Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie a veľký preplatok

Dobrý deň všetkým múdrym poraďákom,
poprosila by som o odobrenie. Mám zamestnancov, ktorým vyšiel vysoký preplatok na dani. Môžem im to zúčtovať už vo februári resp. za jeden mesiac všetko? Alebo im to postupne "odpočítavať" z vypočítanej dane pre príslušný mesiac? Voľakedy som to robila postupne, rozpočítavala som im to počas aj 3 mesiacov. Ďakujem za stanovisko.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Diamant
    Dobrý deň všetkým múdrym poraďákom,
    poprosila by som o odobrenie. Mám zamestnancov, ktorým vyšiel vysoký preplatok na dani. Môžem im to zúčtovať už vo februári resp. za jeden mesiac všetko? Alebo im to postupne "odpočítavať" z vypočítanej dane pre príslušný mesiac? Voľakedy som to robila postupne, rozpočítavala som im to počas aj 3 mesiacov. Ďakujem za stanovisko.
    § 38 odst.6 RZD: rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených predavkov v prospech zamestnanca vráti najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, kedy sa vykonáva.

    lucluc je offline (nepripojený) lucluc

    lucluc
    mojej kolegyni tiež vyšiel vysoký preplatok. Dala som jej ho celý vo výplate za január. daň za január za ňu som neodviedla a vo feruári jej z dane stiahnem zvyšok preplatku, keďže jej mesačná daň je nižšia ako vypočítaný preplatok.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Diamant
    Dobrý deň všetkým múdrym poraďákom,
    poprosila by som o odobrenie. Mám zamestnancov, ktorým vyšiel vysoký preplatok na dani. Môžem im to zúčtovať už vo februári resp. za jeden mesiac všetko? Alebo im to postupne "odpočítavať" z vypočítanej dane pre príslušný mesiac? Voľakedy som to robila postupne, rozpočítavala som im to počas aj 3 mesiacov. Ďakujem za stanovisko.
    Preplatok na dani, ktorý vznikne pri ročnom zúčtovaní dane vyplatí zamestnávateľ najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl 2006.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Preplatok z RZD zohľadním celý naraz v jednej mzde, bez ohľadu na jeho výšku. Tak mi to robí aj soft, že rozdiely vypočítané z RZD mi prenesie do výplat.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja mám otázku k spomínanému VYSOKÉMU preplatku. Pri rovnej dani by mali byť preplatky minimálne. Skúmate, kde sa stala chyba?
    Mne tiež vychádzal vysoký preplatok, ale so za tým chodila a zistila som chybu pri ročnom zúčtovaní.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lida
    ja mám otázku k spomínanému VYSOKÉMU preplatku. Pri rovnej dani by mali byť preplatky minimálne. Skúmate, kde sa stala chyba?
    Mne tiež vychádzal vysoký preplatok, ale so za tým chodila a zistila som chybu pri ročnom zúčtovaní.
    Preplatok určite vyjde ak si uplatní životné poistenie, odpočet na manželku, inak by mali byť rozdiely minimálne.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Okrem toho, čo píše Tweety, vysoké preplatky vzniknú aj pri trvaní zamestnania len časť roka, napríklad od júla, ak v prvej polovici roka nebol žiadny príjem (evidovaný uchádzač o zamestnanie, rodičovská dovolenka a pod.)

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Mňa by zaujímalo dokedy si mám ten preplatok odratávať z preddavkov na dane z miezd čo majú ísť na DÚ. Prípadne kedy mám požiadať DÚ o jeho vyplatenie?
    Keďže máme malé dane a vysoký preplatok u jedného zamestnanca (jemu to vyplatím naraz z firemných prostriedkov), ktorý pracoval len časť minulého roka, tak ani za 3 mesiace by som si to nezrazila z ostatných preddavkov. Zaujímal by ma ten termín, kedy už nezrážať a kedy požiadať DÚ o vyplatenie.
    Dúfam, že je to zrozumitelné, lebo dnes mám sťažené vyjadrovanie :-))))

    Pekný deň....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Velettka
    Mňa by zaujímalo dokedy si mám ten preplatok odratávať z preddavkov na dane z miezd čo majú ísť na DÚ. Prípadne kedy mám požiadať DÚ o jeho vyplatenie?
    Keďže máme malé dane a vysoký preplatok u jedného zamestnanca (jemu to vyplatím naraz z firemných prostriedkov), ktorý pracoval len časť minulého roka, tak ani za 3 mesiace by som si to nezrazila z ostatných preddavkov. Zaujímal by ma ten termín, kedy už nezrážať a kedy požiadať DÚ o vyplatenie.
    Dúfam, že je to zrozumitelné, lebo dnes mám sťažené vyjadrovanie :-))))

    Pekný deň....
    Pozri § 38 Zákona o dani z príjmu
    (6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.<o>:p></o>:p>

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Velettka
    výborne, takže zrážať dovtedy kým bude čo? :-)) Dík Tweety :-))
    Urobíš akýsi splátkový kalendár so zamestnancami a podľa toho budeš zrážať.
    Naposledy upravil Tweety : 10.02.06 at 07:06

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Ale my mu to chceme vyplatiť naraz, len si to potom firma bude postupne zrážať z preddavkov v ďalších mesiacoch .... nôžeme aj tak, nie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Velettka
    Ale my mu to chceme vyplatiť naraz, len si to potom firma bude postupne zrážať z preddavkov v ďalších mesiacoch .... nôžeme aj tak, nie?
    Tebe ide o preplatky?, Tie si budeš odpočítavať z dane ďalších obdodí. Nejako sme to domotali.
    Naposledy upravil Tweety : 10.02.06 at 07:15

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    :-)))))) však som napísala, že dúfam že to je zrozumitelné.... asi nebolo :-))))) To mi je jasné, že z ďalších období, len som scela vedieť že dokedy? Či je nejaký termín, že pokiaľ si to do nejakého dátumu neodpočítam (lebo nebude z čoho), tak mi to potom DÚ vráti ....
    Alebo jednoducho odpočitávať pokiaľ všetko neodpočítam? :-)))))))))))

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Velettka
    :-)))))) však som napísala, že dúfam že to je zrozumitelné.... asi nebolo :-))))) To mi je jasné, že z ďalších období, len som scela vedieť že dokedy? Či je nejaký termín, že pokiaľ si to do nejakého dátumu neodpočítam (lebo nebude z čoho), tak mi to potom DÚ vráti ....
    Alebo jednoducho odpočitávať pokiaľ všetko neodpočítam? :-)))))))))))
    Do konca kalendárneho roka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Velettka
    :-)))))) však som napísala, že dúfam že to je zrozumitelné.... asi nebolo :-))))) To mi je jasné, že z ďalších období, len som scela vedieť že dokedy? Či je nejaký termín, že pokiaľ si to do nejakého dátumu neodpočítam (lebo nebude z čoho), tak mi to potom DÚ vráti ....
    Alebo jednoducho odpočitávať pokiaľ všetko neodpočítam? :-)))))))))))
    Máš to napísané v príspevku č.10.

    beika je offline (nepripojený) beika

    beika
    A ak sa stane, že do konca roka sa ten preplatok nespotrebuje?
    Vráti potom DÚ ten rozdiel?

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    beika
    A ak sa stane, že do konca roka sa ten preplatok nespotrebuje?
    Vráti potom DÚ ten rozdiel?
    Na základe žiadosti o vrátenie dane Vám vráti preplatok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.