Zavrieť

Porady

Čo s nezaplatenou faktúrou ?

Zdravím, ja hlupák som prenajal jeden profi kávovar do jedného baru s tým, že budú brať mesačne kávu. Poslal som im prvú faktúru za mesačný prenájom + kávy čo som im dal, ale už je po splatnosti. Čo ak mi jednoducho neuhradia a prestanú komunikovať ? Zmluvy sú vytvorené. Ja som ich podpísal a dal som ich im na podpísanie, ale tie mi zatiaľ tiež nevrátili. Viem, je to blbosť a už to robím inak, ale bol to môj prvý prenájom, tak som porobil kopec chýb.

Moja otázka teda znie, či je možné vymáhať nezaplatenú faktúru aj bez podpísanej zmluvy ? Mám svedka(technika) na to, že je to môj kávovar, ale zmluvu nemám. Dá sa teda vydať nejaký platobný rozkaz, alebo niečo podobné v prípade ak mi odmietnu zaplatiť ? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    kavovar si im dal len tak na dobre slovo? alebo mas od neho aspon preberaci protokol?

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    No je to v zmluve, že im ho dávam do prenájmu.

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Dantess Pozri príspevok
    Zdravím, ja hlupák som prenajal jeden profi kávovar, tak som porobil kopec chýb.

    Moja otázka teda znie, či je možné vymáhať nezaplatenú faktúru aj bez podpísanej zmluvy ? Mám svedka(technika) na to, že je to môj kávovar, ale zmluvu nemám. Dá sa teda vydať nejaký platobný rozkaz, alebo niečo podobné v prípade ak mi odmietnu zaplatiť ? ďakujem
    Nie nie je možné od nich nič vymáhať.
    --------------------------------------
    Jediná možnosť je pokus o dohodu.
    (ale s tým hlupákom si to naozaj trafil) Dvadsať rokov po nežnej a stále sa nájdu nepoučiteľní.

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Dantess Pozri príspevok
    No je to v zmluve, že im ho dávam do prenájmu.
    Máš to v zmluve, ktorú nemáš podpísanú.
    -------------------------------------------
    Je to vôbec zmluva?

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    No dobre teda. Lebo mne sa stalo, že som objednal niečo na faktúru bez zmluvy a zabudol som to uhradiť. Následne prišli výhražné sms-ky, že sa vydá nejaký platobný príkaz a pod. Takže moje právo vymôcť si peniaze bez zmluvy je nulová ?

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Dantess Pozri príspevok
    No dobre teda. Lebo mne sa stalo, že som objednal niečo na faktúru bez zmluvy a zabudol som to uhradiť. Následne prišli výhražné sms-ky, že sa vydá nejaký platobný príkaz a pod. Takže moje právo vymôcť si peniaze bez zmluvy je nulová ?
    No dobre, ale ty pletieš dve rôzne veci.
    Objednať, prevziat a následne nezaplatiť, je snáď niečo iné, ako dať len tak a následne pýtať peniaze.
    Nemyslíš?

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Dantess Pozri príspevok
    No dobre teda. Lebo mne sa stalo, že som objednal niečo na faktúru bez zmluvy a zabudol som to uhradiť. Následne prišli výhražné sms-ky, že sa vydá nejaký platobný príkaz a pod. Takže moje právo vymôcť si peniaze bez zmluvy je nulová ?
    obchodný zákonník pripúšťa aj zmluvy ústne teraz je len na tebe dokázať že ste sa tak dohodli, najmä ak máš aspoň doklad o tom že si im návrh zmluvy poslal, keby s tým nesúhlasili tak by ti asi vrátili kávovar. všetko závisí od právnika

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    pavol54 Pozri príspevok
    obchodný zákonník pripúšťa aj zmluvy ústne teraz je len na tebe dokázať že ste sa tak dohodli, najmä ak máš aspoň doklad o tom že si im návrh zmluvy poslal, keby s tým nesúhlasili tak by ti asi vrátili kávovar. všetko závisí od právnika
    Presne tak,
    aj ústna dohoda je dohoda,
    no a jasne že je platná, len to má jeden maličký háčik - ťažko sa preukazuje čo sa dohodlo a preto
    sa zmluvy píšu a podpisujú.
    (Co je psáno, to je dáno.)

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    a už si sa skúsil s nimi kontaktovať? Veď zavolaj a uvidíš. možno iba zabudli.

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    Dáša písol som im. Dnes im zavolám a uvidím. Ak odmietnú platiť, tak tam jednoducho prídem a odmontujem kávovar. Myslíte si, že by som ich mal predtým nejak písomne vyzvať k zaplateniu ? Teda cez poštu odoslať niečo doporučene ? Alebo tam len mám nabehnúť a zobrať to ? Keďže žiadna zmluva nieje v platnosti, tak by s tým nemal byť problém.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.