Zavrieť

Porady

Rychlo rastúce energetické dreviny

Ahojte poraďáci,

v poslednej dobe počujem čoraz viac ruchov okolo rýchlo rastúcich energetických drevín.
Spomína sa hlavne švédska vŕba ale aj japonské topole, vyšlachtené agáty a a madarske Salix alba Expresz.

Vyzera to jednoducho , staci mat pozemok vysadit dreviny a cca raz za 4 roky zozberat urodu a predat firmam na stiepku.

Ma s tým niekto skúsenosti? Čo stojí tona štiepky? Vie aké sa dajú dosiahnuť výnosy?
Chcel by sa do toho niekto pustiť? Kapitál a pozemky viem zabezpečiť.

Píšte sem alebo na prepinakos@gmail.com
focus3ccd Uz si sa do toho pustil? Ja som to trochu postudoval a najvacsi problem je, na aku podu to nasadit. Tu je problem....
http://www.agroforum.sk/archive/index.php/t-1865.html
http://www.stromceky-lovasz.sk/news/...tnou-podporov/
http://www.agroforum.sk/showthread.php?start&t=3295
Neviem si na konci obdobia predstavit, ako vytrhat to kvantum korenov v zemi a dat podu do povodneho stavu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MRichardM je offline (nepripojený) MRichardM

    MRichardM
    prepinakos Pozri príspevok
    MRichardM pozerám práve na lisy na vyrobu brikiet zo slamy nie je to zas tak drahe ... lis ktory ma vykon 40-60 kg /hodinu stoji okolo 6500 € drvička na slamu okolo 2500€.
    Ale neviem vypocitat navratnost : neviem kolko stoji slama a za kolko sa predavaju tie brikety.
    Odpoviem ti z skúsenostimôjho známeho. Lisovanie brikiet zo slamy je momentálne najmä na východnomslovensku podľa mna veľmi výhodné ak máš stály odber. Tona sa pohybuje vrozmedzí 150-200 € v závislosti od toho z akeho materiálu brikety lisuješ....či je to drevný odpad teda piliny, alebo čisto len slama (tie veľké nevyužitébaly čo máš na poliac) ... Zväčša len hniju celu zimu pri družstvách... z tohtopohľadu máš materiálu k dispozícii hojne. Druhá vec, potrebuješ lis samotný sdobrým výkonom, podľa môjho názoru je 100kg /od optimum, potrebuješ SUŠIČKU,drvičku a baličku.... ak natrafíš na dobrú zostavu, je to automatizované avedené dopravníkmi takže ti to dosť šetrí čas. Pýtal si sa na cenu slamy... Tiebaly na pooliach maju okolo 350 kg a nikde nieje uvedené koľko presne má stáť,ak máš známeho na družstve nejakom predá ti to i za euro ... čo by bolanajlepšia cena asi.... moj známy to odkupoval za 5 eur /1 bal .... zo 4 balovslamy je možné zhruba odhhadnuť že to bude tona tvojich nalisovanýchbrikiet.... počítam už aj s ubytkom pri sušení, odpad pri tomto type lisovaniaprakticky nemáš, lebo zužitkuješ všetku slamu... teda vráťme sa ku tým 4balom..Ked ti 4 baly daju 1 tonu, na tu tonu budeš mať pri cene 5 e / balnáklady materiálové 20 € .......... tona brikiet sa predáva ako som už orenapísal za 150-200 €.........pripočítaj však ku tomu náklady obalové, a naenergie, ktoré budú zrejme v tomto navyššie...Po odčítaní toho všetkého timyslím ostane i tak pekná sumička.... dôležité je však zabezpečiť si zadnévrátka v podobe odberov z veľkoskladov ktoré su na to určené, predídeš týmpredpokladám neželaným veľkým zásobám

    jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

    jahoszmsk
    tiež o tom premýšľam

    http://forum.topreality.sk/nepredava...podu-t166.html


    ale kým u nás nebude platiť podobný zákon , neviem ako by som to ustrážil u nás na východe.
    Naposledy upravil jahoszmsk : 25.04.12 at 09:54 Dôvod: Doplnil.

    MRichardM je offline (nepripojený) MRichardM

    MRichardM
    prepinakos Pozri príspevok
    Treba si vyberat oblasti kde nie je vela spoluobcanov a zvery.
    Naši osmahnutý poloindickí "spoluobčania" si to nájdu, nezabráni im v tom ani ostnatý drôt a svorka pitbullov za ním ... to sa nemusíš báť. Využiteľnosť takéhoto druhu paliva má veľkú budúcnosť, avšak ak by som mohol odporučiť, čo tak investvať do výroby brikiet zo slamy ? Čo si o tom myslíte ?

    prepinakos je offline (nepripojený) prepinakos

    prepinakos
    MRichardM pozerám práve na lisy na vyrobu brikiet zo slamy nie je to zas tak drahe ... lis ktory ma vykon 40-60 kg /hodinu stoji okolo 6500 € drvička na slamu okolo 2500€.
    Ale neviem vypocitat navratnost : neviem kolko stoji slama a za kolko sa predavaju tie brikety.

    spynfo je offline (nepripojený) spynfo

    spynfo
    cim viac ludi to zacne robit, tym budu nizsie zisky (ceny brikiet), to je jasne, takze pocitat s nejakou pevnou sumou - ziskom, sa neda. Ak sem pride Babiš, alebo iny velky investor, budete rad, ked pokryjete naklady. Skor by som kupil male - lacne stroje, a vyrabal pre seba a pre susedov na zimu. Je to na vas, samozrejme. A na zlodejickov - RC lietadlo na dialkove ovladanie s infra kamerou, vzduchovka, sol :-) a partia susedov - domobrana s rozdelenym strazenim :-)

    Rychlo rastúce energetické dreviny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.