Zavrieť

Porady

Som nováčik a potrebujem sa začleniť a pomoc skúsenejších:-)

Dobrý večer, som nováčik aj na porade aj začínajúci účtovník. Tak by som poprosila o radu skúsenejších. Na začiatok som dostala zákazku od klienta na vyplnenie daňového priznania z viacerých závislých činností a z prenájmu nehnuteľností. K vypočítaniu príjmu mi dodal potrebné podklady- príjmy zo závislej činnosti ale k prenájmu mi nadiktoval iba sumu, ktorú získal za prenájom, bez toho aby mi dal nahliadnúť do svojich dokladov. Ja s tým problém nemám vyrátam mu daň aj z toho čísla ale v prípade daňovej kontroly nemala by som mať nejaký doklad z ktorého som robila výpočet, aby sa náhodou nestalo, že klient to poprie a povie, že veď on mi doklady poskytol a ja som ich zle zrátala? Aké máte s týmto skúsenosti, kto nesie zodpovednosť a mám si nechávať aj fotokópie dokladov pre prípad kontroly?

Ďakujem pekne za odpoveď:-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Martina51423 Pozri príspevok
    A akú máš skúsenosť čo sa týka kontroly z Daňového úradu, kontroluje aj takéto typy daňových priznaní alebo je to podľa niečoho dané?
    Martinka, utrápiš sa, keď sa budeš "strachovať" za svojich klientov. Rob všetko podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, bez dokladov neúčtuj a zodpovednosť si vymedz v zmluve o spracovaní účtovníctva (napr. ak ti klient včas nepredloží podklady, nemôže predsa byť zodpovedná za pokutu, ktorú dostane z DU).
    Príp. pokuty vo vzťahu k DU vždy platí daňovník ...

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    si neviem predstaviť fotok´poie dokladov pri mesačnom platiteľovi DPH......
    je to o dôvere....
    Ďakujem. Aj som si to myslela, že nechce priznať všetky príjmy, čo je jeho vec a odvaha, takže stačí ak to spíšem na počítači dám tam dátum, jeho meno a dám si to podpísať?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Martina51423 Pozri príspevok
    Ďakujem. Aj som si to myslela, že nechce priznať všetky príjmy, čo je jeho vec a odvaha, takže stačí ak to spíšem na počítači dám tam dátum, jeho meno a dám si to podpísať?
    Nadiktoval ti príjem po mesiacoch, alebo len sumár ?
    Tak určite je to o dôvere ale aj o obozretnosti. Ak mi nechcel dať nahliadnúť do dokladov je možné, že mi nedôveruje ale tak si môže nájsť niekoho iného:-) A ak si nechce priznať všetky prijmy ja nebudem predsa niesť za to zodpovednosť no nie?:-) a robíte aj zmluvy ak robíte niekomu iba daňové priznanie?
    Predo mnou vypisoval z účtov sumy a dal mi ich na papier a robím aj pre druhého a ten iba mne nadiktoval sumár. Ale nahliadnúť do účtov mi nedali.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Martina51423 Pozri príspevok
    Predo mnou vypisoval z účtov sumy a dal mi ich na papier a robím aj pre druhého a ten iba mne nadiktoval sumár. Ale nahliadnúť do účtov mi nedali.
    V obidvoch prípadoch si tie príjmy daj podpísať. Nemusí ti predkladať bankové výpisy, za výšku priznaných príjmov je zodpovedný daňovník, nie účtovníčka. Výpisy bude kontrolovať DU.
    Ďakujem pekne, bude sa mi lepšie spať, nemala som z toho dobrý pocit. Ja si budem kópie dokladov odkladať. A mám si aj tú zmluvu urobiť že budem robiť daňové priznanie, za akú sumu a vydefinovať kto je za čo zodpovedný? Ja ako účtovník nesiem zodpovednosť za správny výpočet dúfam? V konečnom dôsledku to podpisuje daňovník a on má najväčšiu zodpovednosť nie? Bola som aj na viacerých školeniach aj s daňovými poradcami, ale každý tvrdí niečo iné tak hľadám tú najsprávnejšiu cestu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Martina51423 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne, bude sa mi lepšie spať, nemala som z toho dobrý pocit. Ja si budem kópie dokladov odkladať. A mám si aj tú zmluvu urobiť že budem robiť daňové priznanie, za akú sumu a vydefinovať kto je za čo zodpovedný? Ja ako účtovník nesiem zodpovednosť za správny výpočet dúfam? V konečnom dôsledku to podpisuje daňovník a on má najväčšiu zodpovednosť nie? Bola som aj na viacerých školeniach aj s daňovými poradcami, ale každý tvrdí niečo iné tak hľadám tú najsprávnejšiu cestu.
    V dokumentoch na hornej lište porady nájdeš viac zmlúv o poskytovaní účtovných služieb.

    Tu je jedna z nich - trošku staršieho dáta, prispôsob si ju na súčasné podmienky
    http://www.porada.sk/downloads.php?d...577fab9818f2e2
    A akú máš skúsenosť čo sa týka kontroly z Daňového úradu, kontroluje aj takéto typy daňových priznaní alebo je to podľa niečoho dané?
    :-) Pravdu máš. Celá ja. Je to môj prvý klient a prvá účtovnícka práca. Síce som sa naučila teóriu, ale idem na to. Si veľmi milá. Ďakujem. Určite sa bude na Teba obracať o rady hlavne teraz ak môžem:-) A ešte raz vďaka.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Martinka, vitaj na porade a vidím, že si sa už aj dozvedela čo si potrebovala. Tak vidíš ako to tu chodí. Vždy sa nájdu poraďáci, ktorí poradia.
    Ďakujem za privítanie. Ja by som toho potrebovala vedieť oveľa viac a určite sa budem stále niečo pýtať, lebo začiatky sú ťažké.-) pre niekoho banálne otázky ale pre mňa sú odpovede dôležité. Kým sa človek oťuká je dobré mať poraďakov a potom tiež.
    Ďakujem za privítanie. Ja sa budem určite pýtať veľa a stále kým získam istotu a zručnosť.
    Dobrý večer, mala by som otázku čo sa týka výpočtu dane z prenájmu nehnuteľnosti ako to je s platením zdravotného poistenia od januára do mája 2011 ak si daňovník neplatil zdravotné poistenie, tak to uvediem v daňovom priznaní a on si to potom doplatí v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia? Alebo ako to vlastne je?
    Ďakujem za odpovede.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.