Zavrieť

Porady

eko domacnost-pranie,upratovanie,kozmetika....

osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

mame tu uz temu o zdravom stravovani a vselico o bio potravinach.
mna by zaujimalo,ako by sa dalo zit bez cistiacich a pracich pripravkov.na eko baze.
co pouzivate v domacnosti miesto prasku na pranie,ci miesto saponatu na riad,s cim mate skusenosti?
aku prirodnu kozmetiku pouzivate a kde to vsetko kupujete?
docitala som sa nar.o mydlovych orechoch?funguje to naozaj?
ja som zatial objavila prirodnu kozmetiku v DM drogerii,tak ju skusame,zatial sme spokojni.nekupujem ziadne gely,len rastlinne mydla a sampony.aj deodorant alebo penu na holenie maju,dokonca i zubnu pastu.v bio markete maju vseljiake pripravky,ale su drahe.
mozno poradite nieco i vy.
uvitam kazdu radu,skusenost,odporucanie.
dakujem.
Usporiadat
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Na riady, pranie Ecover z DM.https://www.google.sk/search?q=ecove...LenY4QTnzb3QDw
Kozmetika. Bola som pri výbere opatrná, ale v ostatnom čase už iba to čo môže ísť do tela, tak i na telo. Kvalitné oleje, ale aj výrobky bez farbív, konzervantov, neparfumované, na bylinnej a natur báze. Dajú sa kúpiť. Som s nimi spokojná, dobre na ne reaguje aj poškodená pleť.
Dnes pomaly niet ženy, ktorá si nefarbí vlasy, všetko vsakuje do organizmu. Ale už aj tu sú výrobky k dispozícii, nemám však vlastné skúsenosti.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Čo je eko? Čo je bio? Čo je prírodné (podľa vás akože čisté či zdravé )? Z čoho sa to vyrába / produkuje, keď v každej jednej kvapke dažďa, ktorý dáva Zemi život, je kopa neeko, nebio, atp. ?
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Čistá voda, mydlo z kostí, piesok.

V minulosti varili mydlo z kostného tuku. V kafilérii ho z kostí vyvarili a ďalej spracovali. Bola to najlacnejšia surovina. - je to dostatočne eko?
Piesok - s týmto sa perfektne vydrhnú hrnce, taniere, poháre,...
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

jasne,ze cele prostredie je urcitou ciastkou znecistene a tak znehodnotene,ale preco by sme nadalej mali podporovat vyrobu syntetickych vyrobkov,ked existuju aj zdroje na priridzenej baze?podla tvojho zmyslania,paula,by si uz ani dychat nemala....
ked si to tak vezme kazdy,nikto nepodpori myslienku o zachrane zivotneho prostredia ako takeho.
ja ju vsak chcem podporit a preto sa snazim prispiet aj svojou troskou,nakolko mi to moje moznosti dovolia!!
je mi jasne ze nemozem ostat doma z prace a zit ako v praveku,ale iste veci sa daju celkom dobre zvladnut.staci len chciet.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Možno by pomohlo porovnanie koľko zdrojov sa spotrebuje na výrobu ekologických a neekologických prípravkov prepočítaná napr. na umytie 1 taniera, (výskum, energia, suroviny, reklama, preprava, ČOV...).
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tak navstivila som este raz bio obchod a kupila som daco malo.pre zaciatok,

750 ml eko avivaz Ecover -2,55 eura
mydlove orechy 250 g-3,99 eura
jadrove mydlo-male ako na ruky-1,19 eura


okrem toho este uz vyskarabany a zomlety obsah vanilkoveho struku Naturata,10g-4,99 eura
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

no, vzhladom na terajsi boom eko a bio nalady je celkom zaujmave vziat do ruky kalkulacku a cisla z netu.
Zistite ze na 90% zeme sa musi pestovat aloe, samozrejme nad tym uzemim nikdy nelietali a nelitaju ani lietadla, nie to este prach.
Potom dojdete na to ze cela zem vratane oceanov su vlastne sire pastviny kde pobehuje biodobytok atd......
Pomedzi to mi nie je uplne jasne kde su vsetky tie bilofarmy produkujuce tony biozeleniny v bioobchodoch, lebo ak pestuju takym setrnym sposobom ako pisu, tak plocha zeme im je mala.
A tak sa da pokracovat dalej a dalej......

Ja by som ako uz tradicne zapojil do hry rozum a zabudol na vsetky reklamy. Najsetrnejsi sme totiz ked sa spravame rozumne - bez fanatickej orientacie na to ako "eko" je prave IN.
Takze ked chcem biozeleninu, pojdem na trhovisko, najdem nejaku staru babicku co predava zemiaky z ktorych pada hlina na vsetky strany a tie kupim - tam mam istotu ze pole videli.
Potom sa mrknem na stupnicu RAL a zistim ako vypada cervena farba - tu maju mat paradajky, to nie je ten odtien oranzovej co nam ponuka hyparmarket, aj v bio oddeleni :-) a ked este zbadam ze napriklad jablcko ma dierku od cervika - niet vacsej radosti, ak tam siel dobrovolne a prezil, prezijem aj ja. Atd, atd...
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

tiež by som neveril takýmto bio-výrobkom,len preto,že maju označenie BIO

Firma, čo ich vyrába by mala mať nejaké medzinárodne uznávané certifikáty kvality,

ak ich nemá je to podvod a šarlatánstvo.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

osky: ja ti neviem, ale tie pomlete vanilkove struky... asi by som to nekupila... radsej kvalitne cele vanilkove lusky z madagaskaru uskladnene vo vzduchotesnej nadobke a podla potreby si cerstvo vyskrabat obsah a vies, ze je to ten obsah zvnutra a nie zomlete zvysky samotneho struku... lebo za tu cenu mi to tak vychadza... kvalitne struky su totiz drahsie ako 5e a kolko ich treba na 10g vyskrabaneho vnutra...

zvyknem si v bioobchode kupit 100% kokosovy olej (napr. vyrobca salos) ... a je vynikajuci ako do kolacov, na palacinky, do ovsenej kase (docitala som sa ze je velmi ucinny v boji s plesnami... ) a uplne super je natriet sa s nim, alebo votriet jemne do vlasov...
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Letko Pozri príspevok
Čistá voda, mydlo z kostí, piesok.

V minulosti varili mydlo z kostného tuku. V kafilérii ho z kostí vyvarili a ďalej spracovali. Bola to najlacnejšia surovina. - je to dostatočne eko?
Piesok - s týmto sa perfektne vydrhnú hrnce, taniere, poháre,...
s tým pieskom mám chodiť umývať riady na potok? lebo neviem si predstaviť,že mi bude piesok s vodou stekať normálne do drezu....s pieskom môžeš drhnúť medené kotle,ale skús s tým umyť sklenený pohár....
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

osky Pozri príspevok
tak navstivila som este raz bio obchod a kupila som daco malo.pre zaciatok,

750 ml eko avivaz Ecover -2,55 eura
mydlove orechy 250 g-3,99 eura na koľko praní?
jadrove mydlo-male ako na ruky-1,19 eura


okrem toho este uz vyskarabany a zomlety obsah vanilkoveho struku Naturata,10g-4,99 eura
.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

jednoduché ..
pohybuj sa, stravuj sa, pracuj a celkovo prichádzaj ty aj všetci členovia tvojej domácnosti do styku len s takými látkami, prostredím , potravinami ako pred 300 rokmi a budú ti stačiť aj také čistiace prostriedky.....akurát musíš poriadne zvýšiť spotrebu tvrdého alkoholu ako dezinfekciu - najmä vnútornú
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Najlepšie sa mi páči reklama v TV ,že všetká mastnota je preč !

Ja to volám , že "televízny čistič".
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Príprava ekologických čistiacich prostriedkov
Univerzálny čistiaci prostriedok:
- 1 hrnček (125 ml) prírodného mydla
- 4 litre horúcej vody
- Pre vôňu čistoty a pre lepšie odmasťovacie vlastnosti prilejte 1 hrnček (60ml) citrónovej šťavy. Týmto roztokom môžete čistiť všetky druhy povrchov, nezabudnite ich ale po aplikácii opláchnuť vodou. Prostriedok je určený na mnoho druhov čistenia a je veľmi účinný. Pre silnejší roztok zdvojnásobte dávku mydla a citrónovej šťavy.

Dezinfekcia:
Zmiešajte 50-100 ml eukalyptového oleja s jedným litrom vody. Tento roztok môžete naliať do rozprašovača, pred použitím ním ale nezabudnite poriadne zatriasť.

Prášok na umývanie:
Zmiešajte prírodné mydlo so soľou alebo jedlou sódou a za pomoci kefy s pevnými štetinami drhnite nečistoty. Nasypte trochu jedlej sódy na vlhkú hubku, je to tiež veľmi účinný čistiaci prostriedok na mnoho typov povrchov. Prášok na umývanie si môžete upraviť podľa svojej potreby, napríklad pridaním aromatických byliniek alebo kvetín. Zmiešajte všetky prísady tak, aby bol prášok prevoňaný arómou kvetín.

Špiny a nánosov v rúre sa zbavíte drhnutím jedlou sódou alebo zmesou jedlej sódy a silnejšieho univerzálneho čistiaceho prostriedku. Nezabudnite si pred drhnutím navliecť gumené rukavice.

Prostriedok na umývanie riadu:
Nastrúhajte tabuľku prírodného mydla na panvicu. Prikryte vodou a povarte na miernom ohni, kým sa mydlo nerozpustí. Proti mastnotám a na odstránenie škvŕn nalejte do zmesi ocot. Prelejte do fľaše a používajte ako normálny prostriedok na umývanie riadu.

Rady pre ekologické čistenie
Čistenie zrkadiel, skiel a okien:
Umývajte ich prírodným mydlom a vodou. Opláchnite roztokom z 1 dielu octu a 4 dielov vody. Namiesto papierových obrúskov používajte handričku na viac použití.

Koberce:
Pre kompletné vyčistenie a osvieženie vášho koberca ho najprv povysávajte, potom posypte kukuričným škrobom alebo jedlou sódou, jednu hodinu nechajte pôsobiť a potom znovu koberec povysávajte. Na nepoddajné škvrny vyskúšajte mydlovú vodou s octom.

Leštidlo na nábytok:
Nechajte rozpustiť 5ml citrónového oleja v 1 hrnčeku (250 ml) rastlinného oleja. Nanášajte pomocou čistej a suchej utierky.

Leštidlo na podlahu:
Zahrejte 1/8 hrnčeka (30ml) parafínu (vosku) vo vodnom kúpeli. Pridajte štvrť litra minerálneho oleja a pár kvapiek citrusového oleja. Nanášajte handrou, nechajte zaschnúť a potom vyleštite.

Leštidlá na kovy:
  • Meď: handru namočte buď v citrónovej šťave s trochou soli, alebo v horúcom octe s trochou soli.
  • Chróm: posypte suchú handričku bielou múkou.
  • Mosadz: suchú handričku pokvapkajte roztokom z rovnakých dielov soli a múky a trochou octu.
  • Striebro: vo veľkom hrnci priveďte k varu 1 liter vody, 1 polievkovú lyžicu (15ml) soli, 1 polievkovú lyžicu (15ml) jedlej sódy a prúžok alobalu. Do hrnca potom vhoďte striebro, 3 minúty povarte a potom jemnou handričkou vyleštite. Striebro môžete vyleštiť aj pastou zo zmesi popola a vody. (Pozor, tieto metódy môžete aplikovať iba na rýdze striebro, nie na postriebrené predmety)

Čistenie odtoku a výlevky:

Vaša výlevka môže byť neupchatá, čistá a bez zápachu aj bez použitia ničivých čističov. Raďte sa dvomi pravidlami: nikdy nevylievajte mastnú tekutinu do výlevky a vždy používajte sitko na pokrytie výlevky.
  • Raz za týždeň využite tieto preventívne metódy: zmiešajte jeden hrnček (125ml) jedlej sódy s jedným hrnčekom (250ml) soli. Nalejte štvrť hrnčeka (60ml) tejto zmesi do výlevky. Potom do odtoku nalejte nádobu vriacej vody a na záver všetko spláchnite studenou vodou. Ak túto metódu opakujete raz týždenne, tak sa váš odtok neupchá a zostane bez zápachu.
  • V prípade, že sa potrubie upchá: nalejte do výlevky štvrť hrnčeka (60ml) jedlej sódy a potom do nej nalejte ešte pol hrnčeka octu (125ml). Výlevku uzavrite do chvíle, kedy prestane syčanie a potom prelejte vriacou vodou. V prípade neúspechu použite špirálu, ktorá sa dá kúpiť vo väčšine obchodov pre remeselníkov.
Vaňa a obkladačky:
Väčšina predávaných čistiacich prostriedkov na obkladačky im, aj vám, skôr škodí, než prospieva, pretože väčšinou obsahujú chlór, ktorý silne dráždi oči, nos a pokožku. Chlór je považovaný za jednu z najnebezpečnejších chemikálií z tých, ktoré môžete nájsť vo svojom odpade.
  • Pre čistenie kúpelne použite pevnú kefu so štetinami a jedlú sódu alebo kombináciu jemného čistiaceho prostriedku a jedlej sódy. Všetko potom spláchnite horúcou vodou.
  • Pre oblasti s tvrdou vodou použite ocot alebo citrónovú šťavu pre ľahšie rozpustenie minerálnych usadenín. V prípade hlbokých nánosov nechajte napustiť handričku octom či citrónovou šťavou, priložte ju k problémovej oblasti a nechajte niekoľko hodín pôsobiť.
  • Pre oblasti postihnuté plesňou, použite handričku navlhčenú octom a k drhnutiu použite starú zubnú kefku.
Pracie prostriedky:
V priebehu plnenia pračky pridajte do vody 1/3 hrnčeka (80ml) sódy na pranie. Potom pračku naplňte špinavým prádlom. Potom pridajte 1 a 1/2 hrnčeka (375ml) mydla. Ak je voda tvrdá, tak počas prvého vypláchnutia nalejte do pračky 1 hrnček (60ml) sódy alebo 1/4 hrnčeka (60ml) octu. Veľmi špinavé prádlo nechajte dopredu namočiť na 30 minút v teplej vode, v ktorej je rozpustený jeden hrnček (125 ml) sódy na pranie. Veľmi špinavé oblasti drhnite pomocou tekutého mydla alebo roztoku 1 hrnčeka (250ml) teplej vody a 2 polievkových lyžíc (30ml) sódy na pranie.

Bielenie prádla:
Pre to, aby bola biela belšia a farby žiarivejšie, pridajte do každej várky prania 1 hrnček (125ml) sódy na pranie alebo do programu žmýkanie pridajte citrónovú šťavu. Potom, pokiaľ je to možné, nechajte prádlo voľne usušiť na vzduchu. Nielenže tak šetríte energiu, ale slnko tiež pôsobí ako prírodný bieliaci prostriedok pre vaše prádlo.

Chemické čistenie:
Väčšina roztokov, použitá počas chemického čistenia, je toxického charakteru, rovnako ako chlór a formaldehyd, ktoré sú vysoko toxické a karcinogénne.. Tieto toxické látky môžu zostať vo vašom oblečení dlhú dobu. Preto doporučujeme nakupovať oblečenie, ktoré sa nemusí chemicky čistiť. Avšak väčšina oblečenia určená iba k chemickému ošetreniu sa dá veľmi dobre prať ručne v studenej vode s mydlom, potom stačí oblečenie vyžehliť. Ak určitý kus oblečenia nejde vyprať ručne, spýtajte sa vo svojom okolí, ktorá čistiareň ponúka metódu čistenia na mokro. Mokré čistenie používa na čistenie oblečenia teplo, paru, vákuum, vodu a prírodné mydlo. Tento druh čistenia vyžaduje schopných odborníkov, ktorí ošetria každý kus oblečenia zvlášť.

Ako na škvrny:
Prvé pravidlo týkajúce sa škvŕn je, že čím skôr ich ošetríte, tým je väčšia šanca, že sa ich zbavíte. Ďalším pravidlom je, vyskúšať si najprv na malom kúsku látky všetky druhy odstraňovačov škvŕn. Ak sa začne testované miesto odfarbovať, môžete to zastaviť tým, že čistiaci prostriedok zneutralizujete. Napríklad pôsobenie octu či citrónovej šťavy zneutralizujete pridaním zásady, akou je napríklad jedlá sóda a naopak. Po teste nezabudnite odev vyprať.
  • Plienky: Dopredu ich nechajte namočiť vo vani či pračke v roztoku 3 polievkových lyžíc (45ml) jedlej sódy a teplej vody.
  • Ovocie a víno: Na škvrnu ihneď nasypte soľ a pred praním ju ešte namočte na nejakú dobu v mlieku.
  • Mastné škvrny: Prelejte vriacu vodu cez bielu bavlnenú látku, potom posypte suchou jedlou sódou, alebo skúste sódu na pranie rozpustenú vo vode. Pri iných druhoch látky prekryte uterákom, navlhčite škvrnu vodou a trite mydlom a jedlou sódou. Potom vyperte v čo najteplejšej vode s mydlom. Pred použitím vriacej alebo horúcej vody si ale pozorne prečítajte návod na pranie.
  • Atrament: Namočte v mlieku alebo odstráňte peroxidom vodíka.
  • Krv: Okamžite škvrnu posypte soľou, alebo namočte v studenej sódovke. Pred praním vyžmýkajte v studenej vode. Pre zažranejšie škvrny namočte do roztoku kukuričného škrobu s kozmetickým zásypom rozpusteným vo vode. Nechajte zaschnúť a oprášte


Prírodné mydlo
Už niekoľko generácií ľudia používajú na čistenie oblečenia, svojich domovov a vlastné umývanie prírodné mydlo. Dnes toto mydlo tvorí základnú zložku mnohých alternatívnych spôsobov čistenia. Prírodné mydlo sa úplne bezpečne rozpúšťa vo vode a naviac neobsahuje žiadne toxické látky. Dajte pozor, aby ste nepoužívali mydlo obsahujúce syntetické vône, farbivá či iné chemické prísady.

Aj prací prášok, ktorý je v prírode úplne rozložiteľný a neobsahuje žiadne fosfáty, spôsobuje znečistenie vody.

Ocot (5% kyseliny octovej)
Ocot je jemným druhom dezinfekcie, ktorý odmasťuje, čistí sklo, odstraňuje zápach a zároveň zbavuje usadenín vápnika, škvŕn a nánosu vosku.

Kukuričný škrob
Kukuričný škrob je prášok bez zápachu, ideálny na čistenie kobercov a mastných škvŕn.

Eukalyptový olej
Eukalyptový olej je výbornou dezinfekciou a osviežovačom vzduchu. Odstraňuje atramentové a mastné škvrny, ničí a odpudzuje niektoré druhy hmyzu a dokonca odstraňuje aj hrdzu.

Sóda na pranie
Dôležitou zložkou pri praní prádla je sóda na pranie, ktorá rozpúšťa tuk, zbavuje vás škvŕn, dezinfikuje a naviac zmäkčuje vodu. Sóda na pranie by nemala prísť do styku s hliníkom.

Jedlá sóda
Jedlá sóda (prášok na pečenie) je dobrým brúsnym práškom v niekoľkých alternatívnych receptúrach. Rovnako je aj osviežovačom vzduchu, zbavuje škvŕn, brúsi a zmäkčuje tkaniny.
viac http://www.greenpeace.org/slovakia/s.../Eko-cistenie/




Naposledy upravil arizona : 24.04.12 at 20:59
8 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

vidim ze ma tu mnohi povazuju za fanaticku.
chapem a uznavam aj ciastocnu pravdu v kazdom prispevku.je naozaj otazne,odkial pochadza bio a eko kvalita,kedze zem je dost mala....
ale kedze zijem v Rakusku,neskumam to.tu sa neda len tak hocikde vycapit letak a nalepka bio,eko.#ten certifikat mat musis,musis sa nim preukazat a musis ho ziskat-co je obtiazne ak nesplnis poziadavky...
rakusaci si drzia svoje a nepustia tu len tak smejdy.a tak viem ze ked si to kupim pod tou formulou,urcite to bude kvalitne.
ved napokon,ked pozrieme do inych tem,vela z vas sem chodi nakupovat,prave pre tu kvalitu.
nie som sialenec ani fanatik,chcem len skusit zit o cosi cistejsie a setrnejsie k okoliu a najmä k sebe.
chcem to skusit a uvidim ci to bude ucinne.

co sa tyka tych orechov,neviem na kolko prani,zavisi to od teploty.este som to neotvorila a navod je dnu.
ale pozriem si to na internete a ususdim.

co sa tyka toho vanilkoveho prasku-neviem ci ho v tej flasticke je za malu lyzicku.
mali hned vedla neho aj cele anilkove struky-balene po dva,jedna sklenena nadobka stala 3 eura,takze nemyslim ze by to bol podvod.
napokon take znacky ako naturata ci rapunzel si to nedovolia.to su vysokouznavane bio znacky.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ja som vyskúšala jedlú sódu na čistenie rúry. Výborné, aj keď teda na zvislé steny sa mi to nepodarilo dostať naniesť vrstvu sódy, z rozprašovača postriekať/vlhčiť a nechať tak dve tri hodiny. Krásne išlo všetko dole.

Varila som aj "sliz" na pranie. Ale nakoľko som mala vtedy relatívne malé dieťa, zdalo sa mi, že škvrny, ktoré dokáže synátor vyrobiť, to neoperie

A občas mávam také tie záchvaty sóda, ocot, soľ.... Cítim sa vtedy tak zodpovednejsie
Naposledy upravil Dáša_ : 24.04.12 at 21:49
2 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

osky Pozri príspevok
vidim ze ma tu mnohi povazuju za fanaticku.
chapem a uznavam aj ciastocnu pravdu v kazdom prispevku.je naozaj otazne,odkial pochadza bio a eko kvalita,kedze zem je dost mala....
ale kedze zijem v Rakusku,neskumam to.tu sa neda len tak hocikde vycapit letak a nalepka bio,eko.#ten certifikat mat musis,musis sa nim preukazat a musis ho ziskat-co je obtiazne ak nesplnis poziadavky...
rakusaci si drzia svoje a nepustia tu len tak smejdy.a tak viem ze ked si to kupim pod tou formulou,urcite to bude kvalitne.
ved napokon,ked pozrieme do inych tem,vela z vas sem chodi nakupovat,prave pre tu kvalitu.
nie som sialenec ani fanatik,chcem len skusit zit o cosi cistejsie a setrnejsie k okoliu a najmä k sebe.
chcem to skusit a uvidim ci to bude ucinne.

co sa tyka tych orechov,neviem na kolko prani,zavisi to od teploty.este som to neotvorila a navod je dnu.
ale pozriem si to na internete a ususdim.

co sa tyka toho vanilkoveho prasku-neviem ci ho v tej flasticke je za malu lyzicku.
mali hned vedla neho aj cele anilkove struky-balene po dva,jedna sklenena nadobka stala 3 eura,takze nemyslim ze by to bol podvod.
napokon take znacky ako naturata ci rapunzel si to nedovolia.to su vysokouznavane bio znacky.
nie ze by som bol proti vsetkemu ale neda mi nezamyslet sa.

Ono aj Titanic mal vsetky "nalepky" a doklady a predsa je na dne - proste nemyslim ze ze po vzore ISO noriem papier riesi kazdy problem, pochybnost a uz toboz ze by bol zarukou cohosi .
Pravdou je, ze tolko "eko" veci ako sa dnes vo svete ponuka sa tu deklarovanym sposobom vyrobit neda - proste cosi v tom smrdi.

Dalsou vecou je iny pohlad - na cenu vyrobku. Ludia aktivne vyznavajuci "eko" zivot dost veria na pocitanie hauznumera pod nazvom uhlikova stopa.
No a ak jeden produkt stoji miesto 1€ len pre nalepku eko zrazu 5€, tak kolko musim pracovat (a tym tvorit "uhlikovu stopu") aby som si ho zaobstaral? Takze zas ten eko sposob nejak kriva.

Proste ak si tie eko veci rozoberam na drobne nachadzam viac zahad ako v ufologii. Preto sa nemozem zbavit pocitu ze je to zas len jedna z moznosti skupiny ludi dobre sa nabalit, ale pre mna ako obycajneho cloveka to asi prinos nema....

Ale rad by som sa mylil :-)
1 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Podľa mňa je naj eko to, čo je už vyrobené alebo voľne nájditeľné v našom okolí, či už vyššie spomínaný piesok alebo soľ, ocot, mydlo z kostí.

Stačí si len zobrať príklad z auta. Ľudia jazdia autami aj tam, kde by sa vedeli dostať busom, električkou, bicyklom, pešo. A keď si vyguglime spotrebu surovín, vody, vypúšťanie CO2,... na 1 auto, uvidíme, ako sme neekologickí.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

to osky :

Práve z týchto dovodov ,ktoré si opísala / vysoké ekologické povedomie a stupeń zodpovednosti v tomto ohĺade/
a tiež dobrá solventnosť obyvateľstva sa v Rakusku dobre darí firme Amway a jej ekologickym výrobkom, uplne biologicky rozložiteľným a minimálne zaťažujúcim životné prostredie.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

AKO FUNGUJE MYDLOVÝ ORECH:
Mydlové oriešky vytvárajú mydlovú penu, akonáhle sa dostanú do kontaktu s vodou. Do priloženého vrecúška (alebo starej pančušky) vložte 4-6 polovičných škrupiniek a dobre zaviažte (čím tvrdšia voda, tým viac škrupiniek použite). Vrecko vložte priamo do práčky medzi bielizeň. Program môžete nastaviť s predpierkou alebo bez nej. Pri vysokých pracích teplotách oriešky zmäknú viac než pri nízkych. Preto ich pri nízkych teplotách môžete použiť viackrát za sebou. Po skončení prania vyberte vrecko a odstráňte oriešky. Vrecúško vysušte a použite pri ďalšom praní. Zvyšky škrupiniek môžete zlikvidovať ako biologický odpad, alebo dať do kompostu.

Mydlový oriešok sa výborne hodí na všetky pracie teploty (30° – 90°C aj na vlnu a hodváb). Froté uteráky budú príjemne nadýchané aj bez aviváže. Orech je ideálny pre normálne znečistené prádlo a chráni farby. Na bielu bielizeň a pri škvrnách je potrebné pridať lyžicu soli na škvrny! Na prirodzenú vôňu je možné do práčky pridať éterický olej, napr. levandulový. Pokiaľ periete v ten istý deň 2-3 práčky pri nízkých teplotách (30°- 60°C) za sebou, môžete použiť ten istý balíček škrupiniek.

VÝHODY
Tento prírodný prací prostriedok má neutrálnu vôňu, je biologicky odúrateľný a chráni farby. Farebné textílie ako džínsy a tričká si svoju farbu uchovajú omnoho dlhšie.
Mydlový oriešok zmäkčuje prádlo prirodzeným spôsobom, preto nie je potrebné pridávať aviváž.
Ak periete v mydlovom orechu, nepotrebujete plácha, pretože orech obsahuje len prírodné látky a netreba treba vymývať žiadnu chémiu.

Orech je výborný pre alergikov a osoby s kožnými problémami.
Ekologickým praním chránite vodu a rieky pred chemikáliami.


Ďalšie využitie mydlových orieškov


POMER CENY A MNOŽSTVA
1 kg škrupiniek vystačí pre štvorčlennú rodinu pri 2-3 práčkach týždenne zhruba 9-12 mesiacov. Pre porovnanie - náklady za bežný prací prášok sú minimálne trojnásobné.


1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať