Zavrieť

Porady

Preradenie na inú prácu -Prosim Vas suuuuurne potrebujem radu....

Zdravim,
surne by som potrebovala poradit. Som zamestnana na dobu neurcitu v jednej firme ako veduca skladu a nakupu. Som pol roka PN, pretoze som robila aj fyzicku pracu-vyvoz. /problemy-trvale s pravou rukou/. Na inval.dochodok vraj narok nemam-ani na ciastocny. Jedina moznost je operacia-ale po nej by som uz so zapastim nepohla. Tak som sa rozhodla, ze ukoncim PN a od prveho aprila by som nastupila do prace. Dufala som ze mi sef da adekvatnu zmenu prac.zaradenia. Dostala som na vyber-bud sa mozem vratit na svoje miesto-ale v tom pripade pozaduje sef odomna papier od lekara, ze mozem vykonavat fyz.pracu-co nie je u mna mozne, alebo druha alternat. co mi ponukol-pomocne administr.prace-ale len na styri hodiny, co by mi robilo strasne maly plat..a ked si to prepocitam ze mam dochadzat niekolko km..tak sa mi to vobec neoplati. No a tretia alter. rozviazanie prac.pomeru. Tak a teraz neviem ako dalej. Chcela by som sa vratit, a rada by som prac.v administrative-ale nie na 4 hod. ale na 8. Zial-ine mi vraj ponuknut nemoze. Tak vas prosim, moze mi dat ako adekvatnu nahradu pracu na 4 hodiny, ked som bola pred PN riadne zamestnana a moj prac.pomer je stale na dobu neurcitu??? Potrebujem suuurne od vas rady ludkovia, lebo do pondelku sa mam rozhodnut.
Dakujeeeeeem.
Naposledy upravil Dav : 10.04.12 at 20:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    veve333 Pozri príspevok
    Zdravim,
    surne by som potrebovala poradit. Som zamestnana na dobu neurcitu v jednej firme ako veduca skladu a nakupu. Som pol roka PN, pretoze som robila aj fyzicku pracu-vyvoz. /problemy-trvale s pravou rukou/. Na inval.dochodok vraj narok nemam-ani na ciastocny. Jedina moznost je operacia-ale po nej by som uz so zapastim nepohla. Tak som sa rozhodla, ze ukoncim PN a od prveho aprila by som nastupila do prace. Dufala som ze mi sef da adekvatnu zmenu prac.zaradenia. Dostala som na vyber-bud sa mozem vratit na svoje miesto-ale v tom pripade pozaduje sef odomna papier od lekara, ze mozem vykonavat fyz.pracu-co nie je u mna mozne, alebo druha alternat. co mi ponukol-pomocne administr.prace-ale len na styri hodiny, co by mi robilo strasne maly plat..a ked si to prepocitam ze mam dochadzat niekolko km..tak sa mi to vobec neoplati. No a tretia alter. rozviazanie prac.pomeru. Tak a teraz neviem ako dalej. Chcela by som sa vratit, a rada by som prac.v administrative-ale nie na 4 hod. ale na 8. Zial-ine mi vraj ponuknut nemoze. Tak vas prosim, moze mi dat ako adekvatnu nahradu pracu na 4 hodiny, ked som bola pred PN riadne zamestnana a moj prac.pomer je stale na dobu neurcitu??? Potrebujem suuurne od vas rady ludkovia, lebo do pondelku sa mam rozhodnut.
    Dakujeeeeeem.
    Bez Tvojho súhlasu Ťa nemôže preradiť z 8 hodinovej práce na 4 hodinovú. Pokiaľ donesieš papier od lekára, kde bude napísané, že nemôžeš vykonávať doterajšiu fyzicky náročnú prácu a nemôžeš dvíhať bremená nad.....kg, zamestnávateľ pokiaľ má inú vyhovujúcu a ľahšiu prácu, by Ťa mal na ňu zaradiť. Ja to vidím z Tvojho príspevku tak, že na 8 hodín zamestnávateľ nemá pre Teba prácu v administratíve, preto Ti ponúkol 4 hodinovú.

    Sú dve možnosti. Buď príjmeš prácu na 4 hodiny v administratíve alebo predpokladám, že zamestnávateľ Ti dá výpoveď podľa § 63,ods.1, písm.c/ ZP, lebo ty pôvodnú prácu vykonávať nemôžeš a on zrejme podľa Tvojho vyjadrenia žiadnu inú prácu na 8 hodín pre Teba nemá. Pokiaľ ale nedonesieš od lekára papier, si povinná po ukončení PN-ky pracovať na pôvodnom pracovnom mieste.

    /§ 63, ods.1, písm.c/ zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu/

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Xanti, veve333, ewita888, zdenka131, arizona, Melnick
    6

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    veve333 Pozri príspevok
    ...no on si je vedomy, ze ja moju povodnu pracu vykonavat nemozem, a preto mi s usmevom navrhol, ze ak chcem sa mozem vratit na svoje povodne miesto....ale v tom pripade, bude odomna pozadovat potvrdenie od lekara, ze MOZEM VYKONAVAT FYZICKU PRACU...........
    Ty mu nemáš čo dávať potvrdenie, že môžeš vykonávať pôvodnú prácu. Pokiaľ by si ju chcela a mohla vykonávať, tak ju budeš. Pre preradenie na prácu ľahšiu potrebuješ potvrdenie, že nemôžeš vykonávať pôvodnú prácu, nakoľko je namáhavá, dvíhajú sa tam ...kg kusy materiálu a Ty môžeš robiť len určité druhy prác, ktoré lekár uvedie, s max. dvíhaním do ...kg. Obvodný lekár vie, čo tam má napísať, lebo odborný lekár určite do Tvojej zdravotnej karty napísal ako si na tom zdravotne.
    Naposledy upravil terezamaria : 24.03.12 at 21:14 Dôvod: zmazanie slova

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..ja by som nastúpila do práce riadne, tak ako si robila a kde si robila a medzičasom by som sa porozhliadla po niečom ľahšom kvoli ruke...aby si nezostala celkom bez príjmu..uvidíš, koľko vydržíš a možno sa ti trafí niečo iné, ľahšie...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Zákonník práce:
    §42-§43-§44 Pracovná zmluva; §47 Povinnosti...... ; §49 Pracovný pomer na kratší pracovný čas; §55 Preradenie na inú prácu;
    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2012-a.html#54

    veve333 je offline (nepripojený) veve333

    veve333
    RE pepsikova: ja ale nemozem vobec vykonavat tuto pracu....jednoducho nezdvihnem do ruky nic tazsie.....tazko budem robit vyvoz, kde sa naklada viac ako tona.....niektore kablove zvazky maju 15 kilov.....a to fakt nejde

    RE misoft: zakonnik som si precitala niekolkokrat, ale neviem tam nikde najist jedinu vec: Ci ma moze preradit z 8 hod.prac.doby na 4 hodinovu........
    misoft §54 -

    veve333 je offline (nepripojený) veve333

    veve333
    terezamaria Pozri príspevok
    Bez Tvojho súhlasu Ťa nemôže preradiť z 8 hodinovej práce na 4 hodinovú. Pokiaľ donesieš papier od lekára, kde bude napísané, že nemôžeš vykonávať doterajšiu fyzicky náročnú prácu a nemôžeš dvíhať bremená nad.....kg, zamestnávateľ pokiaľ má inú vyhovujúcu a ľahšiu prácu, by Ťa mal na ňu zaradiť. Ja to vidím z Tvojho príspevku tak, že na 8 hodín zamestnávateľ nemá pre Teba prácu v administratíve, preto Ti ponúkol 4 hodinovú.

    Sú dve možnosti. Buď príjmeš prácu na 4 hodiny v administratíve alebo predpokladám, že zamestnávateľ Ti dá výpoveď podľa § 63,ods.1, písm.c/ ZP, lebo ty pôvodnú prácu vykonávať nemôžeš a on zrejme podľa Tvojho vyjadrenia žiadnu inú prácu na 8 hodín pre Teba nemá. Pokiaľ ale nedonesieš od lekára papier, si povinná po ukončení PN-ky pracovať na pôvodnom pracovnom mieste.

    /§ 63, ods.1, písm.c/ zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu/


    ...no on si je vedomy, ze ja moju povodnu pracu vykonavat nemozem, a preto mi s usmevom navrhol, ze ak chcem sa mozem vratit na svoje povodne miesto....ale v tom pripade, bude odomna pozadovat potvrdenie od lekara, ze MOZEM VYKONAVAT FYZICKU PRACU...........

    Lumila je offline (nepripojený) Lumila

    Lumila
    Prosím o radu - môže zamestnávateľ nútiť nadpracovať dni, ktoré pripadli na sviatok? S touto otázkou ma oslovila moja známa. Pracuje v ústave. Ak jej vyjde v deň pracovného pokoja ( teraz trebárs Veľkonočný pondelok ) voľno, zamestnávateľ ju núti prísť si dané voľno nadpracovať - zaskakovať za kolegyňu cez víkend, pretože v pondelok mala voľno. A nie je to len o týchto dňoch ( jedná sa o každý sviatok v rámci týždňa - ten si musí zakaždým " odpracovať")

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lumila Pozri príspevok
    Prosím o radu - môže zamestnávateľ nútiť nadpracovať dni, ktoré pripadli na sviatok? S touto otázkou ma oslovila moja známa. Pracuje v ústave. Ak jej vyjde v deň pracovného pokoja ( teraz trebárs Veľkonočný pondelok ) voľno, zamestnávateľ ju núti prísť si dané voľno nadpracovať - zaskakovať za kolegyňu cez víkend, pretože v pondelok mala voľno. A nie je to len o týchto dňoch ( jedná sa o každý sviatok v rámci týždňa - ten si musí zakaždým " odpracovať")
    má tvoja známa nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas ?

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ak jej vyjde v deň pracovného pokoja ( teraz trebárs Veľkonočný pondelok ) voľno, zamestnávateľ ju núti prísť si dané voľno nadpracovať - zaskakovať za kolegyňu cez víkend, pretože v pondelok mala voľno.
    A to je už čo za blbosť? Keď mám raz voľno, tak mám voľno, prečo by som musel nadrábať? To by potom mohol žiadať nadrábať nedeľu, lebo mám voľno, sobotu, lebo mám voľno, a pod. Ak je rozpis služieb a dodržiava sa - musí byť aj stanovené voľno. A kolegyňa zaskakovala, keď si mala ty voľno? Mimo rozpis (stanovenú službu)?

    Ten zamestnávateľ má nejako pomýlené pracovno-právne vzťahy.

    Lumila je offline (nepripojený) Lumila

    Lumila
    veronikasad Pozri príspevok
    má tvoja známa nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas ?
    viem len toľko, že pracuje Po-Pi od 11 - 19h.. ale preverím...Zamestnávateľ vraj tvrdí, že v zmysle zákonníka práce má na to právo

    Kollma je offline (nepripojený) Kollma

    Kollma
    Chcela by som sa pri tejto príležitosti opýtať, ak zamestnanec stratil dlhodobo prac.spôsobilosť na výkon práce (priznanie inv.dôchodku nad 70% + potvrdenie od lekára) a nie je možnosť alternatívnej práce, aký je správny postup pri odchode zo zamestnania:
    a) zamestnávateľ mu dá výpoveď podľa §63 ods.c, potom ak zamestnanec nechce zotrvať v prac. pomere počas výpov.doby, spíšu hneď aj dohodu o skončení PP ku dňu, kedy začne plynúť výpovedná doba a zamestnanec má nárok na odstupné

    b) alebo môžu zamestnanec a zamestnávateľ hneď spísať dohodu o skončení pracovného pomeru ku dňu s tým, že sa v dohode uvedie dôvod strata pracovnej spôsobilosti, má potom zamestnanec tiež nárok na odstupné?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    misoft Pozri príspevok
    A to je už čo za blbosť? Keď mám raz voľno, tak mám voľno, prečo by som musel nadrábať? To by potom mohol žiadať nadrábať nedeľu, lebo mám voľno, sobotu, lebo mám voľno, a pod. Ak je rozpis služieb a dodržiava sa - musí byť aj stanovené voľno. A kolegyňa zaskakovala, keď si mala ty voľno? Mimo rozpis (stanovenú službu)?

    Ten zamestnávateľ má nejako pomýlené pracovno-právne vzťahy.
    misoft, nie je to blbosť. Stretla som sa s takýmto systémom v baumaxe, kde je prevádzka otvorená aj v SO-NE a počas týždňa majú pracovníci volno.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    veronikasad Pozri príspevok
    misoft, nie je to blbosť. Stretla som sa s takýmto systémom v baumaxe, kde je prevádzka otvorená aj v SO-NE a počas týždňa majú pracovníci volno.
    ak vedúci stanoví rozpis služieb tak by ich mal zamestnanec odpracovať, v prípade že miesto plánovanej služby chcel čerpať voľno tak si ju musí odpracovať hoci aj v nedeľu. správne by mal mať odpracovaný fond pracovného času.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.