Zavrieť

Porady

faktúra na dobierku bez poštovného

Prosím súrne o radu, začala som účtovať firme, je platca DPH, zaoberá sa predajom tovaru, fakturuje niekomu za tovar posielam to dobierkou a platí poštovné ale prenášam ho na odberateľa ale neuvádza poštovné vo faktúre!!! Viete mi poradiť ako to mám zaúčtovať a ako ten rozdiel medzi faktúrou a prijatými peniazmi vyrovnám aby to bolo účtovne správne?? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    to znamená, že faktúra je 20€, dobierku urobi na 22,2 (poštovné je 2,2 napríklad) ?

    potom by som účtovala o prechodných položkách

    § 22
    Základ dane pri dodaní tovaru a služby

    (1)
    (2)
    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.
    t.j. na jednej strane by som dala na prechodnú položku to, čo zaplatia na pošte, keď posielajú balík a na druhej strane by som dala prechodnú položku to, čo dostanú od zákazníka zaplatené. T.j. každú úhradu bude treba rozbiť na dve časti, jedno je úhrada faktúry a zvyšok prechodná položka.
    Ak je to správne urobené, prechodná položka by sa mala prirodzene nulovať - samozrejme mimo prípadov, keď sa dobierka vráti neprevzatá napríklad. Prípadne prechod medzi jednotlivými rokmi, ke´ˇd nie sú všetky dobierky vybraté.

    Po pravde, je to dosť prácne riešenie, hlavne pri vyššom počte balíkov

    faktúra na dobierku bez poštovného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.