Zavrieť

Porady

končí mi 52 týždňová PN - čo ďalej

Dobrý deň, chcem sa spýtať, končí mi 52 týždňová PN-ka. Do práce nastúpiť nemôžem, ďalej sa liečim a nemocenské dávky sú mojím jediným zdrojom príjmu. Podal som si žiadosť o ID, ale neviem, ako to dopadne. Bolo by vhodné riešenie ukončiť PN, zobrať si dajme tomu týždeň dovolenky a ísť na novú PN. Za akúkoľvek radu budem povďačný. Galko.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak ukončíš PN vezmeš dovolenku týžden, a pôjdeš na PN, tak Ti preplatí novú PN 10 dní zamestnávateľ, a potom zase nemáš nič. Medzi 2 PN musíš mať odrobené aspoň 26 týždňov aby si mal nárok zase na 52 týždnovú platenú PN.

    Ak odrobíš mesiac a pôjdeš na novú PN tak SP Ti zaplatí mesiac PN a potom zase nič.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    galko Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať, končí mi 52 týždňová PN-ka. Do práce nastúpiť nemôžem, ďalej sa liečim a nemocenské dávky sú mojím jediným zdrojom príjmu. Podal som si žiadosť o ID, ale neviem, ako to dopadne. Bolo by vhodné riešenie ukončiť PN, zobrať si dajme tomu týždeň dovolenky a ísť na novú PN. Za akúkoľvek radu budem povďačný. Galko.
    ....a ostala Ti aj nejaká D z minulého roka? Inak, tak, ako píše Xanti - je to skok z blata do kaluže....

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Neviete niekto poradiť či po 52 týždňoch PN nie je nárok na nejakú dávku v hmotnej núdzi, alebo na niečo z čoho by ozaj ten človek prežil? Mám susedku, ktorá je už po 52 týždňoch PN a na operáciu ide len koncom mája. Potom ešte nejaký mesiac na zotavenie, má školopovinné dieťa a bez prijmu.Keby aspon zdravotníctvo bolo v lepšom stave, žeby sa nepredlžovali termíny na operácie tak takéto situácie by nevznikali tak často.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ilona Pozri príspevok
    Neviete niekto poradiť či po 52 týždňoch PN nie je nárok na nejakú dávku v hmotnej núdzi, alebo na niečo z čoho by ozaj ten človek prežil? Mám susedku, ktorá je už po 52 týždňoch PN a na operáciu ide len koncom mája. Potom ešte nejaký mesiac na zotavenie, má školopovinné dieťa a bez prijmu.Keby aspon zdravotníctvo bolo v lepšom stave, žeby sa nepredlžovali termíny na operácie tak takéto situácie by nevznikali tak často.
    Má manžela s iným zdrojom príjmu ?

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    veronikasad Pozri príspevok
    Má manžela s iným zdrojom príjmu ?
    Má, jeho príjem je okolo 350,- €,no zdravotne je tiež na tom dosť zle.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ilona Pozri príspevok
    Má, jeho príjem je okolo 350,- €,no zdravotne je tiež na tom dosť zle.
    Hm... a požiadala o ID tá známa?

    No ja som rátala dávku v hmotnej núdzi pre rodinu s jedným dieťaťom
    dávka 157,60 eur + príspevok na zdrav. starostlivosť 3 x 2 eur + dieťa chodí do školy je školopovinné príspevok 17,20 eur + príspevok na bývanie 89,20 eur + ochranný príspevok 34,69 eur spolu 304,69 eur.

    Kedže jej mng zarába 350 eur. Tak pre účely dávky v hmotnej núdzi sa berie 75% jeho príjmu teda 262,50 eur.

    Tvoja známa má nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške rozdielu dávky 304,69 a platu manžela 262,50 , teda vo výške 42,19 eur/ mesačne.

    zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
    Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
    · 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,

    Ochranný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, ak si z dôvodu nepriaznivej životnej situácie nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť príjem vlastnou prácou a splnili podmienky na vznik nároku na dávku.

    Podmienky vzniku nároku:
    ·· nepriaznivý zdravotný stav občana, t.j. choroba, porucha zdravia uznaná ošetrujúcim lekárom trvajúca nepretržite viac ako 30 dní,


    Ak ide o občana v hmotnej núdzi s nepriaznivým zdravotným stavom trvajúcim nepretržite viac ako 30 dní, výška ochranného príspevku je 34,69 € mesačne.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    O ID nepožiadala, lebo je to diagnoza s ktorou sa na ID nejde, ak dobre dopadne operácia problémy by mali pominúť a ona bude môcť nastúpiť do práce. Trvalo asi pol roka pokiaľ zistili diagnozu a teraz už viac ako pol roka čaká na operáciu a to ešte protekčne. Ďakujem Vám za pomoc.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    ilona Pozri príspevok
    O ID nepožiadala, lebo je to diagnoza s ktorou sa na ID nejde, ak dobre dopadne operácia problémy by mali pominúť a ona bude môcť nastúpiť do práce. Trvalo asi pol roka pokiaľ zistili diagnozu a teraz už viac ako pol roka čaká na operáciu a to ešte protekčne. Ďakujem Vám za pomoc.
    Mala by zažaľovať zdravotnú poistovnu o ušlú mzdu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    BXLmiami Pozri príspevok
    Mala by zažaľovať zdravotnú poistovnu o ušlú mzdu.
    čo s tým má zdravotná poisťovňa ?

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Dala limit na operácie.Preto na nu aj po známosti čaká.
    V zmluve je to takto-Objednávame si u Vás služby v cene XY euro.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.