Zavrieť

Porady

Osobný účet - účtovanie dotácie

Ahojte, poprosím Vás o radu. Začínajúci SZČO dostal dotáciu z ÚPSVaR - samozrejme na osobný účet v decembri 2012. Podľa nových zmlúv musia SZČO účtovať v jednoduchom účtovníctve. Ako mám účtovať osobný účet? Účtovať všetky položky na osobnom účte, aby mi sedel zostatok? Osobný účet je v TB a nemá konečné stavy k 31. v mesiaci ale napr. k 17. 12. alebo k 18. 1.
Alebo si osobný účet nevšímať? Nebude mi potom sedieť výkaz majetku a záväzku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Predpokladám, že podnikateľský účet má. Dotácia sa musí dostať do účtovníctva, takže by som to asi riešila cez pokladňu - účel vklad dotácie do podnikania, priložiť výpis z osobného účtu ktorý potvrdzuje že sa jedná o prijatú dotáciu.

    mariama27 je offline (nepripojený) mariama27

    mariama27
    To by zaujímalo aj mňa. V dohode s ÚP je ale uvedený účet. Nemusí sa potom účtovať osobný účet v peňažnom denníku, ak naň došla dotácia?

    alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

    alohamercy
    Ja mám podobný problém, SZČO má zriadený podnikateľský účet, ale dotáciu si nechala poslať na osobný účet, z ktorého následne šli výdavky na zdravotné poistenie a nákup plánovaných položiek. Akým spôsobom mám zaúčtovať dotáciu, aby sa mi dostala do účtovníctva? Mám v účtovníctve evidovať aj osobný účet? Alebo dotáciu zaúčtujem napr. cez ID a následne pripojím doklad o jej prijatí? Alebo ako to mám urobiť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    alohamercy Pozri príspevok
    Ja mám podobný problém, SZČO má zriadený podnikateľský účet, ale dotáciu si nechala poslať na osobný účet, z ktorého následne šli výdavky na zdravotné poistenie a nákup plánovaných položiek. Akým spôsobom mám zaúčtovať dotáciu, aby sa mi dostala do účtovníctva? Mám v účtovníctve evidovať aj osobný účet? Alebo dotáciu zaúčtujem napr. cez ID a následne pripojím doklad o jej prijatí? Alebo ako to mám urobiť?
    súkromný účet bol nahlásený na DU ?

    alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

    alohamercy
    veronikasad Pozri príspevok
    súkromný účet bol nahlásený na DU ?
    v jednom prípade áno a v druhom prípade nie...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    alohamercy Pozri príspevok
    v jednom prípade áno a v druhom prípade nie...
    Neviem, kto živnostníkom takéto riešenie poradil. Účtovala by som o takomto účte ako o podnikatelskom, s uvedením obidvoch účtov v daňovom priznaní a dodatočnom splnení oznamovacej povinnosti. Ak už dotácia bola vyčerpaná a ďalej sa na podn.účely používať nebude, nahlásiť tiež ukončenie na DU. Za nesplnenie ozn.povinnosti zvykne DU udeliť pokutu.

    alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

    alohamercy
    veronikasad Pozri príspevok
    Neviem, kto živnostníkom takéto riešenie poradil. Účtovala by som o takomto účte ako o podnikatelskom, s uvedením obidvoch účtov v daňovom priznaní a dodatočnom splnení oznamovacej povinnosti. Ak už dotácia bola vyčerpaná a ďalej sa na podn.účely používať nebude, nahlásiť tiež ukončenie na DU. Za nesplnenie ozn.povinnosti zvykne DU udeliť pokutu.
    Tak je to znova iný názor, raz mi radia neuvádzať v DP teraz áno, tak ja už naozaj neviem

    Osobný účet - účtovanie dotácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.