Zavrieť

Porady

Povinnost zrazat dan

Ako SZCO som prijala prveho zamestnanca na dohodu.Musim zaslat oznamenie na danovy urad. Ale neviem, aky datum mam dat ako den vzniku povinnosti zrážať daň, je to den,kedy som prijala zamestnanca alebo den kedy mu bude vyplaená výplata?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kika69 Pozri príspevok
    Prosím o pomoc. Posúvam.
    Môžeš napísať dátum 1.9., povinnosť zraziť daň, budeš mať až do 5 dní od vyplatenia mzdy.

    Germany je offline (nepripojený) Germany

    Germany
    Asi máš na mysli, kedy oznámiš daňovému úradu že budeš platiteľom dane zo závislej činnosti a funkč.pôžitkov, tak na daňový úrad to oznamuješ keď príjmaš prvého zamestnanca.

    Olinka je offline (nepripojený) Olinka

    Olinka
    Ano, presne to myslim. Takze deň vzniku povinnosti zrážať daň je den nastupu. Je to na 100 % tak?

    Germany je offline (nepripojený) Germany

    Germany
    Áno, deň vzniku povinnosti je deň nástupu prvého zamestnanca, ale daň zrážaš potom vo výplatných termínoch.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Olinka, tiež som sa už na toto pýtala. Ja by som sa trochu škriepila, lebo podľa mńa povinnosť zraziť daň nastáva až vyplatením mzdy zamestnancovi. Tiež očakávam, či mi daňový úrad pošle pokutu za to, že som nestihla registráciu do 15 dní. Zatiaľ sa tak nestalo, tak som sama zvedavá. V každom prípade sa budem pokúšať napísať odvolanie. Podľa mňa nie je deň, keď s prvým zamestnancom uzavriem pracovnú zmluvu dňom, kedy mi nastáva povinnosť zraziť daň. No v každom prípade, uvidíme...

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Germany
    Áno, deň vzniku povinnosti je deň nástupu prvého zamestnanca, ale daň zrážaš potom vo výplatných termínoch.
    Podľa § 31 ods. 4 zákona o správe daní:
    Oznamovacia povinnosť na registráciu platiteľa dane zo závislej činnosti vzniká do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať preddavky alebo daň. Tak že to nie je deň prijatia do pracovného pomeru.

    Príklad: pracovný pomer uzatvorený 1.1.2006, výplata mzdy 5.2.2006. Vaša oznamovacia povinnosť Vám začína plynúť od 6.2.2006.
    Naposledy upravil Denda : 13.02.06 at 15:00

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    alušik
    ...ja by som sa trochu škriepila, lebo podľa mńa povinnosť zraziť daň nastáva až vyplatením mzdy zamestnancovi....
    alušik, tak to je, mne to tiež tak tvrdili na DU, že až tým dňom, ked máš povinnosť vyplatiť mzdu a zraziť a odviesť daň sa stačí zaregistrovať...takže žiadnu pokutu nečakaj

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Daska
    A co ked mam povinnost vyplatit mzdu, ale danova povinnost nevznika???
    Tá povinnosť zrážať daň alebo preddavky sa nemyslí či mu daň vyjde alebo nie. Vyplácate príjmy, z ktorých je povinnosť zrážať daň alebo preddavky.
    ja sa chcem spytat, ja ma opacny problem,teda so skoncenim prac. pomeru...pracovny pomer skoncil 31.12.2007 a posledna dan bola zrazena napr. 10.1.,no neplatili sme ju, lebo danovy bonus bol vyssi a ten si pytame od danoveho uradu. Takze by mohlo byt pripustne,keby som oznamenie o zániku platenia dane zo zavislej cinnosti oznamila ku dnu 31.1.2008? aby ma nepokutovali?

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Danka Kosibová Pozri príspevok
    ja sa chcem spytat, ja ma opacny problem,teda so skoncenim prac. pomeru...pracovny pomer skoncil 31.12.2007 a posledna dan bola zrazena napr. 10.1.,no neplatili sme ju, lebo danovy bonus bol vyssi a ten si pytame od danoveho uradu. Takze by mohlo byt pripustne,keby som oznamenie o zániku platenia dane zo zavislej cinnosti oznamila ku dnu 31.1.2008? aby ma nepokutovali?
    Skončenie PP, a skončenie platcu dane zo závislej činnosti by sa malo nahlásiť do 30-tich dní od nastania zmeny. V tomto prípade to malo byť do 30-teho, ale zatiaľ toto nie je pokutované. Ak bol DB vyšší ako daň - je samozrejmé, že ju neplatíte.
    dakujem pekne za odpoved, no isto je to do 30 dní a nie je to pokutovane? lebo ja som nasla v zakone o správe daní a poplatkov toto....
    §31 (7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
    a dalej zakon hovori
    §35
    7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

    a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
    b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

    najradsej by som bola,keby mas pravdu a ja mozem oznamit skoncenie bez pokuty...:-)

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    Chcem sa spýtať, ak začiatok PP zamestnanca je 1.8. , výplatný termín je 15.9., môžem za to firmu prihlásiť od 1.8. alebo aj od 1.9.2011? Už mám vyplnenú prihlášku od 1.8., /ešte nie je odovzdaná na DU/ ale rozmýšľam že ju prepíšem na 1.9.2011. Nie je to problém, že je registrácia od skoršieho dátumu? Alebo treba uviesť na registráciu presný dátum, kedy vznikla povinnosť zraziť daň? VĎAKA.

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    Kika69 Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať, ak začiatok PP zamestnanca je 1.8. , výplatný termín je 15.9., môžem za to firmu prihlásiť od 1.8. alebo aj od 1.9.2011? Už mám vyplnenú prihlášku od 1.8., /ešte nie je odovzdaná na DU/ ale rozmýšľam že ju prepíšem na 1.9.2011. Nie je to problém, že je registrácia od skoršieho dátumu? Alebo treba uviesť na registráciu presný dátum, kedy vznikla povinnosť zraziť daň? VĎAKA.



    Môžem poprosiť, či by sa niekto skúsenejší vyjadril, či na tú prihlášku na registráciu môžem napísať aj skorší dátum alebo to musím byť presne ten dátum, kedy je povinnosť zraziť daň? Ďakujem.

    Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

    Kika69
    Tweety Pozri príspevok
    Môžeš napísať dátum 1.9., povinnosť zraziť daň, budeš mať až do 5 dní od vyplatenia mzdy.
    Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.