Zavrieť

Porady

Vlasnictvo, prepis

Dobrý deň.

Chcel by som sa spýtať ako mam postupovať keď chcem aby svokor zapísal moju manželku do listu vlastníctva od domu keďže sme sa po svadbe nasťahovali k nim. Svokor dom dostal ako dar od tety ta už je po smrti.
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mi3k Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Chcel by som sa spýtať ako mam postupovať keď chcem aby svokor zapísal moju manželku do listu vlastníctva od domu keďže sme sa po svadbe nasťahovali k nim. Svokor dom dostal ako dar od tety ta už je po smrti.
    Dakujem.
    Mi3k Pozri príspevok
    No takto svokor dostal ten dom ako dar ako som písal vyššie, jeho manželka v liste vlastníctve nefiguruje. Po dohode so svokrom, on by chcel naň zapísať aj jeho manželku a moju manželku ( dcéru svokra). Svokru pravdepodobne by nemohol zahrnúť s pravom dožitia keby že sa to riešilo cez darovaciu zmluvu však, uvádzajú sa tam iné podmienky alebo...
    ...ak dobre čítam , tak svokor chce darovať aj manželke a aj dcére ...

    Povedzme , že pol na pol ...

    Mohol - nakoľko sa dá zakomponovať do darovacej zmluvy klauzula/y , že akým spôsobom chce zahrnúť to právo dožitia , t.j Vecné bremeno ...

    Práva vyplývajúce z vecného bremena môžu mať dvojaký charakter:

    1. in rem – sú spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti. Každý vlastník tejto nehnuteľnosti je oprávnený z vecného bremena. Ak dôjde k zmene vlastníctva, prechádza so zmenou vlastníctva veci na nadobúdateľa aj vecného bremeno, ktorým je nehnuteľnosť zaťažená.

    2. in personam – sú v prospech určitej osoby. Právo z vecného bremena môže patriť určitej fyzickej alebo právnickej osobe bez toho, aby táto osoba bola vlastnícky viazaná k určitej nehnuteľnosti. Takéto vecné bremeno neprechádza na právneho nástupcu pri zmene vlastníctva k nehnuteľnosti, na ktorej vecné bremeno viazne, ale zaniká smrťou fyzickej osoby alebo zánikom právnickej osoby. Môže ísť o prípad doživotného užívania bytu,domu ...

    Náklady súvisiace so zachovaním a opravami užívanej veci sa hradia podľa dohody účastníkov vzťahu z vecného bremena. Ak sa účastníci nedohodnú, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený vec užívať, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy. Ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spolunažívania. Ak nedôjde k dohode ohľadom úhrady týchto nákladov vec rozhodne na návrh súd.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mi3k Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Chcel by som sa spýtať ako mam postupovať keď chcem aby svokor zapísal moju manželku do listu vlastníctva od domu keďže sme sa po svadbe nasťahovali k nim. Svokor dom dostal ako dar od tety ta už je po smrti.
    Dakujem.
    Ty môžeš chcieť, ale to, či dom tzv. prepíše na tvoju manželku(zrejme jeho dcéru) je len a len na ňom, ako na vlastníkovi. A ton ako mám postupovať, si ako myslel, že ho nejako donútiš? AK bude sám chcieť, môže ho predať, alebo darovať. Alebo ani jedno, jednoducho ostane v jeho vlastníctve.

    Mi3k je offline (nepripojený) Mi3k

    Mi3k
    Nie že ho donútim so svokrom je všetko dohodnuté len neviem ako sa v takýchto veciach postupuje čí cez darovaciu zmluvu, alebo iným spôsobom, ak áno čo by mi všetko treba do toho zakomponovať.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mi3k Pozri príspevok
    Nie že ho donútim so svokrom je všetko dohodnuté len neviem ako sa v takýchto veciach postupuje čí cez darovaciu zmluvu, alebo iným spôsobom, ak áno čo by mi všetko treba do toho zakomponovať.
    Ak ho chce darovať, potrebná je darovacia zmluva s právom dožitia, ak predať, tak predajná.

    Mi3k je offline (nepripojený) Mi3k

    Mi3k
    No takto svokor dostal ten dom ako dar ako som písal vyššie, jeho manželka v liste vlastníctve nefiguruje. Po dohode so svokrom, on by chcel naň zapísať aj jeho manželku a moju manželku ( dcéru svokra). Svokru pravdepodobne by nemohol zahrnúť s pravom dožitia keby že sa to riešilo cez darovaciu zmluvu však, uvádzajú sa tam iné podmienky alebo...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.