Zavrieť

Porady

Odvody jediného konateľa bez platu v spoločnosti bez zisku

Zdravím,

nerád otravujem s takouto banalitou, navyše keď už bola isto spomenutá, no dlhšie mi to vŕta v hlave a nemám sa koho spýtať. Navyše sa myslím nejako menil zákon a jedni vravia tak, druhí tak.

Tak povedzme že by som si založila s.r.o. (chcem byť dobrovoľný platca DPH ale to myslím nie je podstatné) a som jediná konateľka, nedostávam žiadny plat ani odmeny. V prípade, že firma nemá obrat (či zisk? neviem podľa čoho sa ráta vymeriavací základ), neplatila by som žiadne odvody? Resp. som niekde čítala, že "AK spoločník odmenu nepoberá, tak "nie je zamestnancom". Ak nie je súbežne SZČO a nemá v danom mesiaci súbežne ani iný zdaniteľný príjem, vyšší ako minimálna mzda tak je osobou, za ktorú platí poistné štát." od pána Mihála.

Takže ako to je ? Ďakujem za odpoveď veľmi pekne!

úprava: Teraz pozerám, že ten komentár pána Mihála je ešte z roku 2004, ja som si myslela, že je to jeho komentár k jeho novele..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    lucianitra Pozri príspevok
    aha tak tu je háčik, vďaka.. takže to je to isté ako keby som bol živnostník..
    ...a pozor, na toto

    http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=1123
    lucianitra vďaka, vidím že máš prehľad.. len tak pomimo.. kde sa takéto veci učia? :-D prax, či nejaká škola?
    tictac7 čistá prax

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ...ak sa jedná o s.r.o., kde budeš spoločníkom, aj konateľom a nie zamestnancom a nie si SZČO, ani zamestnancom inde, ani poistencom štátu - ZP si musíš platiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba....
    Ešte teraz rozmýšľam, mám len 19 rokov, teraz rozmýšľam, veď keby som študentka, tak platí za mňa ZP štát nie? Tak by som mohla mať s.r.o. bez odvodov? Či tam je tiež nejaký háčik?

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Dáš si odmenu za výkon funkcie 50 EUR a budeš platiť cca polovicu odvodov ako dobrovoľne nezamestnaná.
    Hej hej na to som už prišla, nejak 30 eur to vychádza či koľko.. Vďaka za radu. A teda to že som študentka nič nemení na situácii?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    lucianitra Pozri príspevok
    Hej hej na to som už prišla, nejak 30 eur to vychádza či koľko.. Vďaka za radu. A teda to že som študentka nič nemení na situácii?
    mení to len to, že nemusíš byť ani zamestnaná, ani dobrovoľne nezamestnaná. ZP platí za teba štát.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    tictac7 Pozri príspevok
    Trošku ma vystrašil tento link.
    Ak spoločník/konateľ, je bez odmeny, bez zisku, bez mzdy - proste samoplatiteľ (nahlásil, že je samoplatiteľ) a nemal v roku 2011 žiadne príjmy (mzda, odmeny, dividendy za rok 2011 - kt.sa aj tak platia až v roku 2012), tak nemusel do 31.05.2012 podávať žiadne oznámenie? však?
    čoho sa týka tá oznamovacia povinnosť samoplatiteľa? - len toho, že sa mal prihlásiť ako samoplatiteľ? Alebo musí aj oznamovať, že nemá žiadne príjmy?

    Odvody jediného konateľa bez platu v spoločnosti bez zisku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.