Zavrieť

Porady

kompenzacia mzdy tehotnej zamestnankyne

Naša tehotná zamestnankyňa bola na požiadanie "stiahnutá" z nočných zmien, pričom nedošlo k zmene pracovného zaradenia. Vykonáva rovnakú prácu ako predtým, iba ranné a popoludňajšie zmeny,táto práca je podľa lekára vhodná pre tehotnú zamestnankyňu. Jej mzda sa tým znížila o nočný príplatok. Dožaduje sa však kompenzácie...
Má nárok na kompenzáciu poklesu mzdy z dôvodu, že už nepracuje nočné zmeny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

    KlaudiaKK
    Dobrý deň, my máme taký problém, že tehotná zamestnankyňa pracuje 12 hodinové smeny 2 dni potom má 2 dni voľno . Je predavačka v stánku s ovocnými šťavami (nič ťažké a fyzicky náročné, sedieť má kde) . Lekárka jej povedala, že môže požiadať o úpravu pracovného času čoho sa samozrejme chytila a chce robiť len 8 hodinové smeny. Pohľa mňa by mala zarobiť aj tým pádom menej a o kompenzáciu požiadať sociálnu poisťovňu spolu s potvrdením od lekára. Alebo sa mýlim, máme jej vyplácať to isté aj keď menej odrobí ? Nemá žiadne zdravotné problémy (aj keď potvrdenie už dá dnes hocikto na hocičo) nechceme ju krátiť v jej nárokoch ale takto budeme musieť poposúvať jej smeny na úkor iných kolegýň a rozhádže to všetko čo sme pred dovolenkami horko ťažko zosmolili tak aby sme nemuseli prijať novú silu. Otázka znie : 1. / Kompenzujeme zárobok my ako zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa ? keď my tak z čoho?
    2./ Možem jej rozhodiť teda smeny tak, že keď má plán napríklad 14 smien po 12 hodín s nárokom na voľno upravím jej to na 21 smien bez voľna ?
    Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    KlaudiaKK Pozri príspevok
    Dobrý deň, my máme taký problém, že tehotná zamestnankyňa pracuje 12 hodinové smeny 2 dni potom má 2 dni voľno . Je predavačka v stánku s ovocnými šťavami (nič ťažké a fyzicky náročné, sedieť má kde) . Lekárka jej povedala, že môže požiadať o úpravu pracovného času čoho sa samozrejme chytila a chce robiť len 8 hodinové smeny. Pohľa mňa by mala zarobiť aj tým pádom menej a o kompenzáciu požiadať sociálnu poisťovňu spolu s potvrdením od lekára. Alebo sa mýlim, máme jej vyplácať to isté aj keď menej odrobí ? Nemá žiadne zdravotné problémy (aj keď potvrdenie už dá dnes hocikto na hocičo) nechceme ju krátiť v jej nárokoch ale takto budeme musieť poposúvať jej smeny na úkor iných kolegýň a rozhádže to všetko čo sme pred dovolenkami horko ťažko zosmolili tak aby sme nemuseli prijať novú silu. Otázka znie : 1. / Kompenzujeme zárobok my ako zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa ? keď my tak z čoho?
    2./ Možem jej rozhodiť teda smeny tak, že keď má plán napríklad 14 smien po 12 hodín s nárokom na voľno upravím jej to na 21 smien bez voľna ?
    Ďakujem
    Prečo menej ? Bude robiť každý deň 8 hodín. Vyrovnávacia dávka v zmysle § 44 Zákona o soc.poistení by jej patrila ak bola preradená na inú prácu, pretože prácu ktorú predtým vykonávala je podľa osobitného predpisu zakázaná tehotným ženám alebo podľa lekárskeho posudku ohrozuje tehotenstvo.

    KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

    KlaudiaKK
    No keď jej upravime smeny tak že bude robiť každý pracovný deň 8 hod tak nie, ale hviezda si to predstavuje tak že smeny ktoré ma rozpísané na 12 hodín odrobí len 8 a voľno jej zostane- čo je blbosť ale trepe si svoje, lebo lekárka jej povedala že nemusí robiť tak ona robiť nemusí a nechce. A teraz mi poraďte Ani vyhodiť za blbosť ju nemôžeme Ja som jej navrhla každý prac. deň 8 hod. a to sa jej nepáči lebo by veľa dochádzala a vraj sa jej to neoplatí. . . . to už ani komentovať nevládzem. Čakám kedy sa dá vypísať na PN lebo evidentne sa jej robiť nechce či je tehotná alebo nie .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    KlaudiaKK Pozri príspevok
    No keď jej upravime smeny tak že bude robiť každý pracovný deň 8 hod tak nie, ale hviezda si to predstavuje tak že smeny ktoré ma rozpísané na 12 hodín odrobí len 8 a voľno jej zostane- čo je blbosť ale trepe si svoje, lebo lekárka jej povedala že nemusí robiť tak ona robiť nemusí a nechce. A teraz mi poraďte Ani vyhodiť za blbosť ju nemôžeme Ja som jej navrhla každý prac. deň 8 hod. a to sa jej nepáči lebo by veľa dochádzala a vraj sa jej to neoplatí. . . . to už ani komentovať nevládzem. Čakám kedy sa dá vypísať na PN lebo evidentne sa jej robiť nechce či je tehotná alebo nie .
    Ak chce robiť tak ako píše, musí podpísať dodatok k pracovnej zmluve a súhlasiť so krátením prac.úväzku. V tom prípade jej ale nárok na žiadnu vyrovnávaciu dávku nevznikne.
    Už vám oznámila tehotenstvo písomne ? Kým sa tak nestane, pre zamestnávatela tehotnou nie je. O preradenie (s uvedením dôvodu preradenia) musí tiež žiadať písomne.

    KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

    KlaudiaKK
    So skrátením nesúhlasí, písomne neoznámila nič (pokiaľ neberiem do úvahy, že všetkým v práci mávala fotkou bábätka zo sonografu - ale dala som jej návrh buď bude robiť tak ako doteraz alebo na tie osmičky vraj sa do štvrtku rozhodne. Nuž . . . . zamestnanci . . . . Aj tak si myslím, že vo štvrtok donesie Pn-ku a je " vymaľované " ale aj tak ďakujem za pomoc

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KlaudiaKK Pozri príspevok
    So skrátením nesúhlasí, písomne neoznámila nič (pokiaľ neberiem do úvahy, že všetkým v práci mávala fotkou bábätka zo sonografu - ale dala som jej návrh buď bude robiť tak ako doteraz alebo na tie osmičky vraj sa do štvrtku rozhodne. Nuž . . . . zamestnanci . . . . Aj tak si myslím, že vo štvrtok donesie Pn-ku a je " vymaľované " ale aj tak ďakujem za pomoc
    Ak svoj stav neoznámila, nemáte teda ani čo riešiť. Aj zamestnanci musia vedieť svoje povinnosti. Takže žiadna úprava, žiadna kompenzácia, nič.

    kompenzacia mzdy tehotnej zamestnankyne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.