Zavrieť

Porady

náhrada od poisťovne

obyčajný človiečik
Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Prosííííím, pomôžte mi niekto....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mysimis
Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?
Si platcom dph, alebo nie?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=mysimis]Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?[/quote


Správna odpoveď príspevok č.10 Twetty a príspevok č. 15 Abel
Naposledy upravil Zita5 : 18.02.06 at 11:57 Dôvod: Nesprávna odpoveď .
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
som platcom dph
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=Zita5]
mysimis
Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?[/quote


No ale teraz som si pozornejšie prečítala tému. Podľa toho čo píšeš , neuplatňuješ nič , pretože poistovňa robila plnenie na účet opravovne .

Čiže 16.179,50 účtuješ ako výdavok neovplyvňujúci ZD v prípade ak nie si plátcom DPH .
Zitka, ale on, neviem či je platcom, alebo nie, zaplatil tých 16...., čiže je to jeho náklad na opravu- výdavok OVZD.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mysimis
som platcom dph
Napíš ak si, koľko si zaplatil dane.
Dostal si krycí list od poisťovne?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
daň je zaplatená vo výške 12.808,80 Sk a spoluúčasť je 3.370,70 Sk
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=Tweety]
Zita5
Zitka, ale on, neviem či je platcom, alebo nie, zaplatil tých 16...., čiže je to jeho náklad na opravu- výdavok OVZD.
Twetty , ale podľa § 21 ods.2 zákona o DzP do daňových výdakov môže uplatniť škodu do výšky prijatej náhrady od poisťovne .


Ale, ak poisťovňa zaplatila firme , ktorá auto opravovala , tak už nič by nemala uplatniť vo výdavkoch , jedine , že by bola plátcom DPH a túto DPH uplatnila v odpočte .

Ja si aspoň tak myslím .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mysimis
daň je zaplatená vo výške 12.808,80 Sk a spoluúčasť je 3.370,70 Sk
Ak nemáš krycí list, tak postupuješ takto: od tých 16...., odpočítaš daň,ktorá je výdavok neovplyvň. ZD- máš nárok na odpočet dane v DP, zvyšok, ktorý Ti ostane je Tvoj náklad OVZD.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ďakujem krásne....pekný a úspešný deň prajem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Daňovými výdavkami nie sú § 21 odst.2 písm e/ manká a škody presahujúce prijaté náhrady s výnimkou v § 19 odst.3 písm.g.


No oprav ma ak sa mýlim .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=Zita5]
Tweety

Twetty , ale podľa § 21 ods.2 zákona o DzP do daňových výdakov môže uplatniť škodu do výšky prijatej náhrady od poisťovne .


Ale, ak poisťovňa zaplatila firme , ktorá auto opravovala , tak už nič by nemala uplatniť vo výdavkoch , jedine , že by bola plátcom DPH a túto DPH uplatnila v odpočte .

Ja si aspoň tak myslím .
No veď práve, že poisťovňa zaplatila 64..., hoci nie jemu, ale o túto sumu, zaplatil menej opravovni.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=Tweety]
Zita5
No veď práve, že poisťovňa zaplatila 64..., hoci nie jemu, ale o túto sumu, zaplatil menej opravovni.
Oprava auta nie je škoda,účtujeme ju do nákladov daňovo uznaných.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

mysimis
Ahojte, prosím o Vašu pomoc - ako mám zaúčtovať v JÚ fa za opravu havarovaného vozidla v majetku podnikateľa, keď fa je na 80.223,50 Sk, poisťovňa uhradila na účet opravovne 64.044,- Sk /spoluúčasť je odpočítaná/ a podnikateľ za túto fa zaplatil 16.179,50 Sk?
Faktúra je vo výške 80 223,50, z toho základ dane 67 414, 70 + 12 808,80 DPH.
Zrejme je dohodnutá s poisťovňou spoluúčasť 5 % čiže 5 % zo 67 414,70 je 3370,70 Sk. Sumu 67414,70 - 3370,70 = 64 044.- Sk zaplatí poisťovňa, celú DPH vo výške 12 808,80 si uplatníš na vstupe a tvoju 5 % spoluúčasť dáš ako výdavok ovplyvňujúci základ dane - prevádzková réžia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tak potom zle chápem výklad zákona

Ja osobne nemôžem považovať uvedený prípad za obvyklú opravu , pretože je to škoda spôsobená haváriou MV .Podľa môjho názoru je to výdavok súvisiaci so vzniknutou škodou z dôvodu dopravnej nehody , a považujem ho ako výdavok neovplyvňujúci ZD - myslím spoluúčasť .
Celé to považujem ako škodu .
Naposledy upravil Zita5 : 18.02.06 at 10:35
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak bolo vozidlo poškodené tak, že sa dalo opraviť, tak to bola oprava a nie škoda.
Zitka, ja niektoré zákony nechápem dodnes, a ak som niekedy niektorý pochopila, tak určite ho zakrátko novelizovali tak, aby sme ho zase nepochopili.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
abel
Ak bolo vozidlo poškodené tak, že sa dalo opraviť, tak to bola oprava a nie škoda.
Zitka, ja niektoré zákony nechápem dodnes, a ak som niekedy niektorý pochopila, tak určite ho zakrátko novelizovali tak, aby sme ho zase nepochopili.
abel , okrem toho že pekne mrkáš , sa Ti podarilo aj presvedčiť moje zmýšľanie . Našla som skutočne okrem iného aj nasledovné :

V prípade , že ide o poškodenie automobilu , ktoré je možné následnou opravou odstrániť , nejde o škodu , ale o náklady/výdavky/ na opravu vozidla . Podľa § 26 ods.4 zákona o účtovníctve sa za škodu považuje neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku . Neodstrániteľným poškodením je v prípade motorového vozidla fakticky totálna havária , ktorú potvrdzuje poisťovňa pri obhliadke vozidla .
V tomto prípade platia nasledovné zásady :
- poškodenie automobilu nie je škoda
- výdavky na opravu automobilu sú daňovými výdavkami
- náhrada od poisťovne je zdaniteľným príjmom

Takže Tweety sorry , opravujem svoj príspevok , ale neviem ako sa mi to podarí .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5
abel , okrem toho že pekne mrkáš , sa Ti podarilo aj presvedčiť moje zmýšľanie . Našla som skutočne okrem iného aj nasledovné :

V prípade , že ide o poškodenie automobilu , ktoré je možné následnou opravou odstrániť , nejde o škodu , ale o náklady/výdavky/ na opravu vozidla . Podľa § 26 ods.4 zákona o účtovníctve sa za škodu považuje neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku . Neodstrániteľným poškodením je v prípade motorového vozidla fakticky totálna havária , ktorú potvrdzuje poisťovňa pri obhliadke vozidla .
V tomto prípade platia nasledovné zásady :
- poškodenie automobilu nie je škoda
- výdavky na opravu automobilu sú daňovými výdavkami
- náhrada od poisťovne je zdaniteľným príjmom

Takže Tweety sorry , opravujem svoj príspevok , ale neviem ako sa mi to podarí .
Nemám Ti, čo prepáčiť, hlavné je, že sa nám to podarilo vysvetliť.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Zita5
abel , okrem toho že pekne mrkáš , sa Ti podarilo aj presvedčiť moje zmýšľanie . Našla som skutočne okrem iného aj nasledovné :

V prípade , že ide o poškodenie automobilu , ktoré je možné následnou opravou odstrániť , nejde o škodu , ale o náklady/výdavky/ na opravu vozidla . Podľa § 26 ods.4 zákona o účtovníctve sa za škodu považuje neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku . Neodstrániteľným poškodením je v prípade motorového vozidla fakticky totálna havária , ktorú potvrdzuje poisťovňa pri obhliadke vozidla .
V tomto prípade platia nasledovné zásady :
- poškodenie automobilu nie je škoda
- výdavky na opravu automobilu sú daňovými výdavkami
- náhrada od poisťovne je zdaniteľným príjmom

Takže Tweety sorry , opravujem svoj príspevok , ale neviem ako sa mi to podarí .
Čiže dobre tomu chápem, že faktúru zo servisu naúčtujem ako výdavok OZD, DPH uplatním na vstupe a to, čo poisťovňa uhradila servisu bude príjem OZD ?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Dada
Čiže dobre tomu chápem, že faktúru zo servisu naúčtujem ako výdavok OZD, DPH uplatním na vstupe a to, čo poisťovňa uhradila servisu bude príjem OZD ?
V prípade, ak poisťovňa zaplatí servisu, o tomto pohybe neúčtuješ a servisu zaplatíš iba spoluúčasť = výdavok OZD (réžia) a DPH = výdavok NZD.
V prípade, že poisťovňa poukáže peniaze tebe, je to príjem= OZD (ostatné) a úhrada servisu: základ dane = VOZD (réžia) a DPH = výdavok NZD.

Dôležitý je krycí list z poisťovne pre správnosť zaúčtovania.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať