Zavrieť

Porady

Záväzky v JÚ

Dobrý deň,
veľmi pekne by som prosila o radu skúsenejších:
Účtujem v JÚ - živnostník. Do záväzkov som dávala:
- došlé faktúry s dátumom, kedy prišli,
- záväzok voči SP a ZP za živnostníka s dátumom posledného príslušného mesiaca, ktorého sa týkali,
- záväzok - mzdy (DVP) + s tým súvisiace odvody - s dátumom posledného príslušného mesiaca.

Teraz som na pochybách, či záväzok voči SP a ZP za živnostníka nevzniká prvého nasledujúceho mesiaca a tak isto záväzok voči zamestnancovi či nemá vzniknúť až prvého nasledujúceho mesiaca.

Veľmi pekne ďakujem vopred za odpovede.
Prajem pekný deň všetkým poraďákom. Ste všetci naozaj super!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    [quote=Zuzana2]Dobrý deň,
    veľmi pekne by som prosila o radu skúsenejších:
    Účtujem v JÚ - živnostník. Do záväzkov som dávala:
    - došlé faktúry s dátumom, kedy prišli,
    - záväzok voči SP a ZP za živnostníka s dátumom posledného príslušného mesiaca, ktorého sa týkali,
    - záväzok - mzdy (DVP) + s tým súvisiace odvody - s dátumom posledného príslušného mesiaca.

    Teraz som na pochybách, či záväzok voči SP a ZP za živnostníka nevzniká prvého nasledujúceho mesiaca a tak isto záväzok voči zamestnancovi či nemá vzniknúť až prvého nasledujúceho mesiaca.

    Ja osobne odvody robím tak , že do záväzkov si uvediem celú sumu už v júli príslušného roka za celých 12 mesiacov vo výške koľko mám za ten rok zaplatiť , či už SP alebo ZP . Pri úhradách to potom odpisujem zo záväzkov .

    Záväzok voči zamestnancovi zapisujem v keď mi mzdárka dodá výplatnu listinu . T.J. može to byť aj 15. v mesiaci . Čiže záväzok voči zamestnancovi mi vzniká dňom spracovania výplat za predchádzajúci mesiac .

    Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

    Zuzana2
    Takže aby som si to ja sama ujasnila:
    "dobre hovorím, keď hovorím", že záväzok vzniká posledný deň v mesiaci, ktorého sa týka?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    robíš to dobre , ja to robím tak isto a splatnosť dávam dňom výplatných termínov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.