Zavrieť

Porady

SZČO a auto-čo všetko k tomu treba?

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť skúsených a šikovných poraďákov o radu. Som SZČO a kupila som si tento mesiac os.automobil. Pri prepise auta na mna na policii som si ho chcela zapisať na živnosť, avšak bol k tomu potrebný živnostenský list (čo som žial nevedela a nemala ho pri sebe) . V zápätí sa ma pani opýtala či mám Povinné zmluvné poistenie na živnosť - mala som na rodné číslo, tak mi pani povedala, že auto može ísť len na FO. Prepis na SZČO bude stáť znovu 33 EUR...

Potrebujem poradiť
- daňové výdavky súvisiace s kúpou auta (+ pohonné látky a ostatné) tým pádom budú platné až od dátumu prepisu auta na SZČO?
Kupnu cenu auta si môžem dať potom do nákladov?

- (v jednoduchom účtovníctve) - do nákladov sa môžu zahrnúť všetky výdavky súvisiace s autom - poplatky za STK, EK, dialničné známky,
umývanie auta, vymena letnych a zimných pneumatíik, Povinnú zákonnú poistku, Havarijnú poistku,...?

- akým spôsobom je povinnosť evidovať spotrebu phm? Je na to potrebná kniha jazd?

- daň z motorovych vozidiel plati aj SZČO? Ak ano - povinnosť vzniká az za rok 2012 - uhradiť a podať daňové priznanie do 31.1.2013?

Ďakujem veľmi pekne dopredu za každú informáciu. Ak prejdem z paušálnych výdavkov na vedenie JU, nechcem urobiť hneď na začiatku hlúpe chyby.

Ďakujem!
Irena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    SZČO a auto-čo všetko k tomu treba?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.