Zavrieť

Porady

Nehnuteľnosť určená na predaj

Milí poraďáci,

chcem vás poprosiť o radu ako zaúčtovať takýto prípad: v apríli spoločnosť kúpila 7 bytov,2 nebytové priestory so spoluvlastíckymi podielmi na pozemku v bytovom dome a 2 extra pozemky, všetko určené na predaj. Suma bola stanovená 135.000 za byty a nebytové priestory a 75.000 za pozemky, spolu 210.000 Ako môžem rozdeliť cenu za byty a nebytový priestor, nemám k dispozícii žiadny znalecný posudok ani cenu za m2 bytu alebo nebytového priestoru.K 31.12. sa predali 3 byty, 1 je stále voľný, 1 má v prenájme osoba, ktorá si po vybavení úveru v 03/2012 byt odkúpi, a 2 má v prenájme dočasne iná spoločnosť, ktorá ho v prípade záujemcu o kúpu uvoľní.
Podľa môjho názoru by to malo ísť na účet 133/321 vyradenie pri predaji na 507/133, 607/311 výnos z predaja, trochu ma mätie ten prenájom a hlavne, ako môže postupovať pri rozdelení ceny za byty a nebytový priestor.

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    na toto delenie ceny bolo treba pamätať pri kúpe - žiadať ZnP, alebo iné informácie, prípadne členenie m2, prípadne jednotkové ceny na m2 atp.
    účtovanie po novom môže byť, ale hlbšie to teraz neskúmam.

    stanca je offline (nepripojený) stanca

    stanca
    Dobrý deň,

    mám ďalšiu otázku ohľadom nehnuteľnosti na predaj, dúfam, že niekto z vás má podobné problémy a poradí mi ako to riešiť. Sme spoločnosť, ktorá prenajíma priestory a zároveň má nehnuteľnosti určené na predaj. Konkrétne jedna nehnuteľnosť je určená na predaj a už dlhšiu dobu sa ju však nedarí predať, je vedená na účte 021 a je odpisovaná. Podľa nových pravidiel je potrebné ju preúčtovať na 133, kde sa odpisy neuplatňujú, avšak čo s doteraz uplatnenými daňovými odpismi? Ďalej máme vo vlastníctve pivnice a garáže v bytovom dome,ktoré sú tiež určené na predaj,nie je o ne záujem, ale nevieme, či ich niekto kúpi, prípadne ich prenajmeme, ako bude najrozumnejšie postupovať v tomto prípade?
    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v tomto prípade sa nehnuteľnosť používala na iné účely a teraz sa rozhodla firma, že ju predá. Nechala by som to na účte 021.
    to isté sa týka pivníc a garáži - ak neboli prvoplánovo obstarané na ďalší predaj, podľa mňa preúčtovanie nie je nutné.

    Nehnuteľnosť určená na predaj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.