Zavrieť

Porady

Pracovný pomer a skúšobná doba

Ahojte poraďáci,chcem sa len spýtať:mali sme vlani zamestnanca na PP,potom bol vedený na ÚP ako nezamestnaný,od 5.4.2012 bol u nás na DVP a teraz mu chce dať šéf zmluvu PP,zaujímalo by ma či mu do tej zmluvy môžem dať skúšobnú dobu. Síce je tu na porade napísané ohľadne tej skúšobnej doby,ale nie je tam že keď je nezamestnaný.Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    § 45
    Skúšobná doba

    (1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov.

    (2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

    (3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

    (4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

    (5) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 1 dohodnúť maximálnu dĺžku skúšobnej doby, ktorú je možné dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve, najviac šesť mesiacov a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, najviac deväť mesiacov.

    (6) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 2 dohodnúť, že skúšobná doba sa nepredlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca a ďalšie objektívne dôvody, o ktoré sa predlžuje skúšobná doba vrátane času prekážok v práci na strane zamestnávateľa.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    aká doba bola medzi ÚP a terajším nástupom?
    Ak už prešlo 6 mesiacov od skončenia PP, môžeš SD dať

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Daniela12345 Pozri príspevok
    Pri ukončení PP by som už 18.6.12 nerátala za SD. Ja mám program, do ktorého musím zadať dátum - SD do ...... Podľa mzdovej príručky k programu je uvedený takýto postup, ako som uviedla.
    podľa môjho názoru by mal dobrý mzdový program umožniť aj text, že skúšobná doba je 3 mesiace, nakoľko sú situácie, že by to bolo výhodné z rôznych dôvodov, či už pre zamestnanca, alebo zamestnávateľa. Pozri si zvýraznené nižšie.

    § 45
    Skúšobná doba


    (1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

    (2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

    (3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

    (4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

    (5) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 1 dohodnúť maximálnu dĺžku skúšobnej doby, ktorú je možné dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve, najviac šesť mesiacov a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, najviac deväť mesiacov.

    (6) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 2 dohodnúť, že skúšobná doba sa nepredlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca, a ďalšie objektívne dôvody, o ktoré sa predlžuje skúšobná doba vrátane času prekážok v práci na strane zamestnávateľa.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Daniela12345 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede.
    Ešte mám dotaz - ak mám pevný dátum SD do ..... a z-nec je PN počas SD, potrebujem vystaviť nejaký doklad, že sa SD predlžuje?
    ak máš dohodnutý dátum SD, tak SD sa končí dohodnutým dňom, SD sa nepredlžuje. vyššie som preto písala, že je ideálne, ak sa SD dohodne s textom 3 mesiace a nie s pevným dátumom.
    vieraaaa Ja v zmluvách uvádzam mesiace

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Daniela12345 Pozri príspevok
    OLYMP.
    Aj ja mám Olymp a dá sa tam dať SD s textom 3 mesiace, nevyplníš dátum, ale hneď vedľa v tom istom riadku je skratka al. (alebo) a tam dopíš text 3 mesiace.

    a dátum sa už neposúva

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Daniela12345 Pozri príspevok
    Poprosim o kontrolu, či správne uvádzam 3 - mesačnú sk. dobu v PZ. Napr. z-nec nastúpil 18.03.2012 . SD 3 mesiace.
    V PZ uvádzam : skúsobná doba do 18. 06.2012.
    Ďakujem.
    SD končí dňom 17.6. Ak PP končí 18.6., je to už po SD, takže podľa ZP nekončí SD.

    ajsa1976 je offline (nepripojený) ajsa1976

    ajsa1976
    on bol od 1.1.2012 na ÚP,a ku nám nastúpil na DVP 5.4.2012 a teraz mu chce dať zmluvu od 23.4.2012

    Anicka79 je offline (nepripojený) Anicka79

    Anicka79
    Ahojte poraďáci, od mája prijímame do zamestnanie pracovníka do pracovného pomeru na dobu určitú a so skúšobnou dobou 3 mesiace. Od februára bol u nás ako dohodár /dohoda o pracovnej činnosti/. Tvrdí, že nie je "asi správne" dávať skúšobnú dobu v pracovnej zmluve, keďže bol "vyskúšaný" dohodou. Je dohoda pracovný pomer???ďakujem za odpovede.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anicka79 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, od mája prijímame do zamestnanie pracovníka do pracovného pomeru na dobu určitú a so skúšobnou dobou 3 mesiace. Od februára bol u nás ako dohodár /dohoda o pracovnej činnosti/. Tvrdí, že nie je "asi správne" dávať skúšobnú dobu v pracovnej zmluve, keďže bol "vyskúšaný" dohodou. Je dohoda pracovný pomer???ďakujem za odpovede.
    NIe, dohoda nie je PP. AK ste si ho už vyskúšali, PZ môže byť aj bez SD. ALe samozrejme je to na zamestnávateľovi.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Anicka79 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, od mája prijímame do zamestnanie pracovníka do pracovného pomeru na dobu určitú a so skúšobnou dobou 3 mesiace. Od februára bol u nás ako dohodár /dohoda o pracovnej činnosti/. Tvrdí, že nie je "asi správne" dávať skúšobnú dobu v pracovnej zmluve, keďže bol "vyskúšaný" dohodou. Je dohoda pracovný pomer???ďakujem za odpovede.
    Nič nepokazíte, ak dáte SD. Jeho tvrdenie nie je správne.

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    Poprosim o kontrolu, či správne uvádzam 3 - mesačnú sk. dobu v PZ. Napr. z-nec nastúpil 18.03.2012 . SD 3 mesiace.
    V PZ uvádzam : skúsobná doba do 18. 06.2012.
    Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa 17.6.2012
    Od 18.6.2012 je už po skúšobnej dobe.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Daniela12345 Pozri príspevok
    Poprosim o kontrolu, či správne uvádzam 3 - mesačnú sk. dobu v PZ. Napr. z-nec nastúpil 18.03.2012 . SD 3 mesiace.
    V PZ uvádzam : skúsobná doba do 18. 06.2012.
    Ďakujem.
    v pracovnej zmluve uvádzam - skúšobná doba tri mesiace

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    Pri ukončení PP by som už 18.6.12 nerátala za SD. Ja mám program, do ktorého musím zadať dátum - SD do ...... Podľa mzdovej príručky k programu je uvedený takýto postup, ako som uviedla.

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    Ďakujem za odpovede.
    Ešte mám dotaz - ak mám pevný dátum SD do ..... a z-nec je PN počas SD, potrebujem vystaviť nejaký doklad, že sa SD predlžuje?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Daniela12345 Pozri príspevok
    Pri ukončení PP by som už 18.6.12 nerátala za SD. Ja mám program, do ktorého musím zadať dátum - SD do ...... Podľa mzdovej príručky k programu je uvedený takýto postup, ako som uviedla.
    v akom SW robíš ?

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    mzdarka renca Pozri príspevok
    ak máš dohodnutý dátum SD, tak SD sa končí dohodnutým dňom, SD sa nepredlžuje. vyššie som preto písala, že je ideálne, ak sa SD dohodne s textom 3 mesiace a nie s pevným dátumom.
    A čo potom s PN počas SD? Dátum sa už neposúva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.