Zavrieť

Porady

Voda v horúčavách

Ahojte,
môže si živnostník dať do nákladov vodu pri týchto vysokých teplotách?? Ak tak do akej sumy alebo množstva??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Aku vodu? (na kupanie, na pitie pre zamestnancov, pre seba, ako zabezpecuje pitny rezim mimo horucav?)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Má nárok na stravné v sume 3,80€/deň, z ktorého si môže zakúpiť aj minerálku. Pri vopred zakúpených gastráčoch sa nesleduje na aký účel boli použité (mal by ich živnostník samozrejme použiť na zabezpečenie stravovania).

    janulka88 je offline (nepripojený) janulka88

    janulka88
    Žiaden iný nárok okrem týchto stravných lístkov nemá?Zmestnanec má od zámestnávateľa nárok pri extretmných horúčavách na zvýšený pitný režim.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    janulka88 Pozri príspevok
    Žiaden iný nárok okrem týchto stravných lístkov nemá?Zmestnanec má od zámestnávateľa nárok pri extretmných horúčavách na zvýšený pitný režim.
    Akú činnosť vykonáva?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    janulka88 Pozri príspevok
    Sprostredkovanie služieb a tovaru.
    Ak by to bol napr. stavbár, ale podobná profesia, dalo by sa to riešiť. Ale takto určite nie. A to, že zamestnanec má nárok, si kde čítala?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    veronikasad Pozri príspevok
    Má nárok na stravné v sume 3,80€/deň, z ktorého si môže zakúpiť aj minerálku. Pri vopred zakúpených gastráčoch sa nesleduje na aký účel boli použité (mal by ich živnostník samozrejme použiť na zabezpečenie stravovania).
    Nie nemá, všetko naviac je osobná potreba živnostníka.
    Ak pri výkone jeho práce sa jedná o pracovnú cestu a trvá viac ako 12 hod., má nárok na stravné v II. pásme.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    veronikasad Pozri príspevok
    Nie nemá, všetko naviac je osobná potreba živnostníka.
    Ak pri výkone jeho práce sa jedná o pracovnú cestu a trvá viac ako 12 hod., má nárok na stravné v II. pásme.
    Ja osobne s týmto názorom nesúhlasím. V zákone o BOZP je napísané, že firma má poskytnúť :

    a aký pitný režim máte nárok:
    • v bežných pracovných podmienkach vám firma musí poskytnúť na všetkých pracoviskách iba pitnú vodu
    • pri teplotách nad 30 stupňa Celzia musíte dostať studené alebo vlažné nápoje, ako náhradu tekutín a látok stratených pri nadmernom potení
    • ako chladené nápoje (do 12 stupňov) vám môže firma poskytnúť napríklad stolové minerálne vody vrátane chuťovo upravených, ovocné mušty, šťavy a podobne, alebo teplé nápoje, hoci šípkový čaj a ovocné čaje, aby sa predišlo neprimeraným reakciám organizmu v horúcom prostredí a najmä sa zamedzilo nadmernému pocitu smädu
    • nápoje musia byť zdravotne bezchybné, musia mať vhodné chuťové vlastnosti a teplotu, nesmú obsahovať alkohol a viac ako 6,5 % cukru


    Keďže si firma (resp. zamestnávateľ) sám sebe, určite by som si spravil napríklad nejakú internú smernicu, že počas letných dní napríklad 2 litre minerálky denne vypije SZČO a kľudne by som priložil nejaké potvrdenie SHMÚ o tom, že bolo takto teplo. V prípade, že by daňové kontrola neuznala ako daňovo uznateľné, určite by som použil argumenty, že aj SZČO musí dodržiavať BOZP na pracovisku a ohrozenie zdravia - čo určite súvisí s podnikaním a zabezpečením príjmu.
    Minerálku považujem za ochranný nápoj v horúcich dňoch, nie ako osobnú spotrebu (coca-cola, džús).


    Detaily :
    http://www.pp.sk/6606/Pravidla-bezpe...-PAM31098.aspx

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Braňo, ak tvrdenie v prvej vete v poslednom odstavci podložíš stanoviskom z DR SR, potom ho doporučím svojim klientom. Inak by som neriskovala

    Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci



    Zákon NR SR č. 124/2006 Z.z.
    § 3
    Vymedzenie niektorých pojmov
    Na účely tohto zákona
    a) zamestnávateľ je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
    1. zamestnáva fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu 4) alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, 5)

    2. uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov učilišťa, žiakov odborného učilišťa, žiakov strednej školy a študentov vysokej školy,
    Naposledy upravil veronikasad : 19.06.12 at 13:28

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Aj v tejto téme ste sa zamerali na nepodstatné detaily a meritum veci Vám samozrejme uniklo !

    ( okrem Braňa, samozrejme )

    Koľko stoji 2 litre minerálky ?? 40 centov ? 60 centov ?

    Pomože taká suma ako náklad ?

    Asi nie .

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    veronikasad Pozri príspevok
    Indeed, prečítal si si, na čo sa v prvom príspevku pýta zadávatelka ?
    Áno prečítal som si zadanie témy pozorne a tam sa pýta , či je nejaký limit na sumu
    alebo množstvo spotrebovanej pitnej , či minerálnej vody

    pre živnostníka, či si može bločky za vodu "dať do nákladov" ?

    Ja si myslím, že MOŽE, ale prd mu to pomože.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jedno je čo si myslíš ty, a druhé čo dovoluje zákon. A či to živnostníkovi pomôže k zníženiu základu dane - neriešim.
    Indeed a pomože mu to ?? NEPOMOŽE , tak celá tema je založená ZBYTOČNE !
    veronikasad Nie si moderátor, aby si rozhodoval o tom, ktorá téma je alebo nie je na Porade zbytočná.

    janulka88 je offline (nepripojený) janulka88

    janulka88
    Ako ja som chcela len radu a k merítku veci sa mi najrozumnejšie vyjadrila vornikasad. Veľmi pekne ti ďakujem, stručne a rozumne.
    Je to malá položka áno ale tak chcela som sa informovať, čo je na tom zle....Indeed, som myslela, že sa tu odpovedá na otázky a nerieši sa prečo sa tu dali.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.