Zavrieť

Porady

pôžička poskytnutá dcérskej spoločnosti

Ahojte poraďáci, potrebovala by som radu ako zaúčtovať poskytnutú krátkodobú pôžičku (som s.r.o.) svojej dcérskej spoločnosti kde mám 100% vplyv. Hľadám vo súvzťažnostiach aj tu na porade a nie som si istá či je správnejšie evidovať ju na 378 alebo 355. Ide o to, že pôžička bude aj úročená - čiže sa mi navyšuje. Následne na to neviem ako v dcérskej spoločnosti zaúčtovať záväzok z tejto pôžičky - 379 alebo 365?? (nejedná sa o konsolidovaný celok) Ďakujem za všetky rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    bosana Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, potrebovala by som radu ako zaúčtovať poskytnutú krátkodobú pôžičku (som s.r.o.) svojej dcérskej spoločnosti kde mám 100% vplyv. Hľadám vo súvzťažnostiach aj tu na porade a nie som si istá či je správnejšie evidovať ju na 378 alebo 355. Ide o to, že pôžička bude aj úročená - čiže sa mi navyšuje. Následne na to neviem ako v dcérskej spoločnosti zaúčtovať záväzok z tejto pôžičky - 379 alebo 365?? (nejedná sa o konsolidovaný celok) Ďakujem za všetky rady
    355 na jednej strane a 365 na druhej.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    378, 379 isto nie.
    ak ide o dcérsku spoločnosť, ktorá má vklad do ZI druhej sro, teda nie o tvoju /tebou založenú/ druhú sro, tak použiješ účty 351, 361 namiesto 355,365. teda pokiaľ ju matka poskytuje dcére.
    Pokiaľ pôžičku poskytuješ ty ako spoločník, tak potom je to 355,365.
    Naposledy upravil KEJKA : 17.05.12 at 18:17

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    Dobrý deň, prosím vás ak akciová spoločnosť poskytla pôžičku sro /pričom v as je akcionár a v sro spoločník jedná a tá istá osoba/ - na aké účty by ste zaúčtovali túto pôžičku na strane as aj sro - jedná sa dlhodobú pôžičku. Ďakujem

    Môj názor
    v sro, ktorá prijala pôžičku by som to dala na účet 221/479
    a na strane as ktorá pôžičku poskytla by som účtovala 067/221
    Ďakujem

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    posúvam

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    SSAndrea Pozri príspevok
    Môj názor
    v sro, ktorá prijala pôžičku by som to dala na účet 221/479
    a na strane as ktorá pôžičku poskytla by som účtovala 067/221
    Ďakujem
    môj názor - pre nezávislé PO je účtovanie v poriadku
    málo informácií, vlasník as a sro nie je podstatný, ale vzťah as a sro nie je uvedený, ide o nezávislé PO? alebo ide o dcérsku spoločnosť, resp. konsolidovaný celok?
    Ešte existujú účty 066,069,471

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    Ahoj Kejka, ďakujem. Nie nejde o závislé osoby - jedná spoločnosť v druhej (a naopak) nie sú spoločníkmi, ani dcérskou spoločnosťou. Len tam figuruje tá FO, tak to ma trochu zmiatlo. Pekný deň prajem

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    A ak môžem prosím ešte o názor. Ak firma poskytne pôžičku inej spoločnosti (nadväzujem na predchádzajúci príspevok), pričom v zmluve je uvedené, že táto pôžička sa bude poskytovať na splátky leasingu a "veriteľ ponecháva dlžníkovi požičané peniaze na dobu 1 roka odo dňa poslednej splátky" /citujem zo zmluvy/, tak by ste to považovali za dlhodobú pôžičku? ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno a v poslednom roku uviedla do výkazu medzi krátkodobé /zostatková doba splatnosti už bude len rok/

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    Jooj ďakujem Kejka vy ste poklad. Snáď aj ja budem raz taká šikulka ako ste vy.

    pôžička poskytnutá dcérskej spoločnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.