Zavrieť

Porady

Stravné u SZČO

SZČO sa stravuje u firmy, pre ktorú vykonáva práce. Na základe odstravovaných dní mu príde faktúra. Jeden obed stojí 2,50 bez DPH, 3,- s DPH. Má nárok na uplatnenie celej sumy za obed t.j. 3,- eura, alebo si môže uplatniť do nákladov len 55 % zo sumy 3,80 ( 2,09 Eur)
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Celú sumu si môže uplatniť.
1 0
szivics szivics

szivics je offline (nepripojený) szivics

žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac
SZČO má nárok za každý odpracovaný deň "stravné" max do výšky 3,80€. Vo vašom prípade si môžete ako VOZD dať celý obed vo výške 3€.
1 0
Xantypa Xantypa

Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

Našla som toto:
Podľa §19 ods. 2 písm. p) ZDP má daňovník s príjmami podľa §6 ods.1 a 2 (zo živnosti) nárok uplatniť si v daňových výdavkoch vynaložené stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5-12 hodín podľa osobitného predpisu.(zákona o cestovných náhradách). Pre SZČO nie je podstatné, či pracuje doma alebo mimo. Rozhodujúce je, či v ten deň pracoval, alebo nie.
Je to pravda? Má niekto na to nejaký názor?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Xantypa Pozri príspevok
Našla som toto:
Podľa §19 ods. 2 písm. p) ZDP má daňovník s príjmami podľa §6 ods.1 a 2 (zo živnosti) nárok uplatniť si v daňových výdavkoch vynaložené stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5-12 hodín podľa osobitného predpisu.(zákona o cestovných náhradách). Pre SZČO nie je podstatné, či pracuje doma alebo mimo. Rozhodujúce je, či v ten deň pracoval, alebo nie.
Je to pravda? Má niekto na to nejaký názor?
Ďakujem.
Je to správne, len upresním, ( musí si viesť evidenciu) ak je živnostník zároveň aj zamestnancom v PP, nemá nárok na SL.
0 0
Niuška Niuška

Niuška je offline (nepripojený) Niuška

a ak je živnostník a zároveň pracuje na dohodu?!
0 0
drobec17 drobec17

drobec17 je offline (nepripojený) drobec17

Ak je len zivnostnik, nedostava FA ohladne obedov, vedie si evidenciu o odpracovanych dnoch a podla toho si narokuje na stravne, t.j. 3,80 na odpracovany den. Tak? Dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

drobec17 Pozri príspevok
Ak je len zivnostnik, nedostava FA ohladne obedov, vedie si evidenciu o odpracovanych dnoch a podla toho si narokuje na stravne, t.j. 3,80 na odpracovany den. Tak? Dakujem.
Ak nemal zakúpené gastrolístky, tak stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách (bez dokladu) si môže uplatniť len za dni, keď bol na pracovnej ceste, ktorá trvala dlhšie ako 5 hod.
0 0
Ivana P. Ivana P.

Ivana P. je offline (nepripojený) Ivana P.

Dobrý deň,
veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu
Môj manžel si doteraz uplatňoval paušálne výdavky, lenže nakoľko nám teraz daň vychádza veľa, chcela by som prejsť na daňovú evidenciu. Lenže okrem odvodov nemá žiadne výdaje, možno pár bločkov do 200 euro. Ale chodieval aj na pracovné cesty do Bratislavy, v decembri 2010 bol v Trnave na celý mesiac a faktúra za práce mu vlastne bola vyúčtovaná až v januári, takže teoreticky by si mohol cesťák vyúčtovať v januári. tak by som sa chcela opýtať, či si za tieto pracovné cesty môže uplatniť ako živnostník stravné bez dokladu ako cestovná náhrada. Nejazdil vlastným autom. Stačilo by vypísať cesťák s vypočítaným stravným a dať to ako výdaj?

Ďakujem veľmi pekne za ochotu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivana P. Pozri príspevok
Dobrý deň,
veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu
Môj manžel si doteraz uplatňoval paušálne výdavky, lenže nakoľko nám teraz daň vychádza veľa, chcela by som prejsť na daňovú evidenciu. Lenže okrem odvodov nemá žiadne výdaje, možno pár bločkov do 200 euro. Ale chodieval aj na pracovné cesty do Bratislavy, v decembri 2010 bol v Trnave na celý mesiac a faktúra za práce mu vlastne bola vyúčtovaná až v januári, takže teoreticky by si mohol cesťák vyúčtovať v januári. tak by som sa chcela opýtať, či si za tieto pracovné cesty môže uplatniť ako živnostník stravné bez dokladu ako cestovná náhrada. Nejazdil vlastným autom. Stačilo by vypísať cesťák s vypočítaným stravným a dať to ako výdaj?

