Zavrieť

Porady

povinne socialne poistená SZČO, je možné aj dobrovolne sa pripoistiť?

Dobrý deň priatelia.

Som SZČO. Povinne poistený v Sociálnej poisťovni. (nemocenské p., dôchodkové p., rezervný fond)
Mám zopár otázok, prosím poradte mi.
1. Je možné sa pripoistiť? (poistenie v nezamestnanosti)
2. alebo sa odhlásiť z povinného p. a prihlásiť sa na dobrovoľné p.?
3. Pokiaľ sa to dá (jedno, alebo druhé riešenie), môžem si sám zvýšiť vymeriavací základ?
4. Ako je to potom s daňovým priznaním. Budem môcť si takéto platby zahŕňať medzi výdaje?

Vopred ďakujem za pomoc.

Mikuláš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    mikibmw Pozri príspevok
    Dobrý deň priatelia.

    Som SZČO. Povinne poistený v Sociálnej poisťovni. (nemocenské p., dôchodkové p., rezervný fond)
    Mám zopár otázok, prosím poradte mi.
    1. Je možné sa pripoistiť? (poistenie v nezamestnanosti) Ano, vypísaním RLFO.
    2. alebo sa odhlásiť z povinného p. a prihlásiť sa na dobrovoľné p.? Nie odhlásiť sa s povinného poistenia nemôžeš. Ale môžeš si k povinnému poisteniu ako SZCO dať aj poistenie v nezamestnanosti.
    3. Pokiaľ sa to dá (jedno, alebo druhé riešenie), môžem si sám zvýšiť vymeriavací základ? VZ čoho chceš zvyšovať?
    4. Ako je to potom s daňovým priznaním. Budem môcť si takéto platby zahŕňať medzi výdaje? Ano platby za dobrovolné poistenie sú daňovým výdavkom.

    Vopred ďakujem za pomoc.

    Mikuláš
    V texte.

    mikibmw je offline (nepripojený) mikibmw

    mikibmw
    Xanti Pozri príspevok
    V texte.
    Ahoj Xanti,
    moja otázka č.3 bola myslená tak, že nejakým spôsobom by som chcel platit viac, aby v prípade poskytnutých dávok boli vyššie.
    Lebo je takmer isté, že v budúcnosti budem dlhšiu dobu hospitalizovaný.
    Ďakujem. Mikuláš

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Môžeš sa prihlásiť na DNP z celého balíka, tj. z minima 339,89 eur a mesačne zaplatíš za tento balík 119,45 eur alebo tvojho maxima pre DNP 813,61 eur a mesačne zaplatíš 285,98 eur cca .
    V tom máš aj poistenie v nezamestnanosti.
    A v prípade PN budeš mať platenú z povinného poistenia, a po 270 dnoch aj z dobrovolného poistenia.

    Samostatne poistiť nemocenské sa nedá už od 1.2.2012

    povinne socialne poistená SZČO, je možné aj dobrovolne sa pripoistiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.