Zavrieť

Porady

Darovanie pozemku

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Platí sa v roku 2006 daň ak mi priateľ daruje polovicu jeho pozemku? V zákone o dani z príjmu sa píše, príjem z darovania nie je predmetom dane. Len sa mi to akosi nezdá, znamená to že nemusím platiť z toho ja žiadnu daň a ani priateľovi nič nevyplýva? Treba dať urobiť znalecký posudok? Viem že v roku 2004 nebol znalecký posudok k darovacej zmluve treba, len neviem či sa to nejako odvtedy nezmenilo. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    z darovania sa daň neplatí, no ale či treba dať znalec.posudok, to nech posúdi niekto iný.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Daň z darovania už naozaj neexistuje. Myslím, že okolo toho znaleckého posudku Ti viac povedia na katastri, ked budete robit prevod pozemku. Podla mna by ho ale nemuseli pozadovat, ved ako doklad k prevodu by im mala postacovat notarom overena darovacia zmuva. Ked sa platila dan z darovania, tam bol ten znalecky urcite potrebny kvoli hodnote.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ešte dodávam:
    K darovaniu potrebuješ len návrh na vklad 2x, bez overených podpisov a darovaciu zmluvu toľkokrát, koľko je účastníkov + 2 kusy. To znamená: priateľ-darca, Ty-obdarovaná, plus 2 = 4 darovacie zmluvy. A kolok za 2000.- Sk. V prípade, že požaduješ vykonať vklad v zrýchlenom konaní do 15 dní, poplatok je 8000.- v kolkoch a musíš to mať v návrhu uvedené.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    V darovacích zmluvách musia byť podpisy overené notárom a zmluvy musia byť zošité šnúrkou. Urobí to notár pri overení podpisov.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Lara11
    Ahojte, potrebovala by som poradiť. Platí sa v roku 2006 daň ak mi priateľ daruje polovicu jeho pozemku? V zákone o dani z príjmu sa píše, príjem z darovania nie je predmetom dane. Len sa mi to akosi nezdá, znamená to že nemusím platiť z toho ja žiadnu daň a ani priateľovi nič nevyplýva? Treba dať urobiť znalecký posudok? Viem že v roku 2004 nebol znalecký posudok k darovacej zmluve treba, len neviem či sa to nejako odvtedy nezmenilo. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu.

    Ja som teraz absolvovala odobratie daru , a znalecký posudok nebolo treba .

    lele28 je offline (nepripojený) lele28

    lele28
    Môžete niekto aj mne poradiť?

    Babka chce na mňa prepísať rodinný dom /po súhlase všetkých zučastnených/, čiže darovaciu zmluvu, s tým že ona tam ostane bývať až do svojej smrti. Ako má potom vyzerať darovacia zmluva zo všetkými náležitosťami a aký je ďalší postup pri zápise do katastra.
    Veľmi pekne Ďakujem za všetky odpovede.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Urobíte "Darovaciu zmluvu a zmluvu o zriadení vecného bremena práva doživotného užívania". Obidva právne úkony budú v jednej zmluve. Zmlúv bude toľko, koľko bude účastníkov zmluvy +2 pre potreby katastra. Na zmluvách musia byť všetky podpisy overené. K zmluvám vypracujete "Návrh na vklad" 2x (podpisy nemusia byť iverené, 1 exemplár kataster potvrdí, že to prevzali) a zmluvy plus návrh na vklad podáte do katastra.
    K návrhu sa prikladá správny poplatok vo výške 2000.- Sk v kolkoch. Ak by ste požadovali vykonať vklad v skrátenej lehote do 15 dní, je poplatok 8000.- Sk. V návrhu to musíte vyslovene uviesť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.