Zavrieť

Porady

Prijatý dobropis

Ahojte, ako správne zaúčtovať v PD prijatý dobropis? Reklamoval som v roku 2011 tlačiareň, kt. bola kúpená v roku2009. Nedala sa opraviť, tak mi vrátili peniaze a vystavili k tomu dobropis. Dám si to do knihy pohľadávok a v PD ako príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatné? Správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Prijatý dobropis zaeviduješ do knihy záväzkov s mínusovým znamienkom. Pri účtovaní úhrady vyrovnáš záväzok v knihe prijatých faktúr a zaúčtuješ v PD nákup materiálu s mínusovým znamienkom, predpokladám, že nákup tlačiarne v roku 2009 si účtovala tiež ako nákup materiálu. Nezabudni tlačiareň vyradiť z knihy drobného majetku.

    1hugo1 je offline (nepripojený) 1hugo1

    1hugo1
    V r.2009 aj 2010 som si robil daňovú evidenciu - iba evidoval príjmy a výdavky. Ale v r.2010 som zamestnal človeka, tak už ju nemôžem robiť a trápim sa s JU . Prečo nákup materiálu? Ak to nemôže ísť do príjmov, nemala by to byť réžia?

    A ako s fa za telefón? Do nákladov si dávam 60% a zbytok osobná spotreba. V PD dám celú čiastku ako výdaj z účtu, 60% ako VOZD-réžia a tých 40% ako VNOZ-osobná spotreba. Robím to dobre?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1hugo1 Pozri príspevok
    V r.2009 aj 2010 som si robil daňovú evidenciu - iba evidoval príjmy a výdavky. Ale v r.2010 som zamestnal človeka, tak už ju nemôžem robiť a trápim sa s JU . Prečo nákup materiálu? Jednoducho preto, lebo nákup tlačiarne je nákupom materiálu. Takže aj dobropis je nákupom s mínusom. Ak to nemôže ísť do príjmov, nemala by to byť réžia?

    A ako s fa za telefón? Do nákladov si dávam 60% a zbytok osobná spotreba. V PD dám celú čiastku ako výdaj z účtu, 60% ako VOZD-réžia a tých 40% ako VNOZ-osobná spotreba. Robím to dobre? To je OK, pretože platíš za služby.
    Odpovede v texte.

    enfa je offline (nepripojený) enfa

    enfa
    Môžem tiež poprosiť o radu? Boli prijaté k fa od orangu dobropisy za 7 mesiacov, ale boli zoohľadnené až v októbri, odčítaním príslušnej sumy z fakturovanej sumy.
    Do faktúr zapíšem sumu uvedenú na faktúre, do úhrad uvediem sumu zaplatenú. Všetky dobropisy mínusovým znamienkom do došlých faktúr. Príjem dobropisu spárujem k fakturovanej sume. Musím nejakým ID to ešte zaúčtovať?

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Dobrý deň poprosila by som o radu, (mes. platci DPH)-prijali sme dobropis- opravu ZD kvôli vráteným paletám.
    Zaevidujem to ja s dátumom , kedy mi daná fa prišla podľa § 53 zákona o DPH a nezaujíma ma dátum zdanit.plnenia na fa. Alebo môžem tento dobropis- opravu ZD zaevidovať do DPH s dátumom zdanit.plnenia aký je na faktúre.
    Mesiac je ten istý.

    Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    L-M Pozri príspevok
    Dobrý deň poprosila by som o radu, (mes. platci DPH)-prijali sme dobropis- opravu ZD kvôli vráteným paletám.
    Zaevidujem to ja s dátumom , kedy mi daná fa prišla podľa § 53 zákona o DPH a nezaujíma ma dátum zdanit.plnenia na fa. Alebo môžem tento dobropis- opravu ZD zaevidovať do DPH s dátumom zdanit.plnenia aký je na faktúre.
    Mesiac je ten istý.

    Ďakujem
    §53
    Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane,

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Tweety Pozri príspevok
    §53
    Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane,
    Keďže doklad dostanem v tom istom zdaňovacom období ako je mesiac v dátume dodania na faktúre, tak v tomto prípade je jedno či tam bude 14.6.- dátum dod.na fa, alebo 20.6. dátum kedy prišla fa? Len pre poriadok v evidencii DPH- správne podľa zákona je 20.6.- však.
    znenie § 53 mám prečítané niekoľkokrát, ale o sú také maličkosti v ktorých sa potrebujem uistiť
    Viem , že sú to len dni, ale aj tak by som to rada vedela...
    vopred ďakujem za trpezlivosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.