Zavrieť

Porady

Nárok na materskú - súrne

Súrne prosím o radu. Som SZČO, avšak posledné 2 roky som nemala povinnosť platiť odvody do SP. Momentálne som však nečakane v 7.týždni tehotenstva. Prepokladaný termín pôrodu začiatok marca 2013. Budem mať nárok na materskú, ak si zaplatím odvody teraz od júla 2012? Nazbieram tých 270 povinných dní platenia do SP, alebo dá sa do SP zaplatiť 1-2 mesiace aj spätne? Resp. budem vďačná za akúkoľvek rýchlu radu. Vopred vďaka!!!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

DNP sa nedá zaplatiť spätne, ak nebudeš mať ku dňu pôrodu splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, nárok na materské ti nevznikne, Vznikne ti nárok na rod.príspevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.
0 0
skplan skplan

skplan je offline (nepripojený) skplan

Myslíte teda, že ak sa prihlásim na platenie do SP ešte tento mesiac a zaplatím poistné a budem platiť naďalej, vtesnám sa teda možno do toho 5.marca, teda do pôrodu do tých 270 dní? Bolo by to tých 9 mesiacov ešte eventuálne. Váš odhad?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

skplan Pozri príspevok
Myslíte teda, že ak sa prihlásim na platenie do SP ešte tento mesiac a zaplatím poistné a budem platiť naďalej, vtesnám sa teda možno do toho 5.marca, teda do pôrodu do tých 270 dní? Bolo by to tých 9 mesiacov ešte eventuálne. Váš odhad?
Zober kalendár a rátaj - mne to nevychádza
DNP vzniká až dňom doručenia prihlášky (musela by si platiť celý balík, na samotné nem.poistenie sa už od 1.2.2012 prihlásiť nedá)
0 0
skplan skplan

skplan je offline (nepripojený) skplan

Do SP by som išla zajtra sa ihneď prihlásiť a ihneď by som vyplatila čo treba. V týchto veciach som laik, poprosím o zhovievavosť. :-)
Tak teda budem platiť celý balík. Koľko dní poistenia Vám to teda od zajtra vychádza? Porovnám si výpočet. Vďaka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

skplan Pozri príspevok
Do SP by som išla zajtra sa ihneď prihlásiť a ihneď by som vyplatila čo treba. V týchto veciach som laik, poprosím o zhovievavosť. :-)
Tak teda budem platiť celý balík. Koľko dní poistenia Vám to teda od zajtra vychádza? Porovnám si výpočet. Vďaka.
Zbytočne pôjdeš do SP, 270 dní do pôrodu už nedosiahneš. Veď si zrátaj dni od zajtra do predpokl.termínu pôrodu. Spätne sa prihlásiť nedá.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

do dňa pôrodu musíš mať 270 dní poistenia - t.j. cca 9 mesiacov....tak ako to chceš stihnúť, keď už si tehotná 7 týždňov?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

http://www.porada.sk/t197991-kedy-ukoncit-pn-ku.html

ale tu píše, že nemocenské má ..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t197991-kedy-ukoncit-pn-ku.html

ale tu píše, že nemocenské má ..
Tam píše v mužskom rode ...
0 0
skplan skplan

skplan je offline (nepripojený) skplan

Vážne, veď už je júl a nie jún. :-) Neviem kde mi hlava stojí. A ak by som sa predsa len nahlásila do SP a u známeho by som sa zamestnala ešte na pár mesiacov teraz aj na TPP. Tak by sa mi nejako nezrátalo to poistné dokopy a nevznikol by mi predsa nárok na materskú?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

skplan Pozri príspevok
Vážne, veď už je júl a nie jún. :-) Neviem kde mi hlava stojí. A ak by som sa predsa len nahlásila do SP a u známeho by som sa zamestnala ešte na pár mesiacov teraz aj na TPP. Tak by sa mi nejako nezrátalo to poistné dokopy a nevznikol by mi predsa nárok na materskú?
nezrátalo.
Kedy si skončila posledné zamestnanie, resp. prestala byť povinne poistená SZČO ?
0 0
skplan skplan

