Zavrieť

Porady

Daňové odpisy od roku 2012

I am a man
§27
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1

a) nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotnéhomajetku podľa § 26 ods. 1,
b) bolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní podľa § 26 ods. 5.


(3) Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 a pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor.
Aké by mali byť odpisy podľa zákona o dani z príjmov? Prvá tabuľka alebo druhá?
Podľa §27 ods(3) by to malo byť ako v prvej tabuľke.
A podľa §27 ods.(2a) by zase mala platiť tabuľka druhá.
Naposledy upravil marjankaj : 01.08.12 at 16:20
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
bolo vykonané technické zhodnotenie?
§27 ods.(2b) platí v prípade TZ...
ak nebolo, tak podľa mňa tabuľka prvá.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Štefan, nechcem to komplikovať s TZ. Chybu som si opravil. Mne sa tiež viac páči tá prvá tabuľka. Ale v ods.(2a) sa píše, že v roku 2016 by sa mala uplatniť práve tá neuplatnená suma 7375.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
...Mne sa tiež viac páči tá prvá tabuľka. Ale v ods.(2a) sa píše, že v roku 2016 by sa mala uplatniť práve tá neuplatnená suma 7375.
môj názor... neuplatnená časť môže byť iba tá, ktorá zostane po zaokrúhlení ročných odpisov - ak mi zostane zostatková cena do nasledujúceho roka, tak odpis v predposlednom roku musí byť zaokrúhlený na celé €...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
môj názor... neuplatnená časť môže byť iba tá, ktorá zostane po zaokrúhlení ročných odpisov - ak mi zostane zostatková cena do nasledujúceho roka, tak odpis v predposlednom roku musí byť zaokrúhlený na celé €...
To je aj môj názor.
ale tu sa píše.
a) nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotnéhomajetku podľa § 26 ods. 1,
Jak u debilov.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
...Jak u debilov.
... ja už dávnejšie zastávam názor, že každý zákon, ktorý popisuje spôsob akéhokoľvek výpočtu, tento výpočet by mal súčasťou (prílohou) daného zákona - určite by sa predišlo mnohým nezrovnalostiam a nedorozumeniam...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Správna je tabuľka 1:
- v jednotlivých rokoch sa zaokrúhľujú odpisy na celé eurá nahor
- v poslednom roku sa uplatní neuplatnená pomerná časť z 1. roka, ale toto je možné len do výšky zostatkovej hodnoty, nie viac!

Mňa skôr zamestnáva § 28 a môžem ho otáčať všelijak, nechápem ho.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... ja už dávnejšie zastávam názor, že každý zákon, ktorý popisuje spôsob akéhokoľvek výpočtu, tento výpočet by mal súčasťou (prílohou) daného zákona - určite by sa predišlo mnohým nezrovnalostiam a nedorozumeniam...
V poradcovi som našiel príklady ako sa to má počítať. Ale pre istotu tam dali čísla, pri ktorých neprišlo k zaokrúhľovaniu odpisov.
Je to síce iba kozmetická vada (pár euri), ale nechcel by som tam mať rozdiely. A potom tabuľky zase upravovať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
Mňa skôr zamestnáva § 28 a môžem ho otáčať všelijak, nechápem ho.
No to je bonbónik, ale v poradcovi č. 7-8 je to dosť dobre vysvetlené. Tu k tomuto problému so zaokrúhľovaním nedochádza.
Ale z tých paragrafov je to naozaj dosť obtiažne pochopiť. Až keď vidíš výsledok, tak zistíš, že je to asi podľa tých paragrafov.

Rád by som vedel, kto toto vymyslel. Určite si zaslúžil kopu prachov. Možno aj zlatý padák.
Naposledy upravil marjankaj : 01.08.12 at 20:24
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ešte je jeden bonbónik.
Auto obstarané na leasing v 1/2012 alebo 2/2012. Ako to odpisovať? Zaradiť do skupín a odpisovať rovnomerne alebo zrýchlene 4 roky, alebo mesačne podľa doby trvania leasingu? Prechodné ustanovenia nie sú.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... pre istotu ani náš dodávateľ softvéru ešte odpisovanie DHM 2012 nezapracoval
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
Mňa skôr zamestnáva § 28 a môžem ho otáčať všelijak, nechápem ho.
Tu je príklad aj s technickým zhodnotením.

A to išli zjednodušovať agendu pre podnikanie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... pre istotu ani náš dodávateľ softvéru ešte odpisovanie DHM 2012 nezapracoval
Asi pre istotu. Aby to nebodaj ešte párkrát menil do konca roku?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ďakujem za príklady, potrebujem to pochopiť "softvérovo", snáď sa to podarí.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marjankaj Pozri príspevok
No to je bonbónik, ale v poradcovi č. 7-8 je to dosť dobre vysvetlené. Tu k tomuto problému so zaokrúhľovaním nedochádza.
Ale z tých paragrafov je to naozaj dosť obtiažne pochopiť. Až keď vidíš výsledok, tak zistíš, že je to asi podľa tých paragrafov.

Rád by som vedel, kto toto vymyslel. Určite si zaslúžil kopu prachov. Možno aj zlatý padák.
Poradca 7-8, str. 284: osobný automobil odpisuje daňovo 6 rokov.
Ak sa mýli pri tak závažnej veci, ako sa dá spoľahnúť na ostatné príklady?
Ozaj by si mohol autor prečítať svoje poznatky pred ich zverejnením.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
Poradca 7-8, str. 284: osobný automobil odpisuje daňovo 6 rokov.
Ak sa mýli pri tak závažnej veci, ako sa dá spoľahnúť na ostatné príklady?
Ozaj by si mohol autor prečítať svoje poznatky pred ich zverejnením.
... horšie na tom je, že nevieme, či si ich aj pre zverejnením neprečítal !
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Spravila som si prepočet (prikladám, dúfam, že je bez matematických chýb); môžem skonštatovať, že ten, kto to vymyslel, by zaslúžil medailu, že vedel svoj čas vyplniť takou premyslenou nehoráznosťou (najmä to pripočítanie neuplatnenej časti odpisu v roku TZh - to mohol len totálne oddýchnutý mozog vymyslieť)
8 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
Poradca 7-8, str. 284: osobný automobil odpisuje daňovo 6 rokov.
Ak sa mýli pri tak závažnej veci, ako sa dá spoľahnúť na ostatné príklady?
Ozaj by si mohol autor prečítať svoje poznatky pred ich zverejnením.
No na poradcu sa spoliehať nestačí. Smerodajné je, čo je uvedené v zákone. Ale ak vyprodukujú v zákone takéto paragrafy, tak je dobré pozrieť aj poradcu. Preto som aj otvoril túto tému, aby sa tu k tomu viacerí vyjadrili.
Ak mám robiť výpočet odpisov, tak by najprv bolo dobré vedieť "wo co gou".

Len tak na okraj. Už tie nové odpisy fungujú v nejakom software?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marjankaj Pozri príspevok
No na poradcu sa spoliehať nestačí. Smerodajné je, čo je uvedené v zákone. Ale ak vyprodukujú v zákone takéto paragrafy, tak je dobré pozrieť aj poradcu. Preto som aj otvoril túto tému, aby sa tu k tomu viacerí vyjadrili.
Ak mám robiť výpočet odpisov, tak by najprv bolo dobré vedieť "wo co gou".

Len tak na okraj. Už tie nové odpisy fungujú v nejakom software?
Veď ešte nie je koniec roka!!!
1 0
svetluska55 svetluska55

svetluska55 je offline (nepripojený) svetluska55

v Alfe to maju medzi novinkami k verzii, co bola na polroka, a ked som to vyskusala - iba jednoduchy priklad, ze zaradenie v priebehu roka - tak to tak aj pocita (alikvotne podla poctu mesiacov)
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Príklad treba brať, LEN ako spôsob nápočtov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať