Zavrieť

Porady

Predvolanie na prejednanie priestupku

Dobrý deň. Mám už dlhšiu dobu problémy so susedom a tak som to riešil cez políciu trestným oznámením. Tá to postúpila ako priestupok proti spoluobčianskemu spolunažívaniu na okresný obvodný úrad, kde som bol predvolaný ako svedok - poškodený cca. o týždeň. Zistil som, že obvinený sa na mňa chystá aj so svojim advokátom - na čo má samozrejme právo, ktorý mi chce vraj položiť zopár otázok. Chcem sa opýtať, či som povinný odpovedať na otázky advokáta, keď som všetko uviedol na polícii a je to aj v spise?
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Priestupkové konanie riadi a usmerňuje zamestnanec OÚ. Pokiaľ dovolí právnemu zástupcovi klásť otázky, tak áno. A Ty nemáš peniaze na právneho zástupcu? Doporučujem, aby si tam bez neho nešiel.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

kde to budeš mať?
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

HE
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

Môžete mi napísať ktorý zákon mi to nariaďuje, že som povinný odpovedať na otázky advokáta? - ešte raz ja nie som obvinený, ale poškodený. Ďakujem.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

autonacomputers Pozri príspevok
Môžete mi napísať ktorý zákon mi to nariaďuje, že som povinný odpovedať na otázky advokáta? - ešte raz ja nie som obvinený, ale poškodený. Ďakujem.
kedy to máš....zajtra ti to zistím....ak by som zabudla .....pripomeň mi....mám človeka čo prejednáva , ale v BA, preto som sa pýtala.
inak vo vela prípadoch tam robia výsluhový poliši....
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

Až o tyždeň
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

autonacomputers Pozri príspevok
Až o tyždeň
OK...ozvem sa.....
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

Áno dobre ste to napísli, že advokát bude klásť záludné otázky na čo má samozrejme právo, no ja nie som právnik a potrebujem vedieť, či som povinný na nich odpovedať a ak áno tak, ktorý zákon mi túto povinnosť ukladá. Ďakujem.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

autonacomputers Pozri príspevok
Áno dobre ste to napísli, že advokát bude klásť záludné otázky na čo má samozrejme právo, no ja nie som právnik a potrebujem vedieť, či som povinný na nich odpovedať a ak áno tak, ktorý zákon mi túto povinnosť ukladá. Ďakujem.
a z čoho je sused taký káknutý, že si k priestupku ťahá právnika, alebo len machruje a plaší?
0 1
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Odpovedať na otázky právneho zástupcu protistrany nie si povinný odpovedať - otázky v rámci vyriešenia prípadu kladie osoba, ktorá vedie priestupkové konanie (tak isto ich kladie protistrane - v tomto prípade právnemu zástupcovi). Ty si povinný odpovedať jedine v prípade podania vysvetlenia orgánom činným v trestnom konaní (príslušníci PZ), orgánom justície, poriadkovým orgánom zo zákona.
http://books.google.sk/books?id=LRz8...svedok&f=false
http://www.pravnelisty.sk/rozhodnuti...tnut-vypovedat
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...gID=0&CatID=66 - ods.2.
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

No, určite len machruje, volať advokáta k takejto záležitosti je riadne choré, neviem čo si tým chce dokázať, ale sa dobre zosmiešňuje - viete keď, niektorý ľudia si myslia, že keď majú dve autá BMW zaparkované pod bytovkou, tak si môžu robiť čo sa mi zachce a znepríjemňovať život ostatným susedom, ale toho už bolo dosť a ja s tým urobím rázny koniec aj bez svojho advokáta - aspoň dúfam
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

Takže podľa Vás sa nemusím vôbec s právnym zástupcom protistrany baviť? A čo s osobou, ktorá vedie priestupkové konanie a môže byť voči obvinenému zaujatá, aj na jej otázky nemusím odpovedať?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Môžeš odmietnuť, ale počítaj s tým, že použije proti tebe výpovede protistrany. Okrem toho - pri priestupkovom konaní sa vyhotovuje zápis, ktorý podpisuješ. Teda si ho prečítaš a až keď je všetko v ňom OK napísané - podpíšeš. Môžeš však (ak tam napísali voloviny) dopísať "Nesúhlasím so zápisom" vlastnoručne a podpis (na každú stranu zápisu!).
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

...kedže si v danej veci poškodený-svedok môže ti klásť otázky advokát protistrany otázky, keby si bol iba poškodený nie.....asi by bolo od veci keby si neodpovedal... pokiaľ otázky budú normálne a súvisieť s danou vecou a budú viesť k prejednaniu v tvoj prospech.
a ako píše misoft...všetko riadne prečítať...potom podpísať ak by pracovník v prospech obv. štylizoval odpovede...trvaj na to aby bola zápisnica písaná štýlom otázka pošk.: .......odpoved obv.:.....
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

V konaní je tvoj sused účastníkom konania, môže sa nechať zastupovať advokátom alebo iným zástupcom. V tom prípade advokát alebo zástupca ak má takéto oprávnenie uvedené v písomnej plnej moci, alebo plnú moc nadiktuje do zápisu môže klásť svedkom, znalcom a zúčasťneným osobám otázky.

§ 33

(1) Účastník konania a zúčastnená osoba má právo navrhovať dôkazy a ich doplnenie a klásť svedkom a znalcom otázky pri ústnom pojednávaní a miestnej ohliadke.


Ak si v konaní ako svedok si povinný vypovedať pravdivo a nič nesmieš zamlčať. Odoprieť výpoveď alebo jej časť môžeš iba ak by si mohol privodiť trestné stíhanie sebe alebo blízkej osobe.


pozri § 35 správneho poriadku

Svedkovia

(1) Každý je povinný vypovedať ako svedok; musí vypovedať pravdivo a nesmie nič zamlčať.

(2) Ako svedok nesmie byť vyslúchnutý ten, kto by sprístupnil utajovanú skutočnosť, bankové tajomstvo, daňové tajomstvo, obchodné tajomstvo alebo porušil zákonom výslovne uloženú alebo uznanú povinnosť mlčanlivosti, okrem ak by ho tejto povinnosti zbavil príslušný orgán alebo ten, v záujme koho túto povinnosť má.

(3) Výpoveď môže odoprieť ten, kto by ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkym osobám; ich výpočet sa spravuje Občianskym zákonníkom.

(4) Správny orgán poučí svedka pred výsluchom o možnosti odoprieť výpoveď, o jeho povinnosti vypovedať pravdivo a nič nezamlčať a o právnych následkoch nepravdivej alebo neúplnej výpovede.
Naposledy upravil majkii : 07.07.12 at 22:19
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

misoft Pozri príspevok
Môžeš odmietnuť, ale počítaj s tým, že použije proti tebe výpovede protistrany. Okrem toho - pri priestupkovom konaní sa vyhotovuje zápis, ktorý podpisuješ. Teda si ho prečítaš a až keď je všetko v ňom OK napísané - podpíšeš. Môžeš však (ak tam napísali voloviny) dopísať "Nesúhlasím so zápisom" vlastnoručne a podpis (na každú stranu zápisu!).
Zápis je veľmi dôležitý, musí sa zhodovat s priebehom konania. Ak odmietne zúčastnená osoba podpísať zápis, uvedú sa dôvody odopretia podpisu a námietky proti obsahu zápisu.

Ja som si zvykol ako účastník konania zanamenávať celý priebeh konania na zvukový záznamník. Veľmi užitočná vec, správny orgán to zvyčajne namá rád, ale má to veľmi priaznivý psychologický účinok aj voči svedkom ako aj ostatným účastníkom konania.
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

Pani Lujza dobre píšete len akurát, že otázky chcú klásť oni mne ako poškodenému !!! a nie ja obvinenému - a ešte mudra tetuška na obvodnom úrade mi po telefóne povedala že ja ako poškodený vraj nemám právo klásť otázky obvinenému alebo jeho zástupcovi?! Čo vy na to?
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

Majkii teda čo by ste navrhoval v mojom prípade?!
0 0
autonacomputers autonacomputers

autonacomputers je offline (nepripojený) autonacomputers

Viete mi niekto povedať, koľko EUR cca. by ma stál advokát, ak som sa pre neho rozhodol. Dik.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať