Zavrieť

Porady

Umorenie daňovej straty- výpis tlačiva DPPO

Nie je mi jasné ako vypísať správne daňovú stratu z predchádz. rokov. tento rok je daň. základ r. 400 1442,-, daň r. 274
1/ Daňová strata = r. 400 v mínus. hodnote?
2/Vyplním tabuľku D.
r.1=rok , ktorý si uplatním = 2009
r.2= základ dane roku 2009,r. 400= - 454,-, vpíšem bez mínusu
r.3= 454,-
r.4= 1 442,-
r.5= 454,-
3/ do r. 410 vpíšem 454 a zmení sar. 500

Je môj postup správny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Neviem či to bude ešte platné, ale prikladám dokument , ako v DP vyplniť riadky k strate

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zákon o dani z príjmu

    § 30

    Odpočet daňovej straty
    Na začiatok

    (1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.


    § 52h
    Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2010
    Na začiatok
    (9) Ustanovenie § 30 ods.1 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije na daňové straty vykázané po 31. decembri 2009.
    _____________________________
    Toľko hovorí zákon .



    Do 31.12.2009 sa strata vzniknutá pred týmto obdobím odpočítava 5 rokov , od 1.1.2010 sa strata odpočítava 7 rokov viď §52h odst.9

    Odpočítavanie daňovej straty nie je pre podnikateľa povinnosť, zákon mu to len umožňuje. Aj keď daňovník dosiahne v zdaňovacom období dostatočný základ dane, nemusí si uplatniť odpočet v tomto roku, môže si preniesť stratu do ďalších rokov.

    Kross je offline (nepripojený) Kross

    Kross
    Porada pre začiatočníkov nefunguje? Pozrela som niekolko tem o umorovani danovej straty, ale nikde nie je kde sa to pise a tak nemam tusenia, ci je toto vobec danova strata a ci je narok na odpis. Vie mi niekto povedat aspon toto?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    chcelo by to napísať zreteľnejšie - prečo prvý rok 2009?
    do tabuľky vypíšeš pekne rok a sumu daňovej straty
    ak bola v r.2009 prvá, v r. 2010 druhá, teraz máš zisk, tak vyplníš tri stlpce.
    nevypisuješ mínusom,
    nechce sa mi otvárať DPPO, ale predpísané je to pekne
    rok
    strata
    v r. 2011 vyplníš kumulatívna strata na umorenie
    základ dane
    skutočne umorená strata - môžeš až do nuly
    =============
    ked pozerám znova na ten tvoj popis, tak by to mohlo byť dobre, akurát mi tam chýba rok 2010 a to, že nespomínaš tri stlpce ale iba jeden.

    Kross je offline (nepripojený) Kross

    Kross
    Ďkujem za odpoveď.
    Prvý rok 2009, lebo iba vtedy bola daňová strata. Takže ak som pochopila, tak sa vyplňajú stlpce spatne zaradom od tohto roku, az do roku straty? Cize vypisem tento rok ako prvy, potom 2010,2009. Neviem prečo sa minulý rok neodpísala strata 2009.
    Este raz velmi dakujem..

    Kross je offline (nepripojený) Kross

    Kross
    Vdaka, tlacivo som vyskusala a funguje. Predtým som to mala vypísané nesprávne, lebo mi to nepočítalo.

    Umorenie daňovej straty- výpis tlačiva DPPO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.