Zavrieť

Porady

Súvisiaci priestor

Dobrý deň,
mám nejasnosti ohľadom súvisiaceho priestoru s prevádzkovaním živnosti. Čítala som tu na porade nejaké témy staršieho dátumu, no ani tam nebola jednoznačne uvedená odpoveď.

Ide o to, že SZČO má miesto výkona živnosti v mieste trvalého bydliska. Hlavnú živnosť má na kovoobrábanie. Tento rok nakúpil viac nástrojov, zariadení a má ich uložené v nebytových priestoroch mimo miesta podnikania, napísaných na manželku (bezpodielové vlastníctvo). Môže sa tento priestor považovať za priestor súvisiaci s podnikaním, kde by sa mohol ako daňový náklad uplatniť čiastočná rekonštrukcia?

Hlavne ma však zaujíma nahlasovacia povinnosť. Niekto tvrdí treba nahlásiť, niekto tvrdí netreba. V jednom článku etrend.sk advokát Peter Benčík radil nasledovné:
Pravidlo o nenahlasovaní priestorov súvisiacich s prevádzkovaním živnosti tomuto úradu má však dve výnimky, na ktoré sa vzťahuje oznamovacia povinnosť. Túto povinnosť si podnikateľ musí splniť vtedy, ak prenajaté priestory používa na uskladnenie surovín a tovaru alebo ide o výstavné priestory a vzorkové predajne. Prenájom kancelárie nemusíte oznámiť ani daňovému úradu.

Z toho mi vyplýva, že tento priestor netreba nahlásiť, vie mi to niekto potvrdiť a poradiť?
Ďakujem za každú radu

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Podľa § 17 ods. 7 je posledná veta:

    (7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).

    a v ods. 3 písm. a) a d) nie je kancelária - tá je skôr v písm e)
    3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

    a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
    b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
    c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
    d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
    e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

    Záver: Označiť súvisiaci priestor áno, ohlásiť zriadenie NIE

    szivics je offline (nepripojený) szivics

    žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac szivics
    Ďakujem za odpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.