Zavrieť

Porady

Zamestnanie dôchodcu na 3 hodiny mesačne?!?

Dobrý deň,
chcem Vás skúsených poprosiť o radu - ja v tomto vôbec neviem plávať?!?! Potrebujem zamestnať dôchodcu ktorý pre nás vykonáva školenia BOZP a PO - ešte v roku 2010 to bolo možné na základe dohody o vykonaní práce, ale už minulý rok to inšpektorát práce neuznával a bolo mi povedané že z danou osobou musí byť uzatvorený pracovno-právny vzťah na základe Pracovnej zmluvy (jednoduché by bolo keby dodávateľ týchto školení bol SZČO - to nie je o čom faktúra za vykonané školenie a je to ale z tohto som jeleň). Keďže naša firma má zákazky kde tieto školenia sú potrebné a budú aj kontrolované musím to zamestnanie školiteľa nejak vyriešiť. On si sám vypracoval pracovnú zmluvu kde je uvedené že bude robiť 3 hodiny mesačne a dostávať 4 € v čistom za hodinu - mám mzdový program OLYMP a vôbec tam neviem takého podmienky nastaviť (ponúka plný úvazok alebo krátené ale nie takýto na 3 hod./mesiac). Ďalej neviem či je treba uvedeného dôchodcu nahlásiť len na Sociálnu poisťovňu alebo to bude mať niečo aj zo Zdravotnou poisťovňou?!? A potom čo sa týka odvodov - neviem či program rozlišuje dôchodcu alebo nie alebo si to mám ja nejak ustriehnuť lebo čítala som že niektoré odovody do Soc.poisť. sú v prípade dôchodcu nepotrebné?!? Pekne prosím o radu - zmluvu potrebujem pripraviť na pondelok a tápam tu v tme ?!?! Inak zmluva bude na dobu určitú do konca roka 2012.
Veľká vďaka za pomoc :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak si v Olympe nastavíš, že je dôchodca, resp. vyplníš mu správne personálne údaje, tak si s tými odvodmi poradí.
    Musíš vedieť výšku jeho dôchodku, či má nárok na časť nezdaniteľnej sumy - nerobila som také, ale isto je tam miesto, kde sa takéto údaje vyplnia. To si jednoducho odskúšaj, uvidíš, aké odvody ti bude dávať a ktoré vynechá.
    Aj pri čiastočnom HPP je možnosť zadať úväzok - ponúkaný údaj môžeš prepísať, tak je to v príručke. Ja som si zatiaľ vystačila s 1/3 a 1/4-ým, čo má v ponuke. Vedľa zadáš počet dní a počet hodín úväzku.
    Tiež si myslím, že dohoda o vykonaní práce nie je vhodná, ale neuvažovali ste o Dohode o pracovnej činnosti? Tam je limit 10 hod/týždenne, odvody platí len zam-eľ rovnako ako pri DVP. Mala by si problém vyriešený.

    barboraaa je offline (nepripojený) barboraaa

    barboraaa
    Ďakujem Vám za pomoc, už som si overila že dôchodok má starobný od roku 2004 takže som to tak zadala do Olympu, ale zatiaľ si neviem dať rady s tým uväzkom - musim si objednať novú príručku a podľa toho sa s tým popasovať. Hovoríte že teraz keď som medzi dôchodky zadala - ten starobný bude mi program počítať odovody správne. Ešte raz ďakujem.

    Zamestnanie dôchodcu na 3 hodiny mesačne?!?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.