Zavrieť

Porady

Rodinné právo,rozvod

Chcela by som vedieť,ako postupovať pri rozvode s človekom,ktorý je cudzej štátnej príslušnosti,ale žije na slovensku.Z manželstva sú dve deti-dvojičky.
Usporiadat
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Ako a kde ste uzavreli manželstvo? Máš postupovať ako keby mal slovenské štátne občianstvo, teda vecná a miestna príslušnosť slovenského súdu podľa OSP.

zák. č. 97/1963 Zb.

§ 20a

Manželstvo, ktoré v cudzine uzavrel slovenský občan pred iným orgánom ako pred orgánom Slovenskej republiky na to splnomocneným, je platné v Slovenskej republike, ak je platné v štáte, pred orgánom ktorého sa uzavrelo, a ak neexistovala žiadna okolnosť vylučujúca uzavretie manželstva podľa slovenského hmotného práva.

§ 22
(1) Zrušenie manželstva rozvodom sa spravuje právnym poriadkom štátu, občanmi ktorého sú manželia v čase začatia konania. Ak sú manželia príslušníkmi rôznych štátov, spravuje sa zrušenie manželstva rozvodom právnym poriadkom slovenským.

(2) Ak by bolo potrebné podľa odseku 1 použiť cudzí právny poriadok, ktorý by zrušenie manželstva rozvodom nedovoľoval alebo len za okolností mimoriadne obťažných, avšak manželia alebo aspoň jeden z nich žije v Slovenskej republike dlhší čas, použije sa slovenské právo.

(3) Tieto ustanovenia sa použijú i pri vyhlásení manželstva za neplatné alebo pri zistení, či tu manželstvo je alebo nie je.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
helenko helenko

helenko je offline (nepripojený) helenko

Ďakujem za vaše vyjadrenia.V najbližších dňoch sa rozpíšem viac.
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

Dobry den. Prosim o radu. Pri vysporiadani BSM možem požadovat resp. spisat navrh tak aby zostal byt manželovi a požadovat aby ma vyplatil ? Kedže ja na vyplatenie prostriedky nemam a byt by som nechcela aby sa predaval kedže tu byvaju ešte aj deti . Dakujem
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Žiadať môžte, ale ak ani protistrana nemá hotovosť (čo vzhľadom k BSM môže byť reálne), tak nemusíte uspieť.
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

Dakujem draik za odpoved . a chcela by som ešte poprosit o radu : patri do bsm rod.dom ktory zdedil priatel ? a ako je to s osobnym autom ked ho využiva on na pracovne učely,bude zahrnute do bsm ? ten dom ešte podotknem on je vylučnym vlastnikom jeho ex tam zapisana nieje. dakujem pekne za odpoved.
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

nunik Pozri príspevok
Dakujem draik za odpoved . a chcela by som ešte poprosit o radu : patri do bsm rod.dom ktory zdedil priatel ? a ako je to s osobnym autom ked ho využiva on na pracovne učely,bude zahrnute do bsm ? ten dom ešte podotknem on je vylučnym vlastnikom jeho ex tam zapisana nieje. dakujem pekne za odpoved.
dedicstvo ani dary do BSM nepatria
takisto veci, ktore sluzia jednemu z manzelov na pracovne ulohy sa do BSM nezaraduju, ale ak bolo auto nadobudnute zo spolocnych penazi, tak by tam asi malo byt zahrnute
1 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

...takže dom teda do bsm nepatri kedže bol zdedeny ale ako to je zo zariadenim vnom ? ani stoho ju nebude musiet vyplatit ?..
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

nunik Pozri príspevok
...takže dom teda do bsm nepatri kedže bol zdedeny ale ako to je zo zariadenim vnom ? ani stoho ju nebude musiet vyplatit ?..
ak bolo nakupene zo spolocnych penazi, tak sa bud dohodnu, ze si ho rozdelia, alebo jeden vyplati druheho, alebo o tom rozhodne sud, ak sa nebudu vediet dohodnut, na navrh jedneho z nich
idealne by bolo, ak by sa dohodli, lebo na sude sa taketo veci riesia velmi dlho
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

dakujem pekne. pekny den prajem
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

Dobry den . možem sa opitat ako je to v pripade ak pred rozvodom opustim byt budem byvat inde a v pripade rozvodu a nasledneho BSM nestratim narok na pol bytu z dovodu že som zneho odišla pred rozvodom ? Dakujem pekne .
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

nie
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

Prosim o radu...po rozvode ak je syn študujuci na vysokej škole a ja jeho matka nezamestnana ako mi sud urči vyživne -ak by syn požiadal? Dakujem.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nunik Pozri príspevok
Prosim o radu...po rozvode ak je syn študujuci na vysokej škole a ja jeho matka nezamestnana ako mi sud urči vyživne -ak by syn požiadal? Dakujem.
súd nebude určovať výživné tebe, ale synovi - je plnoletý, on bude podávať návrh. Súd bude posudzovať oprávnené náklady syna, príjem otca, tvoj (dôvody prečo nie si zamestnaná), kto ako prispieva na jeho výživu...
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

tak naklady syna asi približne viem ake budu aj prijem otca viem,čo sa tyka prispievania na vyživu,ked mu budem davat peniaze na tyžden-ako zdokladujem že mu peniaze davam ??
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

Dobry den. Velmi pekne by som poprosila o radu.Ak po rozvode neda ani jeden z manželov na vysporiadanie BSM do troch rokov stane sa to že bude rozdeleny majetok na polovicu konkretne ide o byt. Ak nebudem prispievat na najomne kedže budem byvat inde možem o pol bytu prist ? Može manžel potom podat žalobu namna že neprispievam na najomne a energie a može mu byt ziskat cely do vlastnictva.? Zatial nesme rozvedeny ale všetko tomu nasvedčuje že sa tak stane...Dakujem pekne za odpoved
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Môže ho získať do výlučného vlastníctva, ale nie zadarmo. Je viacero spôsobov ako by sa k nemu mohol dostať, musel by Vám však vyplatiť hodnotu 1/2 zníženú o prípadné vaše dlhy voči nemu. Na druhej strane Vy môžte požadovať od neho nájomné, keďže bude užívať aj "Vašu polovicu".
1 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

velmi pekne dakujem za odpoved ,viac si mi vysvetlik draik ako advokatka ktoru zaujimalo všetko ine z mojeho manželstva len nie to načo som sa jej pitala...ešte by ma zaujimalo či mi može zrušit trvaly pobyt manžel ked sa rozvedieme a ja budem byvat inde a napr. mu budem prispievat na najomne....dakujem a cenim si každu radu..
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Nie.
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

takže sa nemože take niečo stat že mi zruši trvaly pobyt a nahlasi ma na mestsky urad ?? aj ked nebudem napr.prispievat na najomne ? dakujem
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Nemôže Ti zrušiť TP, pretože si vlastníčkou nehnuteľnosti tak, ako exmanžel. Na MÚ nik nepátra po Vašich vzájomných nedorozumeniach, pre nich je dôležitý LV.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať