Zavrieť

Porady

Dohodari a HPP

Prosím Vás vie mi niekto poradiť kde je v ZP ustanovené aký pomer mam mať zaemstnaných dohodarov a zamestnancov na HPP? Inšpektorát práce má k tomu výhrady. a dáva mi porušenie ZP.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Paula Pozri príspevok
    Porušenie vyslovili a či písomne sa vyjadrili aj s príslušným §-om?
    Žeby § 223 ZP ?

    § 223
    Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

    Na začiatok

    (1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti a šiestej časti.

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    zamestnanec na HPP má mať Pracovnú zluvu ( § 42 a nasledujúce ZP)
    dohodár Dohodu o vykonaní práce ... (§ 225 až 228 ZP)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    majl, zrejme sa nepýtaš na pracovný pomer, ale pomer (podiel) dohodárov a zamestnancov ...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    majl Pozri príspevok
    Prosím Vás vie mi niekto poradiť kde je v ZP ustanovené aký pomer mam mať zaemstnaných dohodarov a zamestnancov na HPP? Inšpektorát práce má k tomu výhrady. a dáva mi porušenie ZP.

    Ďakujem

    Porušenie vyslovili a či písomne sa vyjadrili aj s príslušným §-om?

    majl je offline (nepripojený) majl

    majl
    Porušenie inšpektorát práce vyslovil telefonicky..
    Jedná sa o to : mala som na dobu určitú v HPP 3zamestnancov. Pracovný pomer sa skončil uplynutím doby. Ja som týchto zamestnancov vzala na dohody o pracovnej činnosti, nakoľko sa nám znížila výroba až o 2/3.Nemôžem si dovoliť platiť zamestnancoch v HPP keď ich výkon je do týždňa max 10 hod.
    prosím o radu, či je to porušenie ZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    majl Pozri príspevok
    Porušenie inšpektorát práce vyslovil telefonicky..
    Jedná sa o to : mala som na dobu určitú v HPP 3zamestnancov. Pracovný pomer sa skončil uplynutím doby. Ja som týchto zamestnancov vzala na dohody o pracovnej činnosti, nakoľko sa nám znížila výroba až o 2/3.Nemôžem si dovoliť platiť zamestnancoch v HPP keď ich výkon je do týždňa max 10 hod.
    prosím o radu, či je to porušenie ZP.
    Vieš IP preukázať, že výkon práce týchto zamestnancov netrval viac ako 10 hod. týždenne ? Očakávaj, že sa budú pýtať zamestnancov na výšku vyplatenej mzdy, počet odpracovaných hodín, kontrolovať dochádzku - chytajú sa doslova slovíčok. Zažila som takú kontrolu ...

    uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

    uctokrajan
    Chytaju sa slovičok. ale chcu predovšetkým určiť či sa jedná o prácu na pracovný pomer alebo na dohodu. Najnovšie preferuju pracovny pomer na kratši pracovný čas voči dohodárom - a obzvlášť keď sa jedná o pracovníka ktorý je evidovaný na úrade prace. Takže ich zaujíma naplnenie slovka výnimočne v dohodách.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.