Zavrieť

Porady

SZCO a praca v zahranici

Dobry den,
som zivnostnikom na SK od marca. Naskytla sa mi praca v Rakusku na VPP(20-30 h tyzdenne).No chcela by som zostat zaroven aj SZCO na Slovensku. Viete mi niekto prosim poradit ako je to s poistenim a socialkou, v ktorej krajine ju platit.Je dane tusim zakonom ze zamestnanec moze byt poisteny len v jednom state.
Pripadne ak mate skusenost - nejaky dobry typ.
Dakujem vam

Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Od 1. 5. 2010 v súvislosti s pravidlom uplatniteľnej legislatívy len jedného členského štátu, osoby, ktoré sú samostatne zárobkovo činné na Slovensku a zamestnané v ktoromkoľvek inom členskom štáte, podľa článku 13 (3) základného nariadenia, podliehajú z výkonu oboch činností len legislatíve štátu, v ktorom vykonávajú činnosť ako osoby zamestnané. O vystavenie formulára E 101, resp.. osvedčenia A1 musia požiadať príslušnú inštitúciu štátu zamestnania. Viac Výkon práce v EÚ Čítaj ako príklad Podnikanie na Slovensku, zamestnanie v ČR
    Osobne mám za to, že na osobu podnikajúcu v SR a súčasne zamestnanú v AT platia ustanovenia čl. 14c(b) Nariadenia Rady (EHS) č.1408/71 (platí výnimka), viď príl. VII, t. z., že podlieha právnym predpisom v oboch štátoch, v SR ako SZČO, v AT ako zamestnanec.

    príl. VII bod 15
    PRÍPADY, V KTORÝCH SA NA OSOBU VZŤAHUJÚ SÚČASNE PRÁVNE PREDPISY DVOCH ČLENSKÝCH ŠTÁTOV
    15. Ak je osoba samostatne zárobkovo činná na Slovensku a zamestnaná v ktoromkoľvek inom členskom štáte.

    Dodatok: Novšie nariadenia
    NARIADENIE (ES) EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia ........ viď čl. 13
    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia
    Naposledy upravil Marína : 15.06.12 at 08:51

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Indeed Pozri príspevok
    Formulár E-101 , Ti NIČ nehovorí ??
    Laco, ak by si klikol aspoň na jeden z linkov v mojom príspevku, bol by si viac v obraze a pýtajúcu sa nezavádzal. Tiež ak by si aspoň trochu pozorne čítal môj príspevok, dočítal by si sa, že podlieha legislatíve oboch členských štátov a načo by jej slúžil formulár E101, ak bude poistená aj v AT?
    Formulár E101 slúži ako potvrdenie, že SZČO alebo zamestnanec počas obdobia, ktoré je na ňom vyznačené, podlieha slov. právnym predpisom sociálneho zabezpečenia, t. z., že je na tomto území riadne sociálne a zdravotne poistený a nepodlieha právnym predpisom štátu výkonu činnosti. Ako som vyššie uviedla, existujú výnimky, ktoré sú uvedené v príl. VII už menovaného nariadenia.

    Ak osoba podlieha legislatívam dvoch členských štátov, formulár E 101 – potvrdenie o uplatniteľnej legislatíve sa nevystavuje.
    Naposledy upravil Marína : 12.06.12 at 13:09

    cocomene je offline (nepripojený) cocomene

    cocomene
    Zdravim Vas, dnes mi prisiel zo socialky mail, kde som sa ich pytala rovnaku otazku.
    Odpoved :
    Samostatne zárobkovo činnej osobe bezprostredne po tom, čo si po prvý raz založí živnosť, nevznikajú žiadne oznamovacie a ani odvodové povinnosti voči Sociálnej poisťovni.
    Nariadenie Rady (EHS) č. 1408/71, ktoré uvádzate vo Vašom podaní bolo účinné do 30. 04. 2010. Od 01.05.2010 je účinne nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (ďalej len „nariadenie“). Podľa článku 13 (3) nariadenia osoba vykonávajúca zvyčajne činnosť ako zamestnanec a činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba v odlišných členských štátoch EÚ, podlieha právnym predpisom členského štátu EÚ, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca.

    V zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia, osoba, ktorá vykonáva činnosti v dvoch alebo vo viacerých členských štátoch, informuje o tejto skutočnosti inštitúciu určenú príslušným úradom členského štátu bydliska. Za predpokladu, že Vaše bydlisko je na Slovensku (bydliskom v zmysle nariadenia je miesto, kde osoba zvyčajne býva, má rodinu, majetok, stredisko svojich životných záujmov), oznámite svoju situáciu Sociálnej poisťovni, ústredie prostredníctvom príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne podľa Vášho trvalého pobytu na príslušnej žiadosti ( http://www.socpoist.sk/ext_dok-ziadost-na-posudenie-a-urcenie-prislusnosti-k-pravnym-predpisom-u-osoby-sucasne-zamestnanej-na-uzemi-jedneho-clenskeho-statu-a-samostatne-zarobkovo-cinnej-na-uzemi-ineho-clenskeho-statu/25800c ).

    Uplatniteľná legislatíva len jedného štátu je následne potvrdená formulárom PD A1. Formulár PD A1 AT vystavený Sociálnou poisťovňou alebo rakúskou inštitúciou sociálneho zabezpečenia slúži fyzickej osobe ako potvrdenie, že sa na ňu v oblasti sociálneho zabezpečenia v období, na ktoré je formulár vystavený, vzťahuje len rakúska legislatíva. Z uvedeného vyplýva, že v prípade určenia rakúskej legislatívy Vaša povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie nie len z titulu zamestnania ale aj z titulu samostatnej zárobkovej činnosti bude posúdená výlučne len podľa rakúskych právnych predpisov.

    Cize ak spravne chapem budem cakat cca 2 mesiac na posudenie ,ak rozhodnu,ze budem platit socialku v rakusku - navyse budem musiet platit odvody do AT aj za SZCO vykonavanu na SK.
    Este otazka - Ak by som si nadalej platila zdravotu p.,na SK bez soc. a zamestnavatel v AT by mi soc.strhal . Ake su sankcie ak by som to nechalala takto, napr. akoby som sa ani neinformovala

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Formulár E-101 , Ti NIČ nehovorí ??

    SZCO a praca v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.