Zavrieť

Porady

Zavedenie podnikateľského účtu

Ahojte, som SZČO, sama si robím účtovníctvo. Tento rok som si založila účet a väčšinu vecí platím týmto spôsobom. Ako si mám teraz odkladať doklady - pri platbe v hotovosti som doteraz len k bločku priložila výdavkový pokladničný doklad a teraz si mám pri prevode peňazí stále po konkrétnej transakcii vytlačiť bankový výpis toho-ktorého prevodu, alebo ako? poradte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    monciqa Pozri príspevok
    ok dakujem,a co sa tyka tychto inych ppohybov, co z toho je potrebne uctovat ?
    ak je účet nahlásený na DU ako využívaný na podnikanie, účtuješ o všetkych pohyboch. Inak by ti nesedel zostatok. Súkromné pohyby sú VNZD v členení osobná potreba podn.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nahlásila si bankový účet na daňový úrad ? Väčšina vecí = čo ? Úhrady faktúr ?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    monciqa Pozri príspevok
    Ahojte, som SZČO, sama si robím účtovníctvo. Tento rok som si založila účet a väčšinu vecí platím týmto spôsobom. Ako si mám teraz odkladať doklady - pri platbe v hotovosti som doteraz len k bločku priložila výdavkový pokladničný doklad a teraz si mám pri prevode peňazí stále po konkrétnej transakcii vytlačiť bankový výpis toho-ktorého prevodu, alebo ako? poradte
    Podľa toho, ako máš nastavený výpis z bankového účtu - môžu byť napr. denné, týždenné, mesačné... Podľa mňa ti postačí úplne mesačný výpis, kde budeš mať všetky pohyby a tie zaúčtuješ - každý jeden zvlášť (prípadne ak máš bankové poplatky rozpísané na viacero položiek, môžeš si ich spočítať a zaevidovať jednou sumou). Ale stále ti musí sedieť konečný stav účtu v účtovníctve s konečným stavom na výpise - to je tvoja kontrola. Jednotlivé prevody si tlačiť nemusíš, na bankovom účte sú aj iné pohyby - napr. poplatky, zrážková daň, úroky...

    monciqa je offline (nepripojený) monciqa

    monciqa
    veronikasad Pozri príspevok
    Nahlásila si bankový účet na daňový úrad ? Väčšina vecí = čo ? Úhrady faktúr ?
    ano nahlasila. Vacsina su ano uhrady faktury alebo prijem z mnou vydanych faktur..potom do sanony k jednotlivym fakturam nemusim pripojit nic ? staci raz mesacne vypis ?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Do šanónu zakladáš len prijaté faktúry a vydané faktúry - zvlášť, teda máš 2 šanóny - nič iné tam neprikladáš. Bankový účet po zaúčtovaní založíš tam, kde máš aj výdavky za hotové a všetky zaúčtované doklady očísluješ /napr. ak máš na bankovom výpise viac obratov , na výpis hore do pravého rohu napíšeš napr. 25-30/. Účtuješ v chronologickom rade, teda prvý účtovný doklad = 1 , atď. Číslovanie dokladov musí sedieť s číslovaním zaúčtovaných dokladov v peňažnom denníku.

    monciqa je offline (nepripojený) monciqa

    monciqa
    SilMar Group Pozri príspevok
    Jednotlivé prevody si tlačiť nemusíš, na bankovom účte sú aj iné pohyby - napr. poplatky, zrážková daň, úroky...
    ok dakujem,a co sa tyka tychto inych ppohybov, co z toho je potrebne uctovat ?

    monciqa je offline (nepripojený) monciqa

    monciqa
    Katarina Pozri príspevok
    Do šanónu zakladáš len prijaté faktúry a vydané faktúry - zvlášť, teda máš 2 šanóny - nič iné tam neprikladáš. .
    ja som prevzala uctovnictvo po inej pani, a kedze ide o maleho zivnostika, ma len par faktur ona mala zavedeny jeden sanon, kde mala vsetky blocky, faktury,..v chronogickom slede..spolu vsetko. A ku kazdej fakture aj prijmovy doklad. Islo vsak o pokladnu, preto teraz neviem ako nadviazat na jej sposob, ked mu pridu peniazu na ucet. Asi dam denne vypisy a prilozim ich ku jednotlivym fakturam. Moze to tak byt vsak ?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    monciqa Pozri príspevok
    ok dakujem,a co sa tyka tychto inych ppohybov, co z toho je potrebne uctovat ?
    Všetky pohyby na bankovom účte je potrebné zaúčtovať, po zaúčtovaní si každý mesiac skontroluj zostatok na účte, ktorý musí sedieť so zostatkom účtu v peňažnom denníku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    monciqa Pozri príspevok
    ja som prevzala uctovnictvo po inej pani, a kedze ide o maleho zivnostika, ma len par faktur ona mala zavedeny jeden sanon, kde mala vsetky blocky, faktury,..v chronogickom slede..spolu vsetko. A ku kazdej fakture aj prijmovy doklad. Islo vsak o pokladnu, preto teraz neviem ako nadviazat na jej sposob, ked mu pridu peniazu na ucet. Asi dam denne vypisy a prilozim ich ku jednotlivym fakturam. Moze to tak byt vsak ?
    Faktúry (došlé, vyšlé) zakladáš do samostatných šanonov, alebo ich prikladáš k úhradám ?

    monciqa je offline (nepripojený) monciqa

    monciqa
    veronikasad Pozri príspevok
    Faktúry (došlé, vyšlé) zakladáš do samostatných šanonov, alebo ich prikladáš k úhradám ?
    v jednom sanone je vsetko, aj dosle aj vysle a k nim je stale pripnuta konkretna uhrada (PPD alebo vypis )..mam si to ja radsej rozdelit do viacerych sanonov ? aj faktury aj uhrady ? nemusia byt spolu ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    monciqa Pozri príspevok
    v jednom sanone je vsetko, aj dosle aj vysle a k nim je stale pripnuta konkretna uhrada (PPD alebo vypis )..mam si to ja radsej rozdelit do viacerych sanonov ? aj faktury aj uhrady ? nemusia byt spolu ?
    Tak faktúry, ktoré sú uhradené cez banku, pripoj k prísl.výpisu (neviem či ti chodí denný alebo mesačný). Nemusíš ku každej faktpre fotiť výpis zvlášť. Všetky, ktorých sa úhrada týka, pripoj k jednému

    Tento spôsob je prácnejší pre daňových kontrolorov, ale akceptujú ho. V menších firmách, ktoré platia pravidelne, to robím tiež takto.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    monciqa Pozri príspevok
    v jednom sanone je vsetko, aj dosle aj vysle a k nim je stale pripnuta konkretna uhrada (PPD alebo vypis )..mam si to ja radsej rozdelit do viacerych sanonov ? aj faktury aj uhrady ? nemusia byt spolu ?
    Ja to robím tak, že mám oddelené základné typy dokladov - vyšlé fa, došlé fa, bankové výpisy, pokladničné doklady a interné doklady. Ak sú samostatné číselné rady, sú zakladané samostatne - napr. ak mám 2 bankové účty, 2 pokladne, alebo samostatný číselný rad pre došlé fa v EUR a v cudzej mene... Ak je malá firma - môže to byť všetko v 1 šanóne, oddelené oddelovačmi (ja používam napr. aj obálky, v ktorých mi prišla pošta . Keď je väčšia firma, dám viac šanónov. Tým, že sú všetky typy dokladov pokope, je to prehľadné a ľahko dokážem, že mám súvislý číselný rad. Pri úhradách faktúr v hotovosti alebo v banke si dám k platbe poznámku, o ktorú faktúru sa jedná - jej moje interné číslo, prípadne Odberateľa (dodávateľa) a tak rýchlo faktúru nájdem, ak ju potrebujem nájsť. K úhradám už faktúry nedávam, ani k faktúram úhrady. Ak potrebujem vedieť, kedy bola uhradená (a či vôbec), nájdem v systéme.
    monciqa dakujem, tak to bude pekne prehladne..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.