Zavrieť

Porady

Správne číslovanie dokladov v JU a správne zaúčtovanie platby s BÚ (súkromného účtu)

Dobrý deň,

odvčera hľadám odpovede na elemntárne veci, žiaľ, stále mám zmätok z odpovedí. Prosím o rozumné vysvetlenie takéhoto prípadu:

Dostal som dotáciu z ÚP, neznalý však veci - myslel som, že JU zvládnem sám, nakúpil som nejaký tovar ešte pre prijatím príspevku - žiaľ nie z FÚ (ktorý je vedený na DÚ - nemal som ho aktívny), ale zo súkromného. Našiel som tu síce rady, že to treba dať cez pokladňu, ale čo to v praxi znamená? Príklad:

1.) ako označím tento vklad do pokladne - (je to štandarizované označenie PPD?) povedzme PPD1 s označením "vklad do pokladne na nákup tovaru" v hotovosti - a jeho dokladom bude výpis z BÚ (označený potom PPD1?)
Následne do ďalšieho riadku dám FAP1 (faktúra prijatá) s označením tovaru a firmy - a to bude výdaj v hotovosti?

Teda bude príjem a zároveň výdaj, pokladňa su vynuluje, a bude to správne zaúčtované?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Peňažný denník budeš robiť ručne alebo cez nejaký účtovný SW ? Kedy si podpísal zmluvu a kedy si nakupoval zariadenie v zmysle podn.plánu ?

    china_ski je offline (nepripojený) china_ski

    china_ski
    Peňažný denník robím ručne, nepredpokladám veľa položiek, som SZČO - zariadenie som kupoval po podpísaní dohody, ale ešte pred prijatím peňazí na FÚ

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    china_ski Pozri príspevok
    Peňažný denník robím ručne, nepredpokladám veľa položiek, som SZČO - zariadenie som kupoval po podpísaní dohody, ale ešte pred prijatím peňazí na FÚ
    Aj keď nepredpokladáš veľa položiek, skús si stiahnuť nejaký bezplatný účtovný SW, napr. ALFA od Kros-u. Okrem peňažného denníka ti urobí všetky potrebné evidencie, vrátane výkazov a daňového priznania.

    K zadaniu v prvom príspevku. Do pokladne vložíš hotovosť pri začiatku podnikania v ľubovoľnej výške (PNZD - vklad podnikatela) . Nie je to príjem ovplyv.základ dane. Ku každému dokladu, ktorý si hradil zo súkromného účtu prefotíš bankový výpis a zaúčtuješ ho ako výdaj z pokladne. Či s takýmto čerpaním budú "spokojní" kontrolori UP - netuším.

    china_ski je offline (nepripojený) china_ski

    china_ski
    Na možné čerpanie príspevku ešte pred jeho fyzickým prijatím som sa informoval a dostal som súhlasnú odpoveď, akurát som si neprievedol peniaze na firemný účet, ale platil tovar zo súkromného s tým, že si to neskôr vrátim.

    Ďakujem za radu, teda je lepšie vložiť rovno akože vklad, ktorý mi pokryje všetky výdavky v hotovosti, ako to robiť po jednotlivých položkách? Jedná sa iba o 3 položky, jednu som platil cash, dve prevodom zo súkromného účtu - akonáhle mi nabehol príspevok z ÚP, všetko som platil z podnikatelského účtu a tie tri zaplatené položky som si vrátil s označením "vrátenie vkladu" - tiež jednotlivo s označením tovaru aj vo výpise z FÚ.
    Aby som správne pochopil logiku veci: Ak označím položku ako VPD1., 2., 3. - jedná sa teda o výdaj hotovosti za faktúry, ktorú som si priebežne označil ako FAP1., 2., 3 - myslel som, že označenie položiek v PD sa musí zhodovať s označením v knihe záväzkov - teda tie faktúry potom označím tiež VPD1-3?
    Teoreticky by mohol byť vklad a potom výdaj týchto troch položiek sĺo, aby som to vedel lepšie vysvetliť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    china_ski Pozri príspevok
    Na možné čerpanie príspevku ešte pred jeho fyzickým prijatím som sa informoval a dostal som súhlasnú odpoveď, akurát som si neprievedol peniaze na firemný účet, ale platil tovar zo súkromného s tým, že si to neskôr vrátim.

    Ďakujem za radu, teda je lepšie vložiť rovno akože vklad, ktorý mi pokryje všetky výdavky v hotovosti, ako to robiť po jednotlivých položkách? Jedná sa iba o 3 položky, jednu som platil cash, dve prevodom zo súkromného účtu - akonáhle mi nabehol príspevok z ÚP, všetko som platil z podnikatelského účtu a tie tri zaplatené položky som si vrátil s označením "vrátenie vkladu" - tiež jednotlivo s označením tovaru aj vo výpise z FÚ.
    Aby som správne pochopil logiku veci: Ak označím položku ako VPD1., 2., 3. - jedná sa teda o výdaj hotovosti za faktúry, ktorú som si priebežne označil ako FAP1., 2., 3 - myslel som, že označenie položiek v PD sa musí zhodovať s označením v knihe záväzkov - teda tie faktúry potom označím tiež VPD1-3?
    Teoreticky by mohol byť vklad a potom výdaj týchto troch položiek sĺo, aby som to vedel lepšie vysvetliť?
    Nemusíš robiť osobné vklady po položkách, vlož si väčšiu sumu na začiatok, z ktorej budeš hradiť aj iné výdavky súvisiace s podnikaním v hotovosti.

