Zavrieť

Porady

Platca DPH -§ 7a a daňová evidencia

Je možné spracovať účto SZČO ( platca podľa § 7a ) formou daňovej evidencie, doteraz mal paušálne výdaje, no bol zakúpený aj OA, teda treba zaúčtovať aj odpisy, alebo musí viesť JÚ? Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    podľa môjho názoru:
    - ak je FO registrovaná podľa § 7a /DPH/, nie je platiteľom dane DPH - je to zdaniteľná osoba registrovaná pre daň
    - ak vedie evidenciu podľa §6 odst. 10 /kde je možnosť uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% (pre neplatiteľa DPH, prípadne ak bol platiteľom nie celé zdaňovacie obdobie), v týchto paušálnych výdavkoch sú už zahrnuté všetky výdavky okrem poistného a príspevkov, ktoré preukázateľne uhradil. /t.j. odpisy už nemôže do výdavkov zahrnúť.
    /vhodné vypočítať obe varianty, t.j. aj skutočné výdavky /kde by bol zahrnutý odpis a samozrejme ostatné výdavky/

    - nejasnosť: kúpa OA - kde? (SR, čl.št.EÚ, dovoz), nadobúdacia cena?, vek OA ? bola odpočítaná daň DPH?....

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    otázka Pozri príspevok
    Je možné spracovať účto SZČO ( platca podľa § 7a ) formou daňovej evidencie, doteraz mal paušálne výdaje, no bol zakúpený aj OA, teda treba zaúčtovať aj odpisy, alebo musí viesť JÚ? Ďakujem...
    Áno. Ak nemal zamestnancov a mal príjmy do 170000€.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    marjankaj Pozri príspevok
    Áno. Ak nemal zamestnancov a mal príjmy do 170000€.
    mám pocit, že sa tu miešajú 2 rozdielne veci
    §6
    odst. 10
    - možnosť uplatnenia paušálnych výdavko:
    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    odst. 14

    (14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
    t.j. podmienka že nezamestnáva súhlasím
    ale:
    - obrat sa sleduje za predch. obdobie, nie rok 2011,
    - v tomto prípade predsa musí viesť preukázateľné daňové výdavky...
    /nie paušál/
    môj názor...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Pýtala sa na daňovú evidenciu, a o tej sa hovorí v ods(14). Tak som v tom duchu aj odpovedal.

    Je možné spracovať účto SZČO ( platca podľa § 7a ) formou daňovej evidencie, doteraz mal paušálne výdaje, no bol zakúpený aj OA, teda treba zaúčtovať aj odpisy, alebo musí viesť JÚ? Ďakujem..

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    marjankaj Pozri príspevok
    Pýtala sa na daňovú evidenciu, a o tej sa hovorí v ods(14). Tak som v tom duchu aj odpovedal.
    to je v poriadku, len tvoja informácia podľa mňa nebola úplná, a to v tom, že tebou uvedené podmienky je treba skúmať k predchádzajúcemu zdaňovaciemu obdobiu, čo si neuviedla v úplnosti...čo som teda pre úplnosť doplnila
    z takýchto detailov môžu vzniknúť nedorozumenia a chyby, ktorým sa treba snažiť vyvarovať...
    tiež mnoho FO, ale aj účtovníkov nerozlišuje tie "jemné rozdiely" medzi jednotlivými spôsobmi vedenia evidencie /§6, odst.10 a 14/ alebo JÚ...ale to by bolo do inej témy.....
    dúfam, že som neurazila...nebol to môj úmysel

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    atka4 Pozri príspevok
    podľa môjho názoru:
    - ak je FO registrovaná podľa § 7a /DPH/, nie je platiteľom dane DPH - je to zdaniteľná osoba registrovaná pre daň
    - ak vedie evidenciu podľa §6 odst. 10 /kde je možnosť uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% (pre neplatiteľa DPH, prípadne ak bol platiteľom nie celé zdaňovacie obdobie), v týchto paušálnych výdavkoch sú už zahrnuté všetky výdavky okrem poistného a príspevkov, ktoré preukázateľne uhradil. /t.j. odpisy už nemôže do výdavkov zahrnúť.
    /vhodné vypočítať obe varianty, t.j. aj skutočné výdavky /kde by bol zahrnutý odpis a samozrejme ostatné výdavky/

    - nejasnosť: kúpa OA - kde? (SR, čl.št.EÚ, dovoz), nadobúdacia cena?, vek OA ? bola odpočítaná daň DPH?....
    Atka, ja nemám dilemu ohľadom paušálnych výdajov......Touto formou mal spracovávané účtovníctvo doteraz. Za minulý rok bude účto spracované v JÚ. No nakoľko má nehorázne množstvo výpisov z osobného BÚ, ktorý používa v podnikaní ma napadla myšlienka s daňovou evidenciou. Skúšala som to v Alfe a ide to.

    Platca DPH -§ 7a a daňová evidencia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.