nad 80% (teda nad výšku, ako povoľuje zákon o DPN), tak to by sa zdaňovalo.

    nahrada za DPN vo vyske 80 % - platenie poistneho?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.