Zavrieť

Porady

Môžu dohodárovi odčítať obedovú prestávku?

Ahojte,

prosím Vás o radu: je možné, aby zamestnávateľ strhol obedovú prestávku, ak som zamestnaná na dohodu a odrobila som viac ako 4hodiny/deň bez toho, aby som šla na obed? Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Ak si zamestnaná na dohodu, nemáš nárok na prestávku na obed. Tieto povinnosti vyplývajú z prác. Pomeru. Pokial ste sa v dohode nedohodli inak

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    xpetruskax Pozri príspevok
    Ahojte,

    prosím Vás o radu: je možné, aby zamestnávateľ strhol obedovú prestávku, ak som zamestnaná na dohodu a odrobila som viac ako 4hodiny/deň bez toho, aby som šla na obed? Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše odpovede.
    ak máš v dohode uvedené, že ti bude poskytovať stravu, resp. stravný lístok a aj ti ho na základe odpracovanej doby poskytne, tak ti odčíta obedňajšiu prestávku, to je logické.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xpetruskax Pozri príspevok
    Ahojte,

    prosím Vás o radu: je možné, aby zamestnávateľ strhol obedovú prestávku, ak som zamestnaná na dohodu a odrobila som viac ako 4hodiny/deň bez toho, aby som šla na obed? Ďakujem veľmi pekne za všetky Vaše odpovede.
    Kolko hodín trvá pracovná smena a o výkon akej práce ide ? Aký typ dohody máš uzatvorený ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    KEJKA Pozri príspevok
    ak máš v dohode uvedené, že ti bude poskytovať stravu, resp. stravný lístok a aj ti ho na základe odpracovanej doby poskytne, tak ti odčíta obedňajšiu prestávku, to je logické.
    Poskytnutie SL nad rámec zákona nijako nesúvisí s § 91 Zákonníka práce


    § 91
    Prestávky v práci

    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

    ------
    Naopak, ak ide o dohodára, ktorý pracuje v prevádzke, kde je výkon práce počas obedňajšej prestávky prerušený, bez ohľadu na to, že stravný lístok nedostane, táto doba sa mu nezapočítava do odpracovaného času.
    Naposledy upravil veronikasad : 09.08.12 at 19:04

    xpetruskax je offline (nepripojený) xpetruskax

    xpetruskax
    veronikasad Pozri príspevok
    Kolko hodín trvá pracovná smena a o výkon akej práce ide ? Aký typ dohody máš uzatvorený ?

    Je to dohoda o vykonani prace,dohodnuty cas bol 4-6h v praci a takisto aj z domu,ale nie denne. Ide o vykon prace financneho kontrolora. Ohladom stravneho nepadla ani zmienka,tak som bola v tom,ze prestavky mi odratat nemozu. Vdaka.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xpetruskax Pozri príspevok
    Je to dohoda o vykonani prace,dohodnuty cas bol 4-6h v praci a takisto aj z domu,ale nie denne. Ide o vykon prace financneho kontrolora. Ohladom stravneho nepadla ani zmienka,tak som bola v tom,ze prestavky mi odratat nemozu. Vdaka.
    Doplnila som predch.príspevok. Prestávku na obed by ti odpočítať mohli, aby si skutočne na obed počas výkonu práce (aj na dohodu) chodil, aj keď ti zamestnávatel neprispel na stravovanie.

    xpetruskax je offline (nepripojený) xpetruskax

    xpetruskax
    V dohode to nemam,bola som v tom,ze ak pracujem na dohodu a nemam narok na gastrace po 4h odpracovanych,tak nemaju narok ani na to,aby mi ten cas strhli.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xpetruskax Pozri príspevok
    V dohode to nemam,bola som v tom,ze ak pracujem na dohodu a nemam narok na gastrace po 4h odpracovanych,tak nemaju narok ani na to,aby mi ten cas strhli.
    chodíš na obed počas výkonu práce ? Nárok na gastrolístky s tým nesúvisí.

    xpetruskax je offline (nepripojený) xpetruskax

    xpetruskax
    veronikasad Pozri príspevok
    Nosíš si obed z domu a obeduješ v práci ?
    Nie,nenosim,neobedujem,celu dobu,co som tam pracujem. Ak by sa dalo napisat nejakymi mudrymi vetami zo zakona,tak to zajjtra ukazem nasim mudrym personalistkam,ze nemali narok strhnut mi tento cas. Dakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xpetruskax Pozri príspevok
    Nie,nenosim,neobedujem,celu dobu,co som tam pracujem. Ak by sa dalo napisat nejakymi mudrymi vetami zo zakona,tak to zajjtra ukazem nasim mudrym personalistkam,ze nemali narok strhnut mi tento cas. Dakujem.
    Hladala som v ZP (zatial sa mi nepodarilo najsť), ktorá časť ZP sa vzťahuje na dohodárov. Ak nájdem - priložím.

    Pokial ale naozaj celý pracovný čas venuješ výkonu práce, zamestnávatel nemá právo ti ho krátiť o prestávku na obed (ale nie z dôvodu, že ti neprispieva na stravovanie).
    Ak by išlo o prevádzku s obedňajšou prestávkou - tá sa týka všetkých zamestnancov, aj dohodárov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    xpetruskax Pozri príspevok
    Nie,nenosim,neobedujem,celu dobu,co som tam pracujem. Ak by sa dalo napisat nejakymi mudrymi vetami zo zakona,tak to zajjtra ukazem nasim mudrym personalistkam,ze nemali narok strhnut mi tento cas. Dakujem.
    Skús sa ešte spýtať vašich personalistiek na základe ktorého § ZP ti prestávku na obed strhávajú ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.