skplan je offline (nepripojený) skplan

...to ohlaďom PN-ky v minulej téme, to bolo pre známeho. Už to vyriešil.
0 0
skplan skplan

skplan je offline (nepripojený) skplan

...ešte v r.2009, takže v posledných 2 rokoch už nenazbieram žiadne dni. :-) Takže žiadny iný spôsob získania materskej pre mňa teda neexistuje...???????? Pár dní bude bohužial chýbať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

skplan Pozri príspevok
...ešte v r.2009, takže v posledných 2 rokoch už nenazbieram žiadne dni. :-) Takže žiadny iný spôsob získania materskej pre mňa teda neexistuje...???????? Pár dní bude bohužial chýbať.
Ak si tehotná 7. týždeň, tak ti bude chýbať viac ako pár dní.

Zamestnaním by si ale mohla vyriešiť PN-ku z minima, ak máš rizikové tehotenstvo. Tam sa splnenie podmienky 270 dní nem.poistenia nevyžaduje. Nárok na nemocenské by si mohla mať až do 6 týždňov po pôrode.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

skplan Pozri príspevok
Vážne, veď už je júl a nie jún. :-) Neviem kde mi hlava stojí. A ak by som sa predsa len nahlásila do SP a u známeho by som sa zamestnala ešte na pár mesiacov teraz aj na TPP. Tak by sa mi nejako nezrátalo to poistné dokopy a nevznikol by mi predsa nárok na materskú?
No - podobný prípad nájdeš aj tu na porade - ak sa ti chce hľadať -našla som ... že by ti potom mohli započítať ukončené poistenie k existujúcemu.. http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html
Tak ak chceš zariskovať - tak si to naštuduj - ale hlavne si to over aj na ústredí SP.
len ešte je aj to riziko - že kým ty pôjdeš na materskú, tak budú určite aj nejaké zmeny v zákone
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
No - podobný prípad nájdeš aj tu na porade - ak sa ti chce hľadať -našla som ... že by ti potom mohli započítať ukončené poistenie k existujúcemu.. http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html
Tak ak chceš zariskovať - tak si to naštuduj - ale hlavne si to over aj na ústredí SP.
len ešte je aj to riziko - že kým ty pôjdeš na materskú, tak budú určite aj nejaké zmeny v zákone
Ale ona nemá žiadne ukončené poistenie ... chce nový súbeh (zamestnanie+DNP), aj tak je to možné ?

Podľa tohto stanoviska ústredia SP - je :

Ak ste na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásená odo dňa 26. 1. 2011 a dieťa sa narodí 30. 9. 2011, podmienku 270 dní z tohto poistenia do pôrodu nesplníte. Ak so zamestnávateľom uzatvoríte pracovný pomer budete povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa. Ak Vám tento pracovný pomer skončí, ukončí sa Vám aj povinné nemocenské poistenie. Ak toto povinné nemocenské poistenie bude ukončené pred pôrodom je možné ho, na účely splnenia podmienky 270 dní, do dobrovoľného nemocenského poistenia započítať.
Naposledy upravil veronikasad : 22.07.12 at 19:55
0 0
skplan skplan

skplan je offline (nepripojený) skplan

A ak teda nemám už ten nárok na materskú, tak teda načo všetko budem mať nárok od štátu? Kde a čo mám začať platiť ešte? Vďaka.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Ale ona nemá žiadne ukončené poistenie ... chce nový súbeh (zamestnanie+DNP), aj tak je to možné ?
však jedno poistenie ukončí ... treba sa držať výkladu SP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
však jedno poistenie ukončí ... treba sa držať výkladu SP
Z akého VZ potom materské počítajú ? Zo súbehu, alebo len z DNP ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
však jedno poistenie ukončí ... treba sa držať výkladu SP
MPSVaR má iný názor ako SP

http://www.porada.sk/attachment.php?...5&d=1299608435
0 0
skplan skplan

skplan je offline (nepripojený) skplan

...ako to teda je? :-(
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať