Zavrieť

Porady

Oprava účtovania v roku 2011 chyby z roku 2010

Dobrý den prajem, chcela by som Vás poprosiť o radu. V roku 2010 (už uzatvorenom roku) bolo z účtu v banke stiahnutých 100 € exekútorom, predpis bol 518/221, ( z účtu iné náklady ako sú poplatky banke nemali ísť, ale ja som to nerobila) lenže tých 100 € malo byt zaúčtovaných ako 336/221 lebo exekútor to posielal poistovni, alebo nejakým ID to malo byt zriešene este v roku 2010 ponízený záväzok voči poisťovni a nemali to byt náklady. Ja som sa k tomu dopátrala až teraz, čo s tým teraz v roku 2011 ? Pomožte mi prosim, vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    účtovne to opravíš v aktuálnom roku (ak ešte nemáš uzatvorený rok 2011, tak v r. 2011) - teda ponížiš náklady (nedaňovo) a zaúčtuješ pohľadávku voči SP, ale keďže v r. 2010 boli neoprávnene navýšené náklady tým ponížený základ dane (navýšená strata), je nutné podať DDP za rok 2010.

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    A keby som to dala ako oprava nevýznamnej chyby s predpisom 336/429 ? Bolo by to v pohode ?

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    mertinkova Pozri príspevok
    A keby som to dala ako oprava nevýznamnej chyby s predpisom 336/429 ? Bolo by to v pohode ?
    Naopak - Oprava nevýznamných chýb sa v bežnom účtovnom období účtuje bežným spôsobom, významných chýb na účty vlastného imania.
    Ale tomu DDP sa aj tak nevyhneš Teda ak chces do bodky dodržiavať zákon.

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    Hmmmm, tak rok 2010 by som radsej neotvárala lebo.... nechcem dráždiť hada bosou nohou.... :-D, len by som to chcela poriesit nejak v roku 2011 a ked bude aspon čiastočne dodržaný zákon tak to mozno nejak obkecám keby niečo, čiže vravíte ze oprava sa robi bežnym spôsobom, v roku 2010 to bolo zaúčtované na služby na 518 a malo byť zaúčtované poníženie záväzku, čiže ja by som v roku 2011 "upravila" stratu z roku 2010 (znížila by som ju) a o tú znížený stratu by som odťažila účet 336 ktorý mal byt odťažený o 100 € v roku 2010 a strata mala byt menšia. Či drístam ? Mohlo by to tak byť ..... ? preto som tam dala ze 336/429.

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    trošku som sa zamotala - takže len aby bolo jasno - ja by som v r. 2011 zaúčtovala 336/518 (nedaňová), urobila dodatočné DP za 2010 a umorovala nižšiu stratu v roku 2011 za rok 2010 (podľa dodatočného DDP).

    SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

    SilMar Group
    mertinkova Pozri príspevok
    a keby ste sa chceli vyhnut DDP 2010 ?
    zákon hovorí jasne - v tomto prípade treba podať DDP. Ak ho nepodáte a budete sa tváriť, že ste to prehliadla, riskujete sankciu z FU. Ale je to čisto na Vás, že to risknete...

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    Dobre, musim to povedat klientovi a ten nech sa rozhodne či tak alebo tak, keby som robila DDP urobim zápis v roku 2010 aký aby som mohla podat DDP ? alebo len 100 eur odpočítam z 518 a dam to do pripocítatelných položiek ?

    Oprava účtovania v roku 2011 chyby z roku 2010

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.