Ďakujem veľmi pekne za ochotu
Toto je nad rámec môjho chápania - ako si chce uplatniť stravné za január, keď výkon práce bol v decembri ...

Stravné na Slovensku bude určite nižšie ako paušál 40 %.
0 0
Ivana P. Ivana P.

Ivana P. je offline (nepripojený) Ivana P.

Tak som napísala dobrú blbosť ospravedlňujem sa a ďakujem za odpoveď
0 0
ZJ64 ZJ64

ZJ64 je offline (nepripojený) ZJ64

Ospravedlnujem sa ked nechapem, ale tolko nazorov som uz citala........ tak este raz : SZCO ma narok na stravne za odpracovane dni aj bez dokladov??? Alebo ked nema stravne listky musi mat blocky z restauracii a narok ma len na tie dni?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ZJ64 Pozri príspevok
Ospravedlnujem sa ked nechapem, ale tolko nazorov som uz citala........ tak este raz : SZCO ma narok na stravne za odpracovane dni aj bez dokladov??? Alebo ked nema stravne listky musi mat blocky z restauracii a narok ma len na tie dni?
Stravné- výdavok na stravovanie, to je podmienené dokladom o poskytnutí stravovania a evidenciou o odpracov. čase. Takže buď doklad z reštaurácie, alebo doklad o nákupe Sl( nesmieš si uplatniť spätné obdobie a nemáš nárok, ak si aj zamestnancom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ZJ64 Pozri príspevok
Ospravedlnujem sa ked nechapem, ale tolko nazorov som uz citala........ tak este raz : SZCO ma narok na stravne za odpracovane dni aj bez dokladov??? Alebo ked nema stravne listky musi mat blocky z restauracii a narok ma len na tie dni?
SZČO má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách (bez dokladovania), ak bola na pracovnej ceste, ktorá trvala viac ako 5 hod.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tweety Pozri príspevok
Veronika, stačí odpracovať viac ako 4 hod., teda rovnako ako aj u zamestnancov.
Majka, nepíšem o nároku na SL, ale stravnom pri prac.cestách.

§ 5
Stravné


(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZJ64 Pozri príspevok
Ospravedlnujem sa ked nechapem, ale tolko nazorov som uz citala........ tak este raz : SZCO ma narok na stravne za odpracovane dni aj bez dokladov??? Alebo ked nema stravne listky musi mat blocky z restauracii a narok ma len na tie dni?
Zákon o dani z príjmu
§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

§19 odst.2 písm.) platí pre : stravné lístky , stravné poukážky resp.jeden obed, ktorý preukáže dokladom do výšky 3,80 eur.

A


Daňové výdavky
Na začiatok

§ 19

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú



e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

-------------------------------------------------------------------------------
87)
znamená http://www.porada.sk/t178055-zakon-o...01-2011-a.html

§ 19 odst.2 písm.e) - toto je nárok na stravné na pracovnej ceste § 5 , kedy pracovnú cestu vyúčtujete cez Cestovný príkaz , vyhotovujete správu z pracovnej cesty atď.




Veľa daňovníkov si toto zamieňa a má z toho zmiešané pocity, že nechápu čo to tu píšeme .V jeden deň nemôže byť súbeh t.j. aj stravný lístok a aj nárok §5 ZoCN ....ale nemôže byť súbeh ani závislá činnosť a podnikanie .


P.S. Dúfam, že som to dobre napísala, lebo už aj ja mám z udalostí čo sa dejú, hlavu ako melón ))
4 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zita5 Pozri príspevok
Veľa daňovníkov si toto zamieňa a má z toho zmiešané pocity, že nechápu čo to tu píšeme .V jeden deň nemôže byť súbeh t.j. aj stravný lístok a aj nárok §5 ZoCN ....ale nemôže byť súbeh ani závislá činnosť a podnikanie .
Zitka,
možno budem mimo témy, ale určite nemôže byť súbeh stravný lístok a cesťák?
Pr. zamestnanec príde do práce o 7:00 o 12:00 skončí a ide na služobnú cestu o 13:00 a tá trvá do dalšieho dňa.
Podľa mna mu patrí SL za čas odpracovaný v práci .. lebo tam bol viac ako 4 hodiny. A tiež aj stravné pretože jeho služobná cesta trvala 11 hodín v tento deň.
Či sa mýlim?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Xanti Pozri príspevok
Zitka,
možno budem mimo témy, ale určite nemôže byť súbeh stravný lístok a cesťák?
Pr. zamestnanec príde do práce o 7:00 o 12:00 skončí a ide na služobnú cestu o 13:00 a tá trvá do dalšieho dňa.
Podľa mna mu patrí SL za čas odpracovaný v práci .. lebo tam bol viac ako 4 hodiny. A tiež aj stravné pretože jeho služobná cesta trvala 11 hodín v tento deň.
Či sa mýlim?
Nie, nemýliš.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A tým pádom môže mať súbeh aj SZCO.
Ved ak je zamestnaný napr. na 5 hodin denne, a odíde preč ako szčo tak prečo by si nemohol uplatniť u zamestnávateľa stravný lístok a v rámci svojej práce ako szčo stravné na služobnej ceste.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Xanti Pozri príspevok
Zitka,
možno budem mimo témy, ale určite nemôže byť súbeh stravný lístok a cesťák?
Pr. zamestnanec príde do práce o 7:00 o 12:00 skončí a ide na služobnú cestu o 13:00 a tá trvá do dalšieho dňa.
Podľa mna mu patrí SL za čas odpracovaný v práci .. lebo tam bol viac ako 4 hodiny. A tiež aj stravné pretože jeho služobná cesta trvala 11 hodín v tento deň.
Či sa mýlim?

Gabika od 7,00 - 12,00 má nárok na stravné v súlade so zákonníkom práce a od 13,00 hod sa na stravné vzťahuje Zákon o cestovných náhradách .Nemýliš sa .
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Gabika možno som to nešťastne formulovala , ale mala som na mysli predovšetkým :

Príklad 11
Fyzická osoba, podnikajúca na základe živnostenského listu, bola na pracovnej ceste, ktorá trvala 7 hodín. Môže si do daňových výdavkov uplatniť stravné podľa zákona o cestovných náhradách vo výške 89 Sk aj výdavky na stravovanie v tej istej výške?


Nie, nemôže. Súbeh stravného podľa zákona o cestovných náhradách a výdavkov na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. p) ZDP nie je možný. Uplatniť si môže len jednu sumu.





Príklad 9
Môže si fyzická osoba – podnikateľ uplatniť do daňových výdavkov náklady na stravovanie v zmysle novely zákona o dani z príjmov, ak je zároveň zamestnancom v hlavnom pracovnom pomere?


Nie, nemôže si do daňových výdavkov uplatniť výdavky na stravovanie, pretože zároveň mu na príspevok na stravovanie vzniká nárok ako zamestnancovi.


A tu je Tvoj prípad

Súbeh zabezpečenia stravovania na pracovisku a stravného na pracovnej ceste
V praxi sa môže vyskytnúť prípad, že zamestnancovi počas kalendárneho dňa vznikne nárok na poskytnutie stravného (diét), ak je vyslaný na pracovnú cestu a aj nárok na obed poskytnutý v rámci „závodného“ stravovania, dôjde k súbehu poskytnutia stravovania na pracovisku a stravného pri pracovnej ceste tohto zamestnanca. Tieto nárokové plnenia sa časovo nemôžu prekrývať.
Príklad č. 10:
Zamestnanec odpracoval v zmene 4,5 hodiny, potom ho zamestnávateľ vyslal na pracovnú cestu, ktorá trvala 5,5 hodiny. Zamestnanec má nárok na poskytnutie stravovania a aj na poskytnutie stravného (diét).


Ak je zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu, jeho nároky na stravné je potrebné posudzovať podľa zákona o cestovných náhradách. Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí stravné, jeho výška sa určuje na každý kalendárny deň pracovnej cesty, pričom pri jeho poskytovaní sa zohľadňuje aj dĺžka trvania pracovnej cesty.


Nárok zamestnanca na stravovanie je potrebné posúdiť u tohto zamestnanca podľa § 152 Zákonníka práce. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť stravovanie, ak zamestnanec odpracoval viac ako 4 hodiny.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať