Zavrieť

Porady

Začtovanie prijatých zálohových faktúr v ALFE

Poraďáci potrebujem vašu pomoc, začínam účtovať v ALFE (JU, neplatca DPH) a rád by som vedel ktorá z uvedených možností je správna:

A)
1. zaevidujem zálohovú faktúru do knihy záväzkov
2. v peňažnom denníku zaznamenám výdavok z bankového úctu - prevádzková réžia (VOZD) a ako uhrádzaný doklad uvediem zálohovú faktúru
3. zaevidujem ostrú faktúru v knihe záväzkov
4. u ostrej faktúry nastavím v ALFE ako vyrovnávajúci doklad zálohovú faktúru a záväzok plynúci z ostrej faktúry mi program označí ako uhradený.

B)
1. zaevidujem zálohovú faktúru do knihy pohľadávok
2. v peňažnom denníku zaznamenám výdavok z bankového úctu - iný výdavok neovplyvňujúci základ dane (VNZD)
3. zaevidujem ostrú faktúru v knihe záväzkov
4. v peňažnom denníku vytvorím ID – iný výdavok neovplyvňujúci základ dane (VNZD) – suma zo zálohovej faktúry so znamienkom mínus
5. v peňažnom denníku vytvorím ID – prevádzková réžia (VOZD) a ako uhrádzaný doklad uvediem ostrú faktúru
Naposledy upravil jarof : 07.05.12 at 20:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Ja používam prvý spôsob. Ale podľa mňa aj ten druhý je správny.

    Marta 1 je offline (nepripojený) Marta 1

    Marta 1
    4. u ostrej faktúry nastavím v ALFE ako vyrovnávajúci doklad zálohovú faktúru a záväzok plynúci z ostrej faktúry mi program označí ako uhradený.
    - ako sa nastavuje vyrovnávací doklad?

    jarof je offline (nepripojený) jarof

    jarof
    Marta: Mám verziu ALFA plus, v knihe záväzkov kliknem na "Pridaj" (resp. "Opraviť") a vyplním údaje z ostrej faktúry, potom kliknem v dolnej časti dialógového okna na záložku "Vyrovnanie" -> "Pridaj". Typ vyrovnania nastavím ako "Preddavok" a ako "Doklad vyrovnania" nastavím príslušnú zálohovú faktúru.

    jarof je offline (nepripojený) jarof

    jarof
    Zaujíma ma, či je nejako postihnuteľné používať postup A), keďže podľa pravidiel účtovania sa zaplatená záloha považuje za pohľadávku a nie záväzok (ak ju však dám do knihy pohľadávok a nie záväzkov, nedá sa v Alfe použiť uvedené vyrovnanie a musím to robiť zdĺhavejším postupom B) cez interné doklady).

    Nie som si tiež istý, či v postupe B) v kroku 2. je podľa platných pravidiel výdavok z bankového úctu VNZD alebo už rovno VOZD. Mohol by sa niekto kompetentný k tomu vyjadriť?

    jarof je offline (nepripojený) jarof

    jarof
    Kros uvádza postup, že zálohová faktúra sa zapisuje do knihy záväzkov a tak je spravený aj ten program, no platné postupy účtovania tvrdia toto:

    § 5
    Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

    (1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

    (2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

    (3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

    V skutku je aj logické, že zaplatená zálohová faktúra je naša pohľadávka a nie záväzok (záväzok by bola prijatá záloha). Otázkou zostáva, či je nejako postihnuteľné, keď sa budem riadiť postupom Alfy, ktorý je v tomto aspekte v rozpore s postupmi účtovania MF SR. Postup A) je menej pracný, rád by som ho používal, ale nie je úplne kóšer.

    dida2 je offline (nepripojený) dida2

    dida2
    Dobrý deň,
    pracujem v programe Alfa plus a potrebujem vedieť: ak účtujem prijatú zálohovú faktúru a ostrú faktúru, akú sumu dať do záväzkov na ostrú faktúru ak suma už bola uhradená preddavkom a na ostrej je suma k úhrade: 0,00. Ak dám sumu 0,00 vyrovnávajúci doklad ma nepustí ďalej. Nemá tam ísť suma mínusom opačne ako je na faktúre? Neviem si s tým poradiť. Ak sa dá poprosím celý postup. Skúšala som podľa horeuvedeného postupu 1., ale nejde mi to. A taktiež, aký mám dať dátum vyrovnania - dátum prijatia ostrej faktúry? Veľmi pekne ďakujem

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, neuctujem sice v krose, ale zaujimalo by ma ako uctujete v JU prijate zalohove faktury, resp. zaplatenu zaloh?. Ja to mam este komplikovanejsie, lebo ta zaloha je hradena z dotacie z UP. (V PU je to jednoduchsie :-) )

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj, neuctujem sice v krose, ale zaujimalo by ma ako uctujete v JU prijate zalohove faktury, resp. zaplatenu zaloh?. Ja to mam este komplikovanejsie, lebo ta zaloha je hradena z dotacie z UP. (V PU je to jednoduchsie :-) )
    v JÚ predsa neúčtuješ o faktúrach, ale o platbách.... faktúry si len do evidencie dávaš.....

    depe je offline (nepripojený) depe

    depe
    Dobrý deň,
    čítam, že sa tu rieši taký istý problém s preddavkovou fa, ako mám ja. Pretože som úplný začiatočník a nemám ani ekonomické vzdelanie, chcel by som Vás poprosiť o pomoc. Som neplatca DPH, JÚ.

    Ak totiž postupujem podľa x rôznych návodov, nakoniec Alfa+ väčšinou vyhlási nejakú nezrovnalosť.

    Dovolím si napísať postup, ktorý používam, bol by som Vám vďačný, keby ste mi napísali, či to je OK, resp. kde robím chybu:

    Emailom mi príde preddavková fa na sumu napr. 100€ (napr. za nákup softvéru pre využitie vo firme).
    Do záväzkov ju vložím s typom dokladu "Preddavková fa", suma 100€, Stĺpec PD ako "Iný výdavok neovplyv.ZD"
    V PD ju uhradím bankou: uhrádzaný doklad je číslo predd. faktúry, ale Stĺpec PD je už "Ostatné výdavky odpočít. od základu dane". Tu mám prvý veľký problém s tými stĺpcami v záväzkoch a PD...
    Suma dokladu je 100€ a v Prepojené doklady vidím ten záväzok.

    Keď príde ostrá fa, ta je tiež na sumu 100€.
    Túto ostrú fa dám znova do záväzkov. Do Externého čísla dám číslo ostrej fa, Typ dokladu je Faktúra Tuzemsko, do Suma dám znova 100€ a do Stĺpec PD dám znova "Ostatné výdavky odpočít. od základu dane".
    Nad sumou kliknem na záložku "Vyrovnanie", potom na "Pridaj" a do Typ vyrovnania vyberiem "Preddavok".
    V Doklad vyrovnania vyberiem ten záväzok preddavkovej faktúry. V okienku mi ešte svieti needitovateľné šedé "Zostáva uhradiť" 100€ a pod tým "Uhradiť" 100€. Tu keď dám nulu, dáva Alfa+ chybu...
    Nechám tam teda tých 100 € a dám OK.
    Okno pod tým má toež Suma vyrovnania 100€, nechám ju a dám OK.
    V záväzkoch mám teraz dva riadky s rozdielnymi internými a externými číslami, jeden s typom dokladu Preddavková fa a druhý ja Faktúra. Oba riadky majú v stlpcoch EUR/ Suma a Vyrovnané a tiež v stlpcoch Záväzok/Suma hodnotu 100€.
    V PD teda vidím iba jedne riadok s EUR Výdavok 100€ a táto suma je aj v stlpci "Výdavok ovplyvňujúci základ dane."
    Keď si tento riadok otvorím, v "Prepojené doklady" vidím ten záväzok z predfaktúry.

    Popísal som to dosť podrobne, ale to preto, lebo už sa s týmto problémom mordujem dosť dlho a ozaj si neviem rady, či je tento postup OK.

    Budem Vám veľmi vďačný, ak mi k tomu napíšte pár slov.

    jarof je offline (nepripojený) jarof

    jarof
    Úhrada zálohovej faktúry je hneď prevádzková réžia / materiál alebo je to iný výdavok ovplyvňujúci základ dane?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.