Zavrieť

Porady

ako zauctovat...

ahojte,

mam taku dilemu, jedna firma nam poskytla prispevok na rekonštrukciu kanalizacnej siete...., za co my im umoznime do urciteho dna sa pripojit ku kanalizacii. Mam v ruke zmluvu, peniaze prisli na ucet. Rozmyslam ako to zauctovat. Moze to byt ako dar? Alebo musim vystavit fakturu k tomu na danu sumu a DPH odviest statu?
Ten prispevok akoze dar by sa mi pacil viac
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    KEJKA Pozri príspevok
    ....a podľa mňa je to stavba, takže 021, odpis 20 rokov............tipujem.
    prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby sa považujú drobné stavby, odpisujú sa v 3. odpisovej skupine; ale projekt som nevidel

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nuž - bude to aj nimi využívaná kanalizácia. Poskytli vám nieoč ako dotáciu.
    Presne si prečítaj zmluvu, kanalizácia bude výlučne vlastníctvom koho?
    Predpokladám, že im nič fakturovať nebudete, k dodaniu majetku nedôjde, tak?.
    Bez zmluvy záväzné stanovisko nedávam, predbežne by som to riešila zápisom 221/384 obdobne ako dotácie na obstaranie DM.

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    v zmluve je uvedene, ze su to peniaze na zvacsenie kapacity kanalizacie, bez coho by sa nemohla urobit ziadna dalsia kan. pripojka

    cize dam to ako 221/384, s tym ze ked dojde k realizacii zauctujem 384/648 ako nedanove? a DPH tym padom neriesim?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak by to malo byť účtované ako dotácia, tak by sa 384 zúčtovala každý rok súbežne s odpismi kanalizácie.
    Zo zmluvy musí vyplývať, či ide o nevratnú dotáciu, či ide o spolufinancovanie, alebo o poskytnutie služby.......
    384/648 nedaňovo určite nie.

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    ide o nenávratný penazny príspevok. Neviem, ako by som to zuctovala s odpismi (keby sa jednalo o kupu urciteho technolog. zariadenia je to jasne), ale ako to poznam z minulosti, tie peniaze pojdu urcite na viac drobneho majetku, materialu a pod, nedostanem od nich - "tak a toto sa nakupilo za peniaze z prispevku"

    ako navrhujes, asi by som to mala teda potom tu 384 uctovat podla toho co z nich dostanem, subezne s jednotlivymi odpismi (ak sa bude jednat o HM) a ked tam bude aj nejaka 501 alebo aj dodavatel. sluzby zase s tym

    cize potom 384/551 a 384/501 a 384/518?

    ale to potom nebudem mat v nakladoch??
    asi neuvazujem spravne, prepac, ale este som sa s dotaciami nestretla, budem rada ak mi poradis...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    emula1 Pozri príspevok
    ahojte,

    mam taku dilemu, jedna firma nam poskytla prispevok na rekonštrukciu kanalizacnej siete...., za co my im umoznime do urciteho dna sa pripojit ku kanalizacii. Mam v ruke zmluvu, peniaze prisli na ucet. Rozmyslam ako to zauctovat. Moze to byt ako dar? Alebo musim vystavit fakturu k tomu na danu sumu a DPH odviest statu?
    Ten prispevok akoze dar by sa mi pacil viac
    vychádzam zo zadania. Ak je príspevok na rekonštrukciu, tak do toho nesplietaj nejaké prevádzkové náklady.

    emula1 Pozri príspevok
    ide o nenávratný penazny príspevok. Neviem, ako by som to zuctovala s odpismi (keby sa jednalo o kupu urciteho technolog. zariadenia je to jasne), ale ako to poznam z minulosti, tie peniaze pojdu urcite na viac drobneho majetku, materialu a pod, nedostanem od nich - "tak a toto sa nakupilo za peniaze z prispevku"

    ako navrhujes, asi by som to mala teda potom tu 384 uctovat podla toho co z nich dostanem, subezne s jednotlivymi odpismi (ak sa bude jednat o HM) a ked tam bude aj nejaka 501 alebo aj dodavatel. sluzby zase s tym

    cize potom 384/551 a 384/501 a 384/518?

    ale to potom nebudem mat v nakladoch??
    asi neuvazujem spravne, prepac, ale este som sa s dotaciami nestretla, budem rada ak mi poradis...
    všetky nákupy s predmetom "rekonštrukcia" pôjdu na 042 a potom zaradíte do odpisovaného majetku. Takže presne tak, ako pri kúpe technologie.

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    tak, aby som to spravne pochopila:

    prijem penazi na BU 10000,- 221/384

    potom vsetky postupne nakupy (moze to trvat aj rok a viac) s predmetom "rekonstrukcia" ci uz pojde o nakup za 100,- alebo 4000,- dam na 042/221, vsetko na 1 analytiku, beriem to ako 1 polozku majetku, zatriedim do 2. odpis. skupiny?, nasledne 022/042 a odpisujem 551/082, kazdy rok potom prisluchajucu ciastku 384/551

    odpisy nie su v tomto pripade nakladova polozka

    spravne?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    551/082 áno
    ale 384/648 podľa daňových odpisov.
    a podľa mňa je to stavba, takže 021, odpis 20 rokov............tipujem.
    škrtám podľa nasl. príspevku
    Naposledy upravil KEJKA : 29.05.12 at 07:18

    emula1 je offline (nepripojený) emula1

    emula1
    s tym zaradenim do odpisovej skupiny to bude problem, lebo co viem doteraz, bude to rekonstrukcia v prvom rade cisticky odpad. vod, nakup novych a oprava nejakych uz existujucich cerpadiel, kosov atd..

    teraz pomimo, ked tak pozeram tie odpisove skupiny a ciselniky, kam by ste zatriedili napr. ponorne motorove cerpadlo? 3?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.