Zavrieť

Porady

Predfaktura

Prosim Vas o radu. Neviem sa pohnut dalej.Sme platcovia DPH. Vystavila som predfakturu na 1300 eur.Bola uhradena. Mam ju zaevidovat v Alfe ako preddavkova faktura s nulovou DPH, medzi prijem za tovar? O mesiac som vystavila konecnu fakturu na sumu 2300,kde bolo uvedene v kolonke preddavky 1300 uhradene. Mam ju zaevidovat so sumou 2300 eur? Samozrejme,ze som preskocila to,ze nebola vystavena faktura k preddavkovej fakture. Ale teraz neviem,ako dalej aby to bolo vsetko v poriadku. Ako mam zauctovat uhradu predfaktury? A ako mam zauctovat uhradu ostrej faktury?Prosim o naozaj presny postup, co ide do prijmoveho dokladu,co ide medzi nezdaneny prijem,co ide do interneho dokladu a ake hodnoty ci s DPH alebo bez DPH uctovat v dokladoch.Dakujem za promtne rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    K prijatej platbe si bola povinná vystaviť daňový doklad, faktúru, na ktorej je prijatých 1300,-€, ZD 1083,33, DPH 216,67, suma spolu 1300,-€, odberateľ si ju mohol zúčtovať v DPH. Ostrú faktúru znížiš o prijatý preddavok, včítane DPH, čiže celková suma vrátane DPH : 2300,-€, ZD 1916,67, DPH 383,33, spolu 2300,- €,
    odpočítaš prijatý preddavok : ZD - 1083,33, DPH - 216,67, konečné sumy k úhrade včítane DPH:
    ZD 833,34, DPH 166,66, spolu k úhrade 1000,-€.
    Prijatý preddavok máš zaúčtovaný ako D324, MD 221(211), úhradu zaúčtuješ: MD 324/D 311.
    Promptné rady nie sú vždy naporúdzi.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    hm, ja som stále v PÚ

    Mariana001 je offline (nepripojený) Mariana001

    Mariana001
    No,lenze ja som tu fakturu k prijatej platbe nevystavila.A odberatel ani nie je platcom DPH.Tento krok som nespravila.Ale uz som vystavila konecnu fakturu,kde preddavok odratany bol,ale zaklad dane a DPH je na fakture samozrejme z celkovej ciastky,kedze az teraz som uplatnovala DPH.A uctujem v JU.Ja som to chcela urobit tak,ze preddavkovu fakturu uhradu uctujem ako 1300eur prijem nezdaneny. A uhradu konecnej faktury zauctujem s internym dokladom 1300 eur ako prijem zdaneny a zvysok uhrady zauctujem ako prijmovy doklad.

    Mariana001 je offline (nepripojený) Mariana001

    Mariana001
    Ano tych 1300 som uviedla na preddavkovej fakture bez DPH.A celkovu ciastku DPH som uplatnila s celkovou ostrou konecnou fakturou.Len chcem vediet,ci mozem zauctovat uhradu 1300 ako prijmovy doklad neovplyvn.zaklad dane, a s internym dokladom do prevadzkovej rezie zauctujem v konecnej fakture 1300eur,aby mi to sedelo.uctujem v Alfe.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.