Zavrieť

Porady

odstupné a odchodné

Ahojte,
chcel by som vedieť ako to je pri odchode do dôchodku, ako to že nadriadený nemusí alebo resp. nechce vyplatiť odstupné, a poďalšie ako to je s kolektívnou zmluvou, ak firma nemá žiadnu.
Ďakujem za info
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    gbellini Pozri príspevok
    Návrh bol nasledovný: žiadne odstupné, dvojmesačná výpovedná lehota ak, som dobre vyrozumel. A odchodné? asi mesačné. nemám takýto zamestnanec nárok aj na odstupné?!
    Pokiaľ chce ďalej pracovať, tak odstupné, ani odchodné nedostane.

    Pokiaľ chce ukončiť pracovný pomer dohodou,
    bez ďaľšieho uvedeného /výpovedného / dôvodu, dostane len odchodné, odstupné nedostane.

    Ak mu chce dať zamestnávateľ výpoveď a dá mu ju podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP, pred plynutím výpovednej doby požiada o skončenie pracovného pomeru dohodou, potom dostane aj odchodné, aj odstupné.

    myara je offline (nepripojený) myara

    myara
    pri odchode do dochodku, ma zamestnanec narok na vyplatenie ODCHODNEHO, a to vo vyske jedneho priemerneho mesacneho zarobku

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gbellini Pozri príspevok
    Nedáva výpoveď, len ide o ten princíp, toho že sa dohodli na ukončení, s tým že s odstupným nech nepočíta!!! Tak nie je my to 2x lojálne
    Neviem či je tvoj pohľad z pozície zamestnanca, alebo zamestnávatela.

    Ak zamestnanca - zamestnávatel ho nemôže donútiť ukončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu odchodu do SD. Zamestnanec preto nemá žiadať o skončenie prac.pomeru dohodousám, ale počkať na návrh od zamestnávatela a trvať na uvedení dôvodu (§63 odst. 1 písm.b) - vtedy by mal nárok na odstupné.

    ivuska84 je offline (nepripojený) ivuska84

    ivuska84
    odstupné sa vyplatí len v prípade ak sa pracovný pomer skončí z dôvodov uvedených v §63 ods. 1 písm.a, alebo b Zákonníka práce (t.j. organizačné dôvody) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil spôsobilosť vykonávať prácu vzhľadom na svoj zdravotný stav, čo nie je tento prípad
    odchod do dôchodku nema na to vplyv - tam ide o odchodné


    .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gbellini Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcel by som vedieť ako to je pri odchode do dôchodku, ako to že nadriadený nemusí alebo resp. nechce vyplatiť odstupné, a poďalšie ako to je s kolektívnou zmluvou, ak firma nemá žiadnu.
    Ďakujem za info
    Dovršenie dôchodkového veku a odchod do starobného dôchodku nie je dôvodom na skončenie prac.pomeru.
    Z akého dôvodu končí pracovný pomer ?

    gbellini je offline (nepripojený) gbellini

    gbellini
    Nedáva výpoveď, len ide o ten princíp, toho že sa dohodli na ukončení, s tým že s odstupným nech nepočíta!!! Tak nie je my to 2x lojálne

    gbellini je offline (nepripojený) gbellini

    gbellini
    Návrh bol nasledovný: žiadne odstupné, dvojmesačná výpovedná lehota ak, som dobre vyrozumel. A odchodné? asi mesačné. nemám takýto zamestnanec nárok aj na odstupné?!

    odstupné a odchodné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.