Zavrieť

Porady

netuhnúca masť

Ahojte, priatelia,
jedna moja známa má doma masť(domácu zo zabitej svinky), ktorá jej nestuhne, ani keď je v chladničke. Vie mi niekto vysvetliť tento fakt? Masť je stále polotuhá, nedá sa natrieť na chlieb. Čím to je? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
Plada
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Braňo Pozri príspevok
    neviem, čo na tomto fakte chceš vysvetľovať - pokiaľ máš originál bravčovú masť tak nestvrdne. nemyslím ale sajrajty z Tesca a podobne.
    Ja teda neviem, ale co nestuhne, je kacacia ci husacia mast.
    Bravcova, ktoru vyrabame doma, stuhne, da sa normalne natierat na chlieb.
    A nie su v nej ziadne prisady

    kozlíček je offline (nepripojený) kozlíček

    kozlíček
    plada Pozri príspevok
    Ahojte, priatelia,
    jedna moja známa má doma masť(domácu zo zabitej svinky), ktorá jej nestuhne, ani keď je v chladničke. Vie mi niekto vysvetliť tento fakt? Masť je stále polotuhá, nedá sa natrieť na chlieb. Čím to je? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
    Plada
    slabo vyškvarená a nech dáva pozor,lebo po čase jej môže začať zapáchať.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    neviem, čo na tomto fakte chceš vysvetľovať - pokiaľ máš originál bravčovú masť tak nestvrdne. nemyslím ale sajrajty z Tesca a podobne.

    ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

    medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac ivuliatko
    Nevytopili náhodou okrem podkožnej slaniny aj črevné sadlo? Zdá sa mi, že dávnejšie niečo podobné spomínala kolegyňa, ale nie som si celkom istá.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    ivka70 Pozri príspevok
    Ja teda neviem, ale co nestuhne, je kacacia ci husacia mast.
    Bravcova, ktoru vyrabame doma, stuhne, da sa normalne natierat na chlieb.
    A nie su v nej ziadne prisady
    Však stuhne, ale nie je tvrdá ako kameň, takže sa dá natierať.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    čo sa pamätám, keď sme zabíjavali, tiež sme nemali masť ako kameň.
    Väčšinou bola taká polotuhá, natierala sa v pohode, s lyžicou sa dala v pokoji bez námahy nabrať...

    A kačací alebo husí tuk nám v chladničke stuhne vždy...

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    kozlíček Pozri príspevok
    slabo vyškvarená a nech dáva pozor,lebo po čase jej môže začať zapáchať.
    presne tak, toto sa mi stalo, keď som skúšala topiť v pekárničke na chlieb

    Gabriela555 je offline (nepripojený) Gabriela555

    Gabriela555
    Vytápam masť do roka aj 3 - 4 krát. Vždy stuhne,čím chladnejšie je v špajzi, tým je masť stuhnutejšia (tvrdšie). Je voňavá a pekná biela. To som ešte nepočula, že by masť niekomu nestuhla. Asi to vytápala (škvarila) nejako inak ako sa má.
    erzet Aj ja som teraz vytápal zo slaniny z Kauflandu a je krásna tuhá biela.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    je v nej ešte voda, to je celé tajomstvo
    Ja to síce nerobím, ale masť sa dá vytápať aj v mikrovlnke, samozrejme v skle a nie v plaste. Na etapy, vypnúť - opatrne premiešať, nechať v zavretej mikrovlnke odstáť a podľa potreby pokračovať.

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    možno jej chladnička kúri
    inak aký je to stav "polotuhá"? buď je roztopená a tečie alebo je z nej tuhá hmota, ktorá drží svoj tvar a dá sa natrieť.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    nech zoberie masť a znovu ju vytápa, všetka masť stuhne aj kačací či husací tuk, len je potrebné dlhšie podkurovať aby došlo k zmene vzorca

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    viktorviktor Pozri príspevok
    nech zoberie masť a znovu ju vytápa, všetka masť stuhne aj kačací či husací tuk, len je potrebné dlhšie podkurovať aby došlo k zmene vzorca
    Kacaci a husaci tuk nestuhne, lebo obsahuje menej nasytenych mastnych kyselin ...
    Stuhne len v pripade, ze je miesany s bravcovou mastou.

    msa je offline (nepripojený) msa

    msa
    masť je tuhá podľa teploty, keď je teplo, je natieratelnejšia a keď je v chlade, tak je tuhšia až úplne tuhá. Ale je fakt , že pred pár rokmi sme kúpili prasa, už neviem odkiaľ to bolo a masť z neho vyškvarená nestuhla ani v zime. stále bola polotekutá a v lete až roztopená, voňala stále pekne aj chuťovo bola dobrá, len jednoducho bola taká riedka, nikdy predtým ani potom sa nám už nič také neprihodilo Ale tu sme.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    ivka70 Pozri príspevok
    Kacaci a husaci tuk nestuhne, lebo obsahuje menej nasytenych mastnych kyselin ...
    Stuhne len v pripade, ze je miesany s bravcovou mastou.
    kačku mám radšej bez jablka zato s kapustou a húsku so zemiakmi a lokše s makom, možno mám iný náhľad na to čo je stuhnuté

    liennka je offline (nepripojený) liennka

    liennka
    Masť sa má počas tuhnutia niekoľkokrát zamiešať, vtedy je tuhá. Ak sa iba zleje a nechá stuhnúť, vtedy je polotuhá a skoro sa roztápa.

    plada je offline (nepripojený) plada

    plada
    Vtip je v tom, že tú masť máme z jedného prasiatka, jej masť je taká tekutá, nedá sa natrieť na chlieb a tá moja masť, normálna, mám ju v pivnici, nie je tam vôbec zima, no a masť je tuhá. Tak tomu nerozumiem.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    plada, možno má v tej masti pečienku,
    aj tuk z kačky z terajších velkopredajní po upečení niektorej gazdinej stuhne inej nie, chyba je v teplote pri vytápaní, pečení

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Bravčovú masť je potrebné vyškvariť bez sadla, občas premiešať až kým nezačne voňať domácou masťou, potom pomaly odoberať naberačkou masť do nádoby a škvariť až kým oškvarky nie sú ružové. Odporúčam masť preškvariť ešte raz, ale napadlo mi, dúfam, že ju počas škvarenia nesolila.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.