Zavrieť

Porady

Ako to je s dohodami?

Dobry den, momentalne pracujem uz 2 tyzdne ako dohodar. Podpisal som s jednou nemenovanou firmou dohodu o vykonavani prace. Samozrejme je stavebneho charakteru.
Podla paragrafu 226 a nasl. Z. z. 311/2001 - Zakonnika prace ...

max. 350 hodin. 2eur/hod. + do 100 perc. premie.

Odmena je splatna k 30-temu dnu nasledujuceho mesiaca. Zmluva bola podpisana 23.04.2012.

No a tu by som mal par otazok na vas. Momentalne som chory a cely tento tyzden nerobim. Oznamil som to mojmu nadriadenemu.
Pred uzatvorenim zmluvy ma poslali na lekarsku prehliadku , kde som zaplatil 20 eur a doktorka mi povedala , ze mi to firma preplati.Mam blocik, ale este som to neriesil.
Kedze si myslim, ze nie som zamestnanec tejto firmy (normalny zamestanec), tak mam otazku ci MUSIM ist teraz k lekarovi a poziadat o PNku. Som skutocne chory (chripka) ale neviem ci si lekar o domna zasa nevyziada peniaze, ktorych momentalne moc nemam. Lebo v robote co som zistil , tak sa pisu hodony (dennik) a podla toho budem ohodnoteny. Jeden mi povedal, ze to je len na oko ta dohoda a som plateny 3 eura/hod. .
Stane sa mi nieco ak pridem v pondelok do roboty a nebudem mat peciatku od doktora? Kedze nemam preplatene PNky ani preplacane sviatky , mozno iba cestovne mi platia (alebo mozno aj to mi strhnu z vyplaty potom) oplati sa mi vobec teraz ist za doktorom?
Poslednu sancu budem mat , k nemu ist zajtra v piatok alebo este dnes. Tak by som bol rad za skoru reakciu. Ako to cele vlastne je. Ako vidim , zakony idu bokom. Dakujem za reakcie vopred.

Moc by ste mi pomohli sa v tom zorientovat.
P.S.: Co hovorite na takuto zmluvu? Je v poriadku? Mam narok na nieco?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Andrej88 Pozri príspevok
    Volali sme spolu, ze som chori. On mi povedal , ze ok, vyliec sa. A musim aj dodat, ze som ochorel , ked sme v piatok v robote betonovali deku a zacalo prsat, betonpumpa uz isla ... ale to je druha vec.
    Na urade prace niesom evidovany. A este som si spomenul , ze ta co mi davala podpisat zmluvu (ekonomka) mi povedala , ze ma zahlasia do socialnej. Ale podla tejto zmluvy robim ako keby na cierno ze?

    Takze nemusim ist k lekarovi? Ci ako? Staci dobre slovo? Dohoda medzi mnou a majstrom?
    Nerobíš načierno, aj dohodárov zamestnávatel nahlasuje do SP. Len za nich neplatí nem.poistenie, preto nemáš nárok na nemocenské.
    Ak nie si evidovaný na UP, nemusíš si dať vystaviť PN-ku. (stačí dohoda medzi majstrom)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Dohodári nie sú nemocensky poistení, nárok na nemocenské ti nevznikne. Oznámil si zamestnávatelovi dôvod neprítomnosti na pracovisku ?

    Si evidovaný na Úrade práce ?

    Andrej88 je offline (nepripojený) Andrej88

    Andrej88
    Volali sme spolu, ze som chori. On mi povedal , ze ok, vyliec sa. A musim aj dodat, ze som ochorel , ked sme v piatok v robote betonovali deku a zacalo prsat, betonpumpa uz isla ... ale to je druha vec.
    Na urade prace niesom evidovany. A este som si spomenul , ze ta co mi davala podpisat zmluvu (ekonomka) mi povedala , ze ma zahlasia do socialnej. Ale podla tejto zmluvy robim ako keby na cierno ze?

    Takze nemusim ist k lekarovi? Ci ako? Staci dobre slovo? Dohoda medzi mnou a majstrom?

    szivics je offline (nepripojený) szivics

    žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac szivics
    Prečo by si pracoval na čierno? Pracuješ na dohodu ;-)
    K lekárovi nemusíš ísť kvôli zamestnávateľovi, jedine kvôli sebe...

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Andrej88 Pozri príspevok
    Volali sme spolu, ze som chori. On mi povedal , ze ok, vyliec sa. A musim aj dodat, ze som ochorel , ked sme v piatok v robote betonovali deku a zacalo prsat, betonpumpa uz isla ... ale to je druha vec.
    Na urade prace niesom evidovany. A este som si spomenul , ze ta co mi davala podpisat zmluvu (ekonomka) mi povedala , ze ma zahlasia do socialnej. Ale podla tejto zmluvy robim ako keby na cierno ze?

    Takze nemusim ist k lekarovi? Ci ako? Staci dobre slovo? Dohoda medzi mnou a majstrom?
    Ekonómka vravela dobre, na sociálnu poisťovňu ťa musí prihlásiť, pretože na základe dohody za teba zamestnávateľ platí úrazové poistenie a príspevok do garančného fondu. Zmluva vyzerá byť v poriadku, ošetrenie lekára by nemalo byť hradené, iba by si platil prípadný doplatok na lieky.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Čo sa týka pracovných pomerov, tak máme pracovné pomery na základe pracovnej zmluvy - hlavný (8 hodín denne), vedľajší (menej) - tam sa platia odvody (zamestnanec aj zamestnávateľ odvádzajú do zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne - tu je potom nárok na PN a pod.)
    Potom sú dohody -

    dohoda o vykonaní práce - viaže sa na nejakú úlohu, max. 350 hodín ročne
    dohoda o pracovnej činnosti - tá je na max. 10 hodín týždenne, neviaže sa na nijakú úlohu, týka sa pravidelne sa opakujúcej činnosti.

    Avšak čo majú spoločné je, že tu sa neplatia žiadne iné odvody okrem úrazového poistenia a príspevku do garančného fondu - platí zamestnávateľ. Nie je nárok na PN, ošetrovné a pod.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    Keď nie si evidovaný na úrade práce, si prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ..?

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Riešim takýto prípad, chceme na dohodu zamestnať pracovníčku na admin.prace na zastupovanie. To znamená, práca bude opakovane, týždenne do 10hod. Ale v niektorých dňoch, respektíve mesiacoch vôbec. Uzavrela by dohodu o prác. Činnosti, dohoda sa uzatvori od januara, v januari ju zamestnavatel prihlasi na soc.poistenie, neodpracuje nic, az v marci. ak je vedená na Úrade prace, dohodu má priniesť v januári alebo v marci?

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Je prijatá na zastupovanie, v januári nebolo treba, ale to nikto nevedel že nebude treba.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    aha....ja som si myslela, že to len bude......

    tak v tomto prípade, by som išla s dohodou už v januári.......

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Áno, ešte to len bude, len som sa potrebovala uistit, ako by to bolo v tomto prípade pri takomto typu dohody. Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.