Zavrieť

Porady

aku sirku DT tvarnic pouzit?

Dobry vecer,

chcel by som sa spytat murarov a stavbarov ohladne sirky DT tvarnic.

Zaklady domu budu siroke 50cm a ideme stavat s Tehly alebo H+H tvarnic o hrubke 30cm (obvodove)

MOja otazka znie : mame pouzit DT tvarnice o sirke 40cm alebo budu stacit tvarnice o sirke 30cm? Neviem ako sa to bude dale nadpajat, myslim tym ze na DT tvarnice pojde zakladova doska 20cm hruba a ci murari budu kopirovat cisty kraj tejto deky alebo ako to vlastne je. Na niektorych domoch som videl odstup - asi sa to vola sokel.

Velmi pekne dakujem
Usporiadat
day day

day je offline (nepripojený) day

platna 20cm je hruba, 10-15cm musi byt OK, my mame DT 30cm, ale isli sme podla projektu statiky, co mas v projekte? my budeme "licovat" kraj
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pod 300 múr 300 DT-čka.
1 0
adis_benji adis_benji

adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

...mas pravdu .. mame napisane 15 cm platnu... neviem preco som si myslel ze ma byt 20 cm. V projekte nemam napisane nic o tomto... chcel som davat (teda dal som si nacenit 40cm siroke DT) ale zrejme ako pise 220870 budu stacit 30 - murari to hadam neofrflu...
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Určite to neofrflu tie 400mm sú veľmi ťažké je s nimi neskutočná drina.
adis_benji Pozri príspevok
...mas pravdu .. mame napisane 15 cm platnu... neviem preco som si myslel ze ma byt 20 cm. V projekte nemam napisane nic o tomto... chcel som davat (teda dal som si nacenit 40cm siroke DT) ale zrejme ako pise 220870 budu stacit 30 - murari to hadam neofrflu...
0 0
adis_benji adis_benji

adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

...ano mal som moznost ich zopar zdvihnut...
dal som otazku s toho dovodu ci sa moze zamenit ta sirka tych tvarnic. Ale kedze ideme stavat s 30cm muriva tak asi netreba davat sirsie DT-cka.
Ci ma to nejaky iny vyznam ked niektori ludia davaju 40cm DT-cka aj pri 30cm murive?
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

No ja mám stenu širokú 17 cm a do základov dávame 40 cm tvárnice.Je pravda,že vnútornú hranu osádzame 5 cm dovnútra,ale pri murovanom dome je tá záťaž neporovnateľne vyššia a kto si vie predstaviť prenos sily v pätke,tak vie,že základ by mal byť o niečo širší.Argument,že sú pre murárov ťažké,neobstojí.
0 0
adis_benji adis_benji

adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

...marleau----a ako budes zameriavat tych 5cm dovnutra??? zas budes musiet merat a merat.
A co spravis so zvysom (pretrcanim) DT-cka? Ostane ti tam k dobre pocitam 18cm od obvodovej steny.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Nerozumieme sa asi dobre.Stavbu si na platni najprv namerám a potom staviam.Tých 18 cm bude predsa z vnútornej strany pod platňou.5 cm z vonkajšej strany zakryje zatepľovák.
0 0
adis_benji adis_benji

adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

...aha.. ja som to bral s opacnej strany...ako nameras tie obvodove mury na platni? budes pouzivat opat lavicky a snurky alebo nejakym sposobom naznacis na platni ciary?
0 0
adis_benji adis_benji

adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

...a teraz ma akurat napadlo ked vravis o prenose zatazi.. ako to riesia ti ktori stavaju s tehly 44cm sirokej? tak uz presahuju sirku DT-cka a nikto nic nevravi o prenose a zatazi sily.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Vykreslím si podorys domu na platňu.Z každej steny minimálne jednu hranu.
K DT by sa mal vyjadriť statik.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

adis_benji Pozri príspevok
...a teraz ma akurat napadlo ked vravis o prenose zatazi.. ako to riesia ti ktori stavaju s tehly 44cm sirokej? tak uz presahuju sirku DT-cka a nikto nic nevravi o prenose a zatazi sily.
Zatazenie do podlozia prenasa samotny betonovy zaklad. DT prenasaju zatazenie do betonoveho telesa zakladu, nie do zeme. To, ci moze byt 30,40 a na tom tehla taka, onaka, makova, o tom rozhoduje to, ake velke vylozenie dovoluje murivo, nie DT. To vylozenie ma predpisane vyrobca tehly (pripadne porobetonu).
1 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ja som mal tiez predstavu, ze spravne je "na stred",
t.z. mur z tehal/porobetonu nemusi byt umiestneni na stred DTcka?
(samozrejme hovorim o mure polozenom na betonovej platni)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

skor by som povedal ze DT by malo byt ulozene na stred zakladoveho pasu. Tehly ako ti idu ti uz moze byt ako pisal ciners vystrcene do vzduchu kolko dovoluje vyrobca. Ale videl som aj mur zarovno zakladu v projekte. Pri rodinnom dome to asi nehra velku rolu. Dolezitejsia ako umiestenie muru na pase asi bude sirka zakladoveho pasu. A DT sa este prekryje platnou, takze ten mur nieje priamo na DT, ale na platni a ta je zasa celoplosne na podlklade
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ani DT nemusia byt na stred zakladu. Je to vhodne, ale nie nutne.
0 0
adis_benji adis_benji

adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

...tak som s toho jelen...aku hodnotu mam hladat pre to vylozenie u vyrobcu. Resp. ako by to malo byt ak by som chcel stavat s Tehly Heluz alebo H+H - hrubka pri oboch 300mm?
0 0
filipenkobs filipenkobs

filipenkobs je offline (nepripojený) filipenkobs

Ja som daval pod platnu 20tky DTcky. A mury mam 37,5. Neviem ci som neurobil hlupost, ale aj par mojich znamich to tak ma a maju dvojpodlazne domy ja mam bungalov. Zatial vsetko stoji a ani naznak ze by bol problem . Ale teraz by som to uz robil inak dal by som minimalne 30tku ak nie aj viac a to len pre svoj pokoj
0 0
adis_benji adis_benji

adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

...vsak to... milion ludi milion chuti.... my budeme mat 4 alebo 5 sarov DT...stavali s tehly alebo ineho materialu?...
0 0
adis_benji adis_benji

adis_benji je offline (nepripojený) adis_benji

a ty si zrejme vysuval tvarnice ci tehly von vsak?...to je odskok 17,5cm...skoro polovica...ja by som daval tehly (H+H tvarnice) zarovno platne na okraj resp. zarovno DT-cok....
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ja mam DT 30cm, 4 - 7 radov, mur bude licovat kraj platne/DT
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať