Zavrieť

Porady

daňové vyrovnanie?

Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Silvi
    Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
    Čo myslíte skratkou VZ?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Silvi
    Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
    Je povinný ho spraviť posledný zamestnávateľ, je však možné podať priznanie DP/FO - typ A. Ja by som podal priznanie a nezaťažoval s tým bývalého zamestnávateľa. Istejšie by zrejme bolo požiadať DÚ o vysporiadanie dane (s využitím nezdaniteľnej časti ZD za celý rok).

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    STRELEC
    Je povinný ho spraviť posledný zamestnávateľ, je však možné podať priznanie DP/FO - typ A. Ja by som podal priznanie a nezaťažoval s tým bývalého zamestnávateľa. Istejšie by zrejme bolo požiadať DÚ o vysporiadanie dane (s využitím nezdaniteľnej časti ZD za celý rok).
    Nie je povinný ho spraviť Musí ho spraviť len keď o to požiada do 15.2.
    Naposledy upravil Denda : 12.02.06 at 16:52

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Silvi
    Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
    Uplatňovali ste si odpočítateľnú položku na seba?

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    Predpokladám, že skratkou VZ myslíš vymeriavací základ ale tento termín sa používa pri odvodoch, my hovorme radšej o hrubej mzde, môžeš požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie do 15.2.2006, podpora sa do ročného zúčtovania nezaratáva, len predkladáš na posúdenie aby si dokladovala celý rok 2005, ale v tvojom prípade si zrejme počas zamestnaneckého vzťahu
    neplatila žiadnu daň takže sa ti nič nevráti a tvoj príjem počas roka 2005 bol menší ako 43968,- Sk
    nemáš povinnosť podať daňové priznanie, je na tvojom uvážení či požiadaš o ročné zúčtovanie.

    Silvi je offline (nepripojený) Silvi

    Silvi
    Áno, je mi jasné, že musím o to bývalého zamestnávateľa požiadať, v tom problém nevidím, sú tam veľmi ochotní, ale skôr ma zaujíma či tam má byť nejakým spôsobom dorátaná moja podpora. A môžem si uplatniť zníženie daň základu o živ. poistku v celkovej sume? V mojom prípade to vychádza okolo 9000,-. Mesačne platím 806,- Sk.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Silvi
    Ako a kto má spraviť daňové vyrovnanie ak som bola do 9. mesiaca 2005 normálne zamestnaná a VZ bol 33 000,- a od 10/05 poberala podporu zhruba vo výške 15 500,-? Mám požiadať posledného zamestnávateľa o spracovanie daňového vyrovnania alebo si ho spraviť a bude sa podpora prirátať k môjmu hrubému príjmu? Ďakujem
    Máš dve možnosti:
    buď si podáš DP, alebo požiadaš zamestnávateľa u ktorého si poberala v roku 2005 príjmy zo ZČ do 15.2.2006 o RZD.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Silvi
    Áno, je mi jasné, že musím o to bývalého zamestnávateľa požiadať, v tom problém nevidím, sú tam veľmi ochotní, ale skôr ma zaujíma či tam má byť nejakým spôsobom dorátaná moja podpora. A môžem si uplatniť zníženie daň základu o živ. poistku v celkovej sume? V mojom prípade to vychádza okolo 9000,-. Mesačne platím 806,- Sk.
    Podpora je štátna sociálna dávka. Nie je zdaniteľným príjmom. Živ. poistka - v celej uhradenej sume.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Silvi
    Áno, je mi jasné, že musím o to bývalého zamestnávateľa požiadať, v tom problém nevidím, sú tam veľmi ochotní, ale skôr ma zaujíma či tam má byť nejakým spôsobom dorátaná moja podpora. A môžem si uplatniť zníženie daň základu o živ. poistku v celkovej sume? V mojom prípade to vychádza okolo 9000,-. Mesačne platím 806,- Sk.
    Podporu nezaratávame do príjmu zo ZČ, životnú poistku si môžeš uplatniť ak splňaš podmienky na jej odpočet.
    Zákon o dani z príjmov §11
    (7) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:
    a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia
    sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
    b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktoromdaňovník dovŕši 55 rokov života
    Naposledy upravil Tweety : 12.02.06 at 17:06

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Tweety
    Máš dve možnosti:
    buď si podáš DP, alebo požiadaš zamestnávateľa u ktorého si poberala v roku 2005 príjmy zo ZČ do 15.2.2006 o RZD.
    Má celkové príjmy menšie ako 43968,- tak má aj 3 možnosť, tak ako je v príspevku od AnnaP.
    Opravujem:
    zle prečítaná otázka príjem 33000,- bol mesačný príjem a nie celkový hrubý príjem.
    Odpoveď od Tweety bola správna.
    Naposledy upravil Denda : 12.02.06 at 17:11

    Silvi je offline (nepripojený) Silvi

    Silvi
    Daň som normálne platila, mesačná mzda v hrubom bola cca 33 000,- Sk.
    Áno, uplatňovala som i odpoč. položku na daňovníka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Denda
    Má celkové príjmy menšie ako 43968,- tak má aj 3 možnosť, tak ako je v príspevku od AnnaP.
    No neviem, pretože píše, že mesačná mzda bola 33000.-.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Silvi
    Daň som normálne platila, mesačná mzda v hrubom bola cca 33 000,- Sk.
    Áno, uplatňovala som i odpoč. položku na daňovníka.
    Tak že sa to celé mení. Máte to nejasne napísané v otázke. Doteraz sme sa bavili o celkovom Vašom príjme za rok 33000,- Sk

    Silvi je offline (nepripojený) Silvi

    Silvi
    Takže pochopila som to spráne?: Požiadam posledného zamestnávateľa o roč. zúčtovanie dane, podpora sa mi tam nezaráta a živ. poistku si uplatním v celkovej sume, ktorú som zaplatila.:-))))
    Áno, ospravedlňujem sa, bolo to nejasne napísané. Bola to mesačná mzda.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Silvi
    Takže pochopila som to spráne?: Požiadam posledného zamestnávateľa o roč. zúčtovanie dane, podpora sa mi tam nezaráta a živ. poistku si uplatním v celkovej sume, ktorú som zaplatila.:-))))
    Áno, ospravedlňujem sa, bolo to nejasne napísané. Bola to mesačná mzda.
    Resp. podám priznanie "A" a daňový úrad mi pošle preplatok na dani na môj účet.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.