    Kniha záväzkov (kniha došlých faktúr) a peňažný denník sú dva samostatné číselné rady. Do peňažného denníka zapisuješ úhradu faktúry z knihy záväzkov, číslo VPD nemusí byť zhodné s interným číslom DF. Do textu si môžeš poznačiť int.číslo DF.

    Veľmi dobrú pomôcku na ručné vedenie JU máš v prvom príspevku tejto témy

    http://www.porada.sk/t197691-komplet...el-subore.html
    Naposledy upravil veronikasad : 15.07.12 at 14:54

    china_ski je offline (nepripojený) china_ski

    china_ski
    Dúfam, že rozumiem, ale ak by sme to mohli zhrnúť v názornom prípade:

    1. PNZD Vklad podnikateľ 3000 € - musím sám sebe vypísať príjmový pokladničný doklad?
    2. VPD1 - fotoaparát r-(režia) výdaj v hotovosti 1699€ (ako VPD1 si označím potom vytlačený mesačný vypis z BU a odložím k faktúre za tovar)
    3 VPD2 - Monitor r- výdaj v hotovosti 300€ (je to v jednom mesiaci, teda mám priložiť ďalší označený výpis, ktorý bude označený ako VPD2?)
    4. VPD3 - pokladňa r - výdaj v hotovosti (a to som neplatil prevodom, ale cash a mám iba bloček, teda si musím vypísať výdajkový pokladničný doklad na tú sumu a označiť VPD3?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    china_ski Pozri príspevok
    Dúfam, že rozumiem, ale ak by sme to mohli zhrnúť v názornom prípade:

    1. PNZD Vklad podnikateľ 3000 € - musím sám sebe vypísať príjmový pokladničný doklad? ano
    2. VPD1 - fotoaparát r-(režia) výdaj v hotovosti 1699€ (ako VPD1 si označím potom vytlačený mesačný vypis z BU a odložím k faktúre za tovar) fotoaparát je drobný majetok, neúčtuješ v členení PR, ale materiál. Súčasne zaeviduješ na karte drobného majetku.
    3 VPD2 - Monitor r- výdaj v hotovosti 300€ (je to v jednom mesiaci, teda mám priložiť ďalší označený výpis, ktorý bude označený ako VPD2?) Pre prehľadnosť si znovu prilož výpis. Postup evidencie rovnako ako fotoaparát.
    4. VPD3 - pokladňa r - výdaj v hotovosti (a to som neplatil prevodom, ale cash a mám iba bloček, teda si musím vypísať výdajkový pokladničný doklad na tú sumu a označiť VPD3?
    Ku všetkým pohybom z pokladne vypisuješ pokladničné doklady. (aj k tým, čo si platil zo súkromného účtu)
    Správne účtovanie máš zvýraznené v texte.

    china_ski je offline (nepripojený) china_ski

    china_ski
    Ďakujem veľmi pekne za pomoc, zčána mi trochu svitať

    Akurát som trochu zneistel pre označenie tovaru ako drobného majetku a materiál - doteraz som bol v tom, že majetok je až v sume nad 1700€ a materiálom sa rozumie tovar, ktorý nakupujem naďalšie spracovanie a predanie v inej podobe.. nad koľko je potom tento tovar drobným majetkom a kedy len réžiou?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    china_ski Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za pomoc, zčána mi trochu svitať

    Akurát som trochu zneistel pre označenie tovaru ako drobného majetku a materiál - doteraz som bol v tom, že majetok je až v sume nad 1700€ a materiálom sa rozumie tovar, ktorý nakupujem naďalšie spracovanie a predanie v inej podobe.. nad koľko je potom tento tovar drobným majetkom a kedy len réžiou?
    Trošku ťa opravím. Tovar je všetko, čo nakúpiš za účelom ďalšieho predaja. Zariadenie, ktoré nakúpiš pre potrebu firmy účtuješ ako materiál (do 1700€). Ak suma presiahne 1700€, ide o dlhodobý majetok, ktorý nie je VOZD pri jeho obstaraní, ale do výdavkov OZD sa ti dostane formou odpisov (cez interný doklad)
    V Prevádzkovej réžii účtuješ väčšinou služby.

    Doporučujem preštudovať Postupy účtovania pre JU

    http://www.porada.sk/t38186-postupy-...-1-2012-a.html

    china_ski je offline (nepripojený) china_ski

    china_ski
    Ešte otázočka - ak mám tržbu - teda príjem v hotovosti - ako doklad som vystavil blok z pokladne - tiež treba vypisovať príjmový doklad do pokladne?

    Druhá vec ak značím čísla dokladov povedzme je to výdaj z banky - teda si to označím VB1,2,3 atď, alebo môžu maž doklady rovnaké značenie v jednom mesiaci, pretože výpis z banky je mesačný a tie platby sú na jednom doklade? povedzme všetky platby z banky za júl by boli VB7?
    VPD je jasný, lebo musím za každý výdaj aj príjem písať nový doklad, ale ako je to s bankou?
    Naposledy upravil china_ski : 16.07.12 at 09:14